Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ľudovít Štúr

Ľudovít Štúr

Vodca slovenského národného hnutia, politik, básnik, novinár, filozof a jazykovedec Ľudovít Štúr, sa narodil 29. októbra 1815 v Uhrovci. Bol druhorodeným synom z piatich súrodencov. Detstvo prežil v krásnom hornatom kraji pod Rokošom, Čiernym vrchom a Kňazovým stolom.

Prvé vedomosti získal doma i v škole od otca, ktorý bol učiteľom. Ako dvanásťročný študoval na Gymnáziu v Rábe (dnešný Györ v Maďarsku), aby sa naučil dobre po nemecky a po maďarsky. Tu na hodinách profesora Leopolda Petza, pôvodom Slováka zo Skalice, si prvý raz uvedomil slovanskú spolupatričnosť a národnú príslušnosť. Už ako štrnásťročný sa nad týmito otázkami vážne zamýšľal. V roku 1829 začal študovať na evanjelickom lýceu v Bratislave. Všetok svoj čas obetoval práci, a preto si nikdy nezaložil rodinu aj keď miloval Adelu Ostrolúcku. Adela zomrela skôr ako Ľudovít, na týfus.

Ľudovít Štúr takisto nežil dlho. Zomrel na následky nesťastnej nehody, keď sa na polovačke sám postrelil pri preskakovaní potoka (22.12.1855). Ešte dvadsať dní po postrelení žil a zomrel 12.1.1856.

16. januára sa konal celonárodný pohreb v Modre.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk