referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lenka
Štvrtok, 4. júna 2020
Totalitná spoločnosť v literatúre
Dátum pridania: 12.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: darshana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 411
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
GEORGE ORWELL (anglická literatúra)

- Zvieracia farma: satirické podobenstvo o princípe fungovania totalitných politických ideológií. Komunistický režim dielo zakázal až do roku 1989. Je to alegorická bájka (krátky príbeh, v ktorom zvieratá konajú ako ľudia)
- obsah: na istej anglickej farme nastane vzbura zvierat nespokojných zo svojím údelom. Zvieratá sa zjednotia a vyženú majiteľa statku z jeho sídla a pod vedením 2 najbystrejších prasiat Snehuliaka a Napoleona sa ujímajú vlády na statku. Zásady spolužitia sústredia do siedmich prikázaní, z ktorých najdôležitejšie je : absolútna rovnosť medzi tvormi obývajúcimi farmu. Napokon Napoleon Snehuliaka zo statku vyženie a začne tvrdo vládnuť a postupne ukrajuje z jednotlivých slobôd a práv zvierat vo svoj prospech. Pokusy o vzburu Napoleon likviduje pomocou násilia a zastrašovania. Prasatá sa dokonca tak približujú ľuďom, že už kráčajú na 2 nohách, opíjajú sa, žijú v dome... Vrcholom dezilúzie je vypísanie nového hesla: Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie. Uplynie niekoľko rokov a keď sa pri hostine zídu majitelia okolitých fariem a prasatá, ostatné zvieratá , ktoré ich pozorujú cez okno, už nemôžu jedných od druhých rozlíšiť.
- štruktúra diela: dielo má výraznú alegorickú rovinu – farmy môžu predstavovať štáty, zvieratá občanov, jednotlivé zvieratá reprezentujú rôzne typy a charaktery ľudí.
- Hlavným znakom diela je podobnosť systému riadenia farmy so základnými prvkami komunizmu (kolektívne vlastníctvo, riadenie, oslovovanie súdruh medzi zvieratami, vynútený obdiv k vodcovi, udavači a donášači, absurdné príkazy a zákazy,...).

BORIS PASTERNAK (ruská literatúra)
- Doktor Živago

ALEXANDER SOLŽENICYN (ruská literatúra)
- Jeden deň Ivana Denisoviča; Súostrovie Gulag

Slovenská literatúra:

LADISLAV MŇAČKO
- Ako chutí moc

DOMINIK TATARKA
- Démon súhlasu
(horeuvedené 4 sú spracované v literatúre po roku 1945)

PETER KARVAŠ
- Absolútny zákaz - hra je založená na vyhláške, ktorá zakazovala ľuďom pozerať sa z okna. Boli ľudia, ktorí zákaz brali bez výhrady, ale boli aj ľudia, ktorí sa proti tomu búrili. Súdená je dievčina, ktorá zákaz porušila v ich očiach aj napriek tomu, že bola slepá a zvykla si vždy sedávať pri okne.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.