referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Jar Adely Ostrolúckej
Dátum pridania: 04.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: benny3258
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 401
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Autor: Ľudo Zúbek
Ilustrátor: Jozef Baláž
Vydavateľstvo: Mladé letá
Hlavné postavy:Ľudovít Štúr, Adela Ostrolúcka, Eva Jonášová


Obsah:

Dej románu je písaný formou rozprávania Evy Jonášovej. Táto dievčina bola spoločníčkou dcéry bohatého zemana Ostrolúckeho, Adelky. Boli rovesníčky a preto si od prvej chvíle dobre rozumeli. Adela, ako dievča z vyššej spoločnosti, slabo ovládala slovenčinu, jazyk prostého ľudu, hoci jej predkovia boli Slováci. Adelkin otec navrhol, aby Evka doučovala Adelku slovenčinu počas pobytu v Zemianskom Podhradí. V tom čase bol v Zemianskom Podhradí kaplánom Štúrov brat Samuel, cez ktorého sa dievčatá zoznámili so samotným Ľudovítom Štúrom. Svojím správaním a vedomosťami si získal nielen dievčatá, ale aj celú rodinu Ostrolúckych. Stal sa u nich častým hosťom. Podarilo sa mu prebudiť u Adely záujem o Slovákov a vôbec o Slovanov.

V jeseni sa rodina Ostrolúckych presťahovala do kúrie v Ostrej Lúke. Štúr do Prešporka. Dievčatá naňho stále spomínali, až prehovorili Adelkinu mamu, aby mu napísala a objednala Slovenské národnie novini. Vzťah medzi Adelou a Štúrom sa stále viac prehlboval. Najviac sa prehĺbil v Prešporku, kde rodina Ostrolúckych s Evkou odišla na zimu. Štúr ich často navštevoval a raz pozval dievčatá do tlačiarne, kde sa Evka zoznámila s tlačiarom Laciakom, ktorý sa do nej zaľúbil.

Na bále v Grassalkovichovom paláci rozkvitla medzi Štúrom a Adelkou naozajstná láska. Jar prežívali Ostrolúckovci tiež v Prešporku. Medzitým sa zo Štúra stal poslanec. Vo Viedni vypukla revolúcia, ktorá mala dopad aj ja našich hrdinov. Ostrolúcky si prestal rozumieť so Štúrom pre jeho revolučné myšlienky. Ostrolúckovci po zrušení poddanstva odišli na Ostrú Lúku a Ľuovít Štúr do Prahy. Keď sa vrátil, dali ho pod policajný dozor a vzťah medzi ním a Adelkou pol prerušený. Ostrolúckovci sa presťahovali do Viedne, kde Adela ochorela, chradla až zomrela. Evka sa vydala za Laciaka a Štúr zomrel tri roky po Adelke.
 
Podobné referáty
Jar Adely Ostrolúckej 2.9460 759 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.