Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Anglická realistická literatúra

Predstavitelia:

Charlotte Bronteová- Jana Eyrová
Emily Bronteová- Búrlivé výšiny

Charles Dickens

- do deja svojich románov uviedol hrdinov pochádzajúcich z ľudu. Staval sa na stranu ponížených a ukrivdených. Kritizoval anglické zákono darstvo a školstvo. Hrdinami jeho románov bývajú často deti ktoré žijú v biede alebo majú iné problémy.

Diela:

David Coperfield- má autobiografický charakter- román
Oliver Twist- na osudoch osirelého chlapca prežívajúceho veľa trpkostí a ponižovania mihá do prostredia najbiednejších anglických vrstiev- román
Pamäti klubu Pickwickovcov- zobrazil Anglicko v 19. Storočí- vo voľne pospájaných príbehoch zobrazuje pána Pickwicka a jeho 3 priateľov po anglickom vidieku so zámerom lepšie poznať život. Pán Pickwick je typ dobráka, čudáka, ktorý chce naprávať krivdy, ale pretože je nepraktický rojko, často sa dostáva do komických situácií. Jeho sluha Sam Weller sa riadi zdravým sedliackym rozumom. Pod jeho vplyvom sa mení komická figúrka pána Pickwicka na charakterovú postavu, ktorú vydiera advokátska firma. Radšej sa dá zatvoriť do väzenia pre dlžníkov, než by mal platiť vydieračom. Opisy jeho dobrodružstiev sa striedajú s kritikou Anglického zákonodarstva a sociálnej nespravodlivosti.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk