referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Obraz prvej svetovej vojny vo svetovej literatúre
Dátum pridania: 03.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Katarína Povalová
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 623
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
Obraz prvej svetovej vojny vo svetovej literatúre

SPS: - 1. svetová vojna a jej dôsledky, mení sa mapa Európy (aj sveta) – niektoré štáty zanikajú a niektoré vznikajú. Vznik VOSR (znamená prelom vo vojne) – vznik socialistického štátu – vznik ZSSR. Nástup fašizmu v Európe (1922 – Taliansko) – neohrozoval existenciu iných štátov. 1933 – nástup fašizmu v Nemecku. Občianska vojna v Španielsku 1936 – 39 (Boj o Madrid, znamená boj o Prahu).
Kultúrno-literárna situácia – častý inšpiračný zdroj je 1. svetová vojna (sklamania, strata ideálov, cynizmus, Stratená generácia). Nové metódy zobrazovania v epike: dôraz sa kladie na psychiku, uvoľňuje sa kompozícia, dej stráca svoju príťažlivosť. Nové umelecké prúdy a smery: 1. socialistický realizmus, 2. stratená generácia, 3. expresionizmus, surrealizmus, dadaizmus, konštruktivizmus. Veľký rozkvet zaznamenáva aj výtvarné umenie: Piccaso, M. Chagall, Clee, Modigliani, S. Dali. Americká literatúra – John Dos Passos – príslušník „stratenej generácie“.
Ernest Hemingway – 1899 – 1961, autor „stratenej generácie“. Väčšina z tejto generácie prežila koniec 1. svetovej vojny v Európe. 1918 – pôsobil v Taliansku ako pracovník Červeného kríža. Na fronte bol ťažko zranený, čo malo veľkú publicitu, lebo bol prvým Američanom zraneným na talianskom fronte. Po vojne pracoval ako zahraničný spravodajca v Paríži. Tu sa stal členom avangardnej skupiny, ktorá sa utvorila okolo americkej spisovateľky Gertudy Steinovej – tá použila termín „stratená generácia“, pre mladých ľudí, ktorí sa vrátili z bojísk 1. svetovej vojny a nevedeli sa prispôsobiť novej situácii. Jej motto: „Vy všetci ste stratená generácia“, využil Ernest v 1. románe Slnko aj vychádza, v ktorom Američania a Angličania žijúci v Paríži prekonávajú psychické sklamania po vojne. Hemingwayov okamih pravdy – hovoril, že každý muž sa ukáže, vtedy keď je zoči-voči smrti (preto miloval španielske býčie zápasy). Hemingwayou kódex – mravný imperatív, Ernest chcel byť všade tam, kde sa niečo dôležité deje. „My nie sme stratená generácia, my sme veľmi húževnatá generácia. Zbohom zbraniam – román, je príbeh romantickej lásky anglickej ošetrovateľky Cathariny Bakleyovej a amerického poručíka Fredericha Henryho, ktorý slúži počas 1. sv. vojny ako dobrovoľník v talianskej armáde. - Téma: Vojna v Španielsku. Román Zbohom zbraniam má výrazne protivojnové stanovisko. Na osudoch mladých zaľúbencov Fredericha Henryho a Catherine Berkleyovej dokumentuje hrozné účinky vojny.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.