referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Shakespear
Dátum pridania: 18.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dpolakova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 583
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
WILLIAM SHAKESPEAR

William Shakespeare (* 23. apríl 1564; pokrstený 26. apríla 1564, Stratford-upon-Avon – † 23. apríl 1616, Stratford-upon-Avon) bol významný anglický spisovateľ a dramatik.

William Shakespeare sa narodil do rodiny rukavičkára. John Shakespeare bol v Stratforde považovaný za významného muža. Neskôr dokonca pôsobil v mestskej rade obce. Nie je známe, aké vzdelanie sa dostalo mladému Williamovi. Neskôr sa mu jeho kolegovia-dramatici, ktorí absolvovali štúdium na univerzitách v Cambridge alebo Oxforde, posmievali, že vie "málo po latinsky a ešte menej po grécky". Ako osemnásťročný sa oženil s o osem rokov staršou Anne Hathwayovou.

Anne bola dcérou farmára zo Shothery a svadba sa podľa dobových záznamov konala neobvykle rýchlo a bez riadnych ohlášok. Dôvodom zrejme bolo Annine tehotenstvo. Roku 1583 sa im totiž narodila dcéra Susanna a v roku 1585 prišli na svet dvojčatá Hamneth a Judith. Shakespearov jediný syn, ktorého meno pripomína aj jedna z jeho najslávnejších hier, Hamlet, však zomrel v mladom veku. Nevieme, kedy a prečo sa Shakespeare rozhodol odísť zo Stratfordu do Londýna, ani čo bolo impulzom k jeho londýnskej kariére herca a dramatika. Niektorí historici dokonca spochybňujú autorstvo jeho hier a tvrdia, že William Shakespeare zo Stratfordu nad Avonom nie je autorom hier Williama Shakespeara-dramatika, a že teda ide dve osoby.

V každom prípade sa Shakespeare stal členom jednej z dvoch najznámejších divadelných skupín v Londýne, a po menej úspešnej kariére herca sa stáva hviezdou ako autor dramatických textov. V zošitkových vydaniach sa z čias jeho života zachovalo 18 divadelných hier, no Shakespeare ani jedno z nich neautorizoval. Dnešné súborné vydania jeho hier obsahujú 37 až 39 dramatických textov. Okrem toho sa venoval písaniu poém a sonetov. Sonety sú čiastočne adresované tajomnej žene, tzv. čiernej dáme, a čiastočne neznámemu mužovi. Posledné roky svojho života Shakespeare strávil v rodnom Stratforde. 23. apríla, teda v predpokladaný deň jeho narodenia, vo veku 52 rokov zomiera.

V poslednej vôli odkázal svoju druhú najlepšiu posteľ Anne, dedí aj jeho dcéra Susanna a kolegovia herci a dramatici z Londýna sedem rokov po jeho smrti (1623) publikovali vyše 900-stranové súborné vydanie jeho hier (36 hier) a neskorší vydavatelia do tzv. shakespearovského kánonu pridali ešte jednu, resp. tri ďalšie hry. Vďaka súbornému vydaniu z roku 1623 sa jeho dielo zachovalo do dnešných čias.

Písal historické hry (Richard III.), komédie ( Skrotenie zlej ženy, Sen noci svätojánskej, 1596, Mnoho kriku pre nič, 1599, Ako sa vám páči, 1599 a Veselé panie z Windsoru, okolo 1600) a tragédie ( Rómeo a Júlia, 1595, Hamlet, 1601, Othello 1604, Macbeth 1605-1606 a Kráľ Lear 1606). V komédiach hrdinovia bojujú o svoje osobné šťastie a prirodzené vzťahy medzi ľudmi. Tragédie zobrazujú konflikty čistej ľudskosti a dobra s podlosťou a zlom.

Shakespeare sa sústreduje na dramatické charaktery a na odhalenie ich vnútorného sveta (myšlienok, túžob a vášní). Hrdinovia sa vyznačujú silnými myšlienkovými a citovými protikladmi. Hoci sa ich osudy neraz završujú tragicky, nevzdávajú sa vznešených ideálov. V hrách sa strieda próza s veršami, najmä s blankversom (nerýmovaným päťstopovým jambom).
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.