referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Alexander Sergejevič Puškin
Dátum pridania: 26.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lhoho
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 266
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Ruský spisovateľ, zakladateľ novodobej etapy ruského písomníctva 19. a 20. stotročia. Zahynul v súboji. Ako liberálny šľachtic patril k sympazitantom dekabristického hnutia, zastával však umiernemé monarchistické názory. V rozsiahlej tvorbe naviazal na tradíciu preromantickej literatúry a zároveň vytváral zakladateľské diela ruského literárneho romantizmu vo všetkých žánrových oblastiach. V dráme sa inšpiroval princípmi Sheaksperovej historickej truchlohry v hre Boris Godunov.

K vrcholom európskej romantickej prózy, patrí sem najmä cyklus Bělkinove poviedky, novela Kapitánska dcérka a poviedka Piková dáma, v ktorej dôsledne rešpektuje a odtieňuje rozličnú atmosféru panujúcu v jednotlivých vrstvách ruskej spoločnosti. Písal tiež literárne kritiky, publicistiku, vydával literárny časopis Sovremenik (Súčasník).

Jeho najväčší význam pre ruskú literatúru však spočíva v básnickej tvorbe. Začínal ako preromantický lyrik, postupne stále viac inklinujúci k byronovským romantickým témam (rozprávkový epos Ruslan a Ľudmila, poémy Kaukazský zajatec, Bachčisarajská fontána, Cigáni), na ktorých základe vznikol i román vo veršoch Evžen Onegin. Tragikomický romantický hrdina tu po prvý krát v ruskom písomníctve stelesňuje osud tzv. zbytočného človeka a dilema jeho moderných životných gest, ku ktorým patrí klasická (aj parodicky chápaná) skúška lásky a cti. Písal tiež veršované rozprávky a spracovával folklórne motívy.
 
Podobné referáty
Alexander Sergejevič Puškin GYM 2.9557 1578 slov
Alexander Sergejevič Puškin INÉ 2.9858 307 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.