referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Literárny zemepis - základné pojmy
Dátum pridania: 10.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: William
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 290
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
REGIONALIZMUS  (z franc. region - kraj, oblasť) - hnutie, ktoré sa usiluje vyzdvihnúť a zdôrazniť určité charakteristické zvláštnosti, význam istého regiónu či územnej oblasti v rámci vyššieho zemepisného, národného či štátneho celku. V literatúre sa regionalizmus prejavuje ako výrazová demonštrácia autorovnho vzťahu k určitému kraju, k jeho prírodným špecifikám, povahovým osobitostiam ľudí, k historickým udalostiam kraja, k jeho kultúrnym a jazykovým prejavom a pod.

Termín regionalizmus môže nadobudnúť v súvislosti s literatúrou i pejoratívny význam, ak sa ním označia také vlastnosti diela, ktorými zaostáva za momentálnou umeleckou úrovňou národnej literatúry. Literárny regionalizmus teda spočíva v tematickom a výrazovom vzťahu autora k historickým, etnografickým spoločenským a jazykovým zvláštnostiam určitého kraja.  

REGIÓN (z lat. prostredie, krejina, okrsok, oblasť, miesto, okruh) - v literárnej teórii a histórii sa skúma z dvoch hľadísk:

1. z hľadiska autorovho vzťahu k istému kraju, oblasti či mestu, obci (rodisko, pôsobisko)
2. z hľadiska odrazu kraja v literárnom diele (jazykové, dejinné, geografické, etnografické, ekologické a iné zvláštnosti).

V prvom prípade hovoríme o prítomnosti regionálneho aspektu, v druhom prípade o prítomnosti regionálneho princípu. Prostredníctvom regionálneho aspektu dokázali mnohí spisovatelia posunúť vlastnú tvorbu na celonárodnú úroveň.

LITERÁRNA PAMIATKA - trvalá, stála spomienka, niečo, čo pripomína minulosť. Literárna pamiatka je teda spomienka týkajúca sa literatúry, vyskytujúca sa v literatúre.
 
Zdroje: Šaling, S. - Ivanová-Šalingová, M.: Veľký slovník cudzích slov. Bratislava - Veľký Šariš 1997, 1310 s., Melicher, J.: Úvod do štúdia literatúry. In: Učebné okruhy z teórie a dejín slovenskej literatúry. Nitra, FFUKF 2000, s. 16-18., Kopál, J.: O regionalizme v umení a literatúre. In: Bibiana, 1995, č. 4, s. 12-16., Kolektív autorov: Slovník literární teorie. Praha, Československý spisovatel 1977, 472 s., Findra, J. - Gombala, E. - Plintovič, J.: Slovník literárnovedných termínov. Bratislava, SPN 1987, 410 s.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.