referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Nedeľa, 24. októbra 2021
Western - žáner populárnej literatúry
Dátum pridania: 13.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: William
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 437
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Western, žáner populárnej literatúry, je kovbojka, ktorá predstavuje romantiku divej prérie, drsných mužov, dramatických situácií, ale aj dôvtipu a víťazstva pravdy nad pokrytectvom, cnosti nad bezcharakternosťou, statočnosti nad zbabelosťou. Sú to ilúzie o svete, kde je život ponímaný ako dobrodružstvo, ako spontánna hra. Svet westernových hrdinov je reálne ireálny. Je svetom násilia, trdých pästí, autorít a ich prisluhovačov. Slušnosť, súdržnosť a statočnosť tu len ťažko bojujú o miesto v hodnotových rebríčkoch dobrodruhov.

Hlavného hrdinu, ktorý viac ako osobné záujmy zohľadňuje všeobecný prospech, čaká celý rad skúšok a nebezpečných situácií. Western ako žáner dobrodružnej literatúry rešpektuje isté sujetovo- kompozičné schémy a iba obmieňa už konštantné, klasické fabulačné postupy a motívy. Od čias J. F. Coopera a J. Londona sa teda jeho podoba v podstate nemení. Hoci je western tematicky spájaný s americkým prostredím a s osobnosťami americkej literatúry, komerčný úspech podnietil k tvorbe aj neamerických autorov (napr. K. May). Tak ako vo všetkých dobrodružných žánroch, aj pre western je typický motív cesty.

Hrdina príbehu zvyčajne nemá rodinu ani domov. Je na ceste. Do deja vstupuje najčastejšie na koni. Práve z neho si dobre obhliada terén, ktorý sa vzápätí stáva dejiskom dramatických udalostí. Hrdina sa vždy ponáhľa byť na mieste konfrontácie rýchlejšie ako ostatní a po akcii zvyčajne prvý odchádza. Jeho pohyb je adekvátny dramatickému spádu deja. Veď cesta za spravodlivou odplatou zloduchom nemôže byť pomalá. Neočakáva sa, že hrdina bude narábať hrubou silou. Jeho zásah musí mať iskru dôvtipu a patričnú dávku elegancie. Výkon hrdinu je akoby spontánny, bez náznakov námahy a vyčerpania. Dobrodružstvo je synonymom k slovu čin.

Najsledovanejším z motívov je konflikt a jeho riešenie. Je zdrojom napätia, agresie a konfrontácie. Príčinou konfliktu býva krádež dobytka, boj o nálezisko zlata, vražda nežiaduceho svedka, falošné obvinenie, strata cti alebo prestíže a pod. Najčastejšie ide o kombináciu viacerých podnetov. Napokon sú však vinníci potrestaní a spravodlivosti je učinené zadosť. Príbeh sa končí happyendom, ilúziou prísľubu pokojných čias.
 
Zdroje: J. Nemcová: Hra na život. Útok na city. Dobrodružné žánre v čítaní mládeže. Nitra, FFUKF 2004, s. 72-81.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.