referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Bachov absolutizmus v literatúre na Slovensku
Dátum pridania: 11.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vevuliatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 766
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Bachov absolutizmus:

Po porážke revolúcie r. 1848/49 nastolila viedenská vláda krutý policajný režim (minister vnútra A. Bach). Režim sa vyznačoval násilným ponemčovaním a prísnym tlačovým zákonom a cenzúrnymi opatreniami.
Hurban a Štúr pod policajným dozorom.
V predrevolučnom období začala vystupovať aj tzv. skupina staroslovákov (zoskupenie okolo Kollára).
Vydávali noviny i časopisy, ale ich úradný jazyk bola staroslovenčina (slovakizovaná čeština). Túto reč zaviedli i do škôl.
Hattala (podľa Hodžových návrhov) r. 1852 – Krátka mluvnica slovenská – základ jednotnej spis. reči
1851 - 1852 – znova obnovený mesačník Slovenské pohľady na vedu, umenie a literatúru


Matičné obdobie:

Koncom 50-tych rokov pád Bachovho absolutizmu
1861 – politický časopis Pešťbudínske vedomosti (redaktor Janko Francisci)
Memorandum národa slovenského – Martin 6. a 7. júna 1861 – vyžadovalo základné práva slov. národa ako reč, administratívu, kultúru a školy s vyučovacím jazykom slovenským. Úspechom memoranda bolo aj založenie Matice slovenskej (1863...-...1875) - Martin sa stal centrom slov. nár. života až do r. 1918.
Prvý predseda Matice – Banskobystrický biskup Štefan Moyzes
Podpredseda - Karol Kuzmány
Slovenské gymnáziá – Revúca, Martin, Kláštor pod Znievom
Zásluhou Moyzesa sa na BB gymnáziu stala slovenčina rovnoprávnou rečou s maďarčinou a nemčinou
Rakúsko – Uhorské vyrovnanie r. 1867 – Jeho priamym dôsledkom bolo zatvorenie slovenských gymnázií (r. 1874) a Matice slovenskej (r. 1875)
Až do r. 1918 museli slovenskí študenti získavať gymnaziálne, odborné a vysokoškolské vzdelanie v Čechách, Maďarsku a Rakúsku.

Rozklad romantizmu a literatúry porevolučných rokov:

Štúrovská ideológia sa pomaly rozpadá.
Napodobňovanie je prekážkou pre rozvoj literatúry.
Na úsilie štúrovcov nadväzuje skupina z almanachu Napred (napr. Pavol Orságh - Hviezdoslav). Týmto sa otvára nové obdobie slovenskej poézie.
Do popredia sa dostáva aj próza. Prevládajú v nej krátke formy, humor a satira. Kritika malomeštianstva. Tieto črty obsahujú diela Kubániho a Zechentera – Laskomerského.

Zechenter – Laskomerský

Pochádza z BB, lekár, pôsobil najprv vo svojom rodisku, potom v Brezne a po rakúsko – uhorskom vyrovnaní ho preložili do Kremnice, kde umrel ako posledný z príslušníkov štúrovskej generácie. Diela: knižka Zozbierané žarty a rozmary, ďalšie diela: dojmy z výletov - Výlet do Tatier, Prechod cez Čertovicu, rozsiahlejšia novela Lipovianska Maša a po jeho smrti vyšiel Vlastný životopis – jeho najpopulárnejšie dielo dokumentárneho charakteru

Jonáš Záborský

Študoval na gymnáziu v Kežmarku, na univerzite v Halle. Vydával vo Viedni Slovenské noviny, ale znechutený bachovým absolutizmom a prísnou cenzúrou sa vrátil späť. Kvôli nesúhlasu s uzákonením slovenčiny ako spisovného jazyka sa dostal do sporu so Štúrom. Pôsobil ako farár v Rankovciach, no po požiari na fare ho preložili do Župčian, kde aj umrel. Diela: Panslavistický farár – autobiografický charakter, Dva dni v Chujave – autobiografický charakter, v prvej časti nazvanej Deň škaredý kládol dôraz na sociálnu kritiku, v druhej časti nazvanej Deň pekný sa snaží nájsť východisko z nepriaznivého sociálneho a duchovného rozpoloženia slovenského ľudu... a veselohra Najdúch, kde autor vtipne rozohráva dej okolo nemanželského dieťaťa statkára Kobozyho a zvedenej sedliačky Manuši Rojkovičovej, výhodnej ženby a výhry vo voľbách.

Ján Palárik

Patril popri Jánovi Chalupkovi k najvýznamnejším slovenským dramatickým spisovateľom.
Narodil sa v Rakovej na Kysuciach, študoval v Žiline, v Ostrihome, v BA a v Trnave. Redigoval časopis Cyril a Metod, kde žiadal o zriadenie katedier slovenskej reči. Za tieto články ho predvolal cirkevný súd a odsúdil na jednomesačné kláštorné väzenie a zákaz redigovať časopis. Diela: Inkognito, Drotár, Dobrodružstvo pri obžinkoch.

Ľudovít Kubáni

Narodil sa v rodine učiteľa v Záhoranoch. 3tudoval v Poprade, Miškolci, Ožďanoch a Levoči. Pôsobil ako úradník na Gemeri. Po rakúsko – uhorkom vyrovnaní stratil miesto a bol s veľkou rodinou odkázaný na priateľov. Neskôr si našiel prácu v advokátskej kancelárii a keď si myslel, že sa situácia zlepšuje, tragicky umiera. Diela: Mendík, Hlad a láska.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.