referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Ota Pavel: Smrť krásnych srncov
Dátum pridania: 24.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: palinot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 652
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
(1930 – 1973)

Ota Pavel, vlastným menom Popper bol prozaik a publicista. Bol športový redaktor. Začínal so športovými reportážami a poviedkami (Dukla madzi mrakodrapmi alebo Plná bedňa šampanského). Vrchol jeho tvorby však tvoria autobiografické poviedky - Smrť krásnych srncov alebo Ako som sa stretol s rybami.

Smrť krásnych srncov

Kniha zo 7 poviedok 

- Najdrahší v strednej Európe
- V službách Švédska
- Smrť krásnych srncov
- Kapre pre wermacht
- Ako sme sa stretli s vlkmi
- Otázka hmyzu vyriešená
- Králiky s múdrymi očami

Autor tu spomína na svoje detstvo pred vojnou a ťažký osud židovskej rodiny počas okupovania.

Postavy:

Leo Popper- je to autorov otec, nie ideálny, ale so zmyslom pre humor a s láskou k rybám.+ jeho pes Holan- až v Smrť krásnych srncov- verný a oddaný.
Maminka- je veľmi tolerantná k otcovým výstrelkom
Strýc Prošek- bol z Luhu pod Bánovem, všetko vie a všade bol, kráľ pytliakov, zžitý s prírodou pri Krivokláte.

V poviedke Najdrahší v celej Európe bol otec oklamaný a v jeho túžbe po rybách kúpil celé jazero, ale až do výlovu nevedel že v ňom bola len jedna ryba. Keď to zistil bol zúfalý, ale po čase sa pomstil pretože ako začal predavať chladničky pre Elektrolux, tak on oklamal bývalého majiteľa a predal mu namaľovanú škatuľu na králikov za vysokú cenu.

Ďalej v poviedke V službách Švédska pokazuje na otcovu podnikavosť vo firme Elektrolux, kde sa stal najúspešnejším predajcom na svete, hlavne zásluhou pani Irmy, do ktorej bol tajne zamilovaný. Začal utrácať peniaze a hlavne si kúpil auto buick dovezené priamo z Ameriky.

Poviedka Smrť krásnych srncov je asi najznámejšia a bola aj sfilmovaná. Vyrozpráva o tom ako sa odvážny otec s Dávidovou hviezdou išiel na bicykli pre srnca, aby ním nakŕmil svojich synov, skôr ako odídu do koncentračných táborov Tu sa objavuje aj Prošek. Bál sa, že za pytliactvo a prechovávanie žida bola smrť, a tak sa otec vydaj s najskôr Proškovým psom Holanom na lov a napokon sa mu skutočne zadarilo. A Možno práve ten srnec zachránil jeho synov od smrti v táboroch. Tí mali po návrate z koncentračného tábora 40 kg.

Poviedka Kapre pre Wermacht bola tiez sfilmovaná a odohráva sa počas vojny. Otcovi zoberú jeho milovaný rybník, ale on to len tak nezahodí za hlavu. Až do výlovu chodí svoje kapre kŕmiť. Raz v noci ich potom všetky vyloví. Ked prídu vojaci tak už nič nenachádzajú a hudba, ktorá hrala pri výlove ešte viac zdvíhala sebavedomie otca Poppera.

Poviedka Ako sme sa stretli s vlkmi ja krátka poviedka o tom, ako Vlci dali Otcovi Pavlovi a jeho tatinovi výprask.

Šiesta poviedka Otázka hmyzu vyriešená rozpráva o povojnových obchodoch. Začne s predajom mucholapiek Bomba- chemik. Do obchodov zapojí aj svojho syna a spraví z mucholapiek veľký hit. Ale nakoniec mu tento výrobok odmietli.

Posledná poviedka Králici s krásnymi očami Popperovci predali chatu a kúpili si domček pri Radotíne. Potom nasledovala šťastná stať ich života. Otec začal chovať králikov a maminka chovali sliepky a predávala vajička. Raz sa vratil otec z výstavy v zlom stave, tak maminka zavolala sanitku. Otec ešte pred odjazdom dal na dvere tabuľku s nápisom ,, hneď prídem´´, ale už sa nikdy nevrátil.

Autor tu využíva najmä opis situácie a aj podrobnejšie opisy postáv.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.