referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Homér: Odysseus
Dátum pridania: 11.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jbalaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 985
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Autor: Homér
Dielo: Odyssea

Hlavná postava: Odysseus, Telemachos, Penelopé

Dejová línia

Dej eposu sa odohráva pár dní pred návratom Odyssea na rodnú Ithaku, ktorú opustil pred takmer dvadsiatimi rokmi. Dôvod jeho odchodu bola Trójska vojna. Odysseus ako posledný odchádza od brehov dobitej Tróje aby sa vrátil domov…

- Odysseus a jeho druhovia prišli do krajiny Kyklópov. Dostali sa do jaskyne Kyklópa Polyféma. Ten ich uveznil a jedol ich. Odysseus sa opäť vyznamenal svojou bystrosťou a keď Polyfémos zaspal, vrazil mu Odysseus do jeho jediného oka rozpálené brvno, ktoré ho úplne oslepilo. Keď Polyfémos zavolal na ostatných Kykópov, aby chytili Odyssea, nehľadali ho, pretože Odysseus povedal Polyfémovi že sa volá Nikto, takže keď Polyfémos povedal ostatným Kyklópom, že ho oslepil Nikto, rozišli sa. A preto sa aj na Odyssea Poseidón hneval.

- potom sa dostali ku kráľovi Aiolovi, vládcovi vetrov. Po hostine chcel Aiolos Odysseovi pomôcť a tak zviazal všetky nepriaznivé vetry do vrecúška a dal mu ho. Na desiaty deň plavby, keď už bol Odysseus veľmi ustatý, keď už boli vidieť brehy jeho rodnej brehy Ithaky, Odysseovi druhovia chceli vedieť čo mu to Aiolos dal. Mysleli si že nejaké dary, a tak rozviazali vrecúško s nepriaznivými vetrami a tie ich odviali naspäť ku kráľovi Aiolovi. Keď sa to dozvedel nahneval sa a vyhnal Odyssea aj s jeho druhmi preč.

- po dlhých dňoch plávania sa doplavili na ostrov Aiaios, kde žila bohyňa Kirké. Rozdelili sa na dve rovnaké skupiny Odysseovu a Eurylochovu. Eurylochos aj so svojou skupinou išli na výzvedy až k domu bohyne Kirké, ktorá ich pohostila a dala im napiť vína, do ktoreho im však primiešala čarovného prášku a keď sa napili, šibla ich čarovným prútikom. Potom sa všetci premenili na barany a Kirké ich hnala do chlieva. Iba Eurylochos sa nenapil, a keď to videl utekal to povedať Odysseovi. Odysseus sa rozhodol, že ku domu Kirké, ale po ceste stretol boha Herma. Ten mu podal čarovnú bylinu a povedal, že keď na neho vytiahne Kirké čarovný prútik, nech vytasí meč akoby ju chcel zabiť a až keď mu Kirké zloží prísahu, potom môže schovať meč. Odysseus tak urobil. Kirké oslobodila jeho druhov a hodovali. Keď sa minul rok, Odysseus začal pomýšľať na odchod. Kirké mu povedala, že sa musí vydať do Hádovej ríše a vypýtať od Teiresia veštbu. Mal spraviť pri mieste kde sa vlievajú Pyriflegethón a Kókytos do Acheronte jamu a spraviť tri úlitby. Prvú z medu a mlieka, druhú zo sladkého vína a tretiu z múky a bielej múky. Potom ešte obetovať čiernu ovcu a barana. Odysseus tak urobil. Keď z nich začala vytekať krv, začali z ríše mŕtvych vychádzať duše. Keď konečne prišiel aj Teiresiás Odysseus si vypýtal veštbu. -po namahavej ceste sa Odysseus zobudil na pobreží rodnej Ithaky. Myslel si, že je zase na neakom cudzom ostrove. Veď za tých dvadsať rokov sa toho veľa zmenilo. V tom sa mu však zjavila bohyňa Pallas Athéna, aby ho presvedcila, že je doma. Išla s ním do jaskyne, kde sa zdržiavajú nymfy, aby si tam schoval dary. Potom ho prezliekla za starého žobráka a poslala ho za pastierom Eumaiom, ktorý ho pohostil a ponúkol nocľah. Na druhý deň k nim prišiel Télemachos, syn Odyssea. Ale ten však svojho otca nespoznal. Keď Eumaios odyšiel, zjavila sa Pallas Athéna a povedala mu, že už sa môže dať synovi spoznať.

Télemachos najskôr neveril vlastným očiam, ale Odysseus mu to všetko vysvetlil. Télemachos mu porozprával čo sa deje v paláci, že pytači prisli za Penelopou. Na druhý deň zobral Eumaios na hostinu pytačov aj Odyssea, aby si niečo vyžobral. Medzitým prisiel Íros, ktorý vyprovokoval bitku s Odysseom. Odysseus mu dal úder, po ktorom zostal ležal na zemi. Pytači, ktorí sa na tom zabávali dali Odysseovi chlieb a víno. Večer sa Odysseus stretol s Penelopou. Ani jej neprezradil svoju totožnosť a vyrozprával jej príbeh o Odysseovi. Penelopé opäť začala smutit, a tak jej Odysseus povedal pravdu. Vzápetí Penelopé prikázala pestúnke, aby Odyssea okúpala. Pestúnka však zbadala jeho jazvu na nohe a spoznala ho. Chcela zakričať, ale Odysseus jej to nedovolil. Vten deň, opäť prišiel Odysseus do paláca a prikázal, aby zavreli bránu a dvere od hodovnej siene. Neskôr prišla Penelopé do siene, v ktorej pytači hodovali a povedala im, že ten kto šípom prestrelí oká dvanástich sekier, toho si zoberie za muža.

Všetci pytači to vyskúšali ale márne. Potom sa o pokus prihlásil aj Odysseus, ktorému sa to podarilo a vzápetí zasiahol Antinoa do hrdla. Potom zabil Eurymacha a ďaľších. Pytači hľadali zbrane, ale Télemachos im ich schoval. Odysseus pobil všetkých pytačov. - nakoniec sa Odysseus vybral za svojim otcom Láertom, ktorému už roky chýbal stratený syn. Odysseus chcel vedieť či ho otec spozná a tvrdil že stretol Odyssea. Keď to jeho otec počul rozplakal sa. to nevydržal Odysseus to nevydržal a povedal mu pravdu. Láertes mu uveril. Išli sa najesť, no po chvíle ich vyrušil hluk. Boli to rodiny pytačov, ktorý sa prišli pomstiť. Začal sa veľký boj, ale Pallas Athéna medzi nimi uzavrela mier.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.