referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Danuška
Dátum pridania: 02.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gabci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 431
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
DANUŠKA

Autor: Božena Mačingová

Obsah:

Je to o malom dievčatku, ktorému sa stáva veľa náhlych zmien. Ničím zvláštny život, je tretiačka a majú psa Lapaja. Chodí do 3B a má dobré výsledky. Mamička jej odišla a žije s otcom a starou mamou. Ale stále má rada svoju mamičku aj keď odišla pracovať. Otec pracuje v železiarni a nechodí moc skoro domov. Vedľa nich býva ich dobrá susedka teta Monika. Stala sa prvá neočakávaná vec, stará mama odišla do nemocnice, mala nejaké problémy. Danuška nevedela kam má ísť, keď jej nikto neotváral, až potom ju našla teta Monika. Postarala sa o ňu a keď prišiel jej otec, tak ju zobral domov. Keď sa dozvedela, že stará mama je v nemocnici, bola smutná. V škole mala najlepšiu kamarátku Zorku.

Musela sa starať o celú domácnosť sama keď otecko nebol doma. Povedal jej, že pôjde do družiny, no tak po škole išla do družiny a na obed tam stretla Piťa, jej kamaráta. Keď sa o ňu začal starať, myslela si, že kvôli tomu, aby sa jej potom mohol vysmievať. Tak z družiny ušla, no o 5 mala byť doma, ale ona sa zatúlala k mačaciemu cirkusu.

Tam jej chlapci zobrali tašku a zavesili na strom. Keď ju jeden z chlapcov zhodil, ona ju zobrala a utekala domov. Keď to so smútkom povedala tete Monike. Teraz bola sama doma a prišiel poštár, niečo pre ocka, bolo to ohľadom sudu a to ju nezaujímalo. Ale keď po par dňoch prišiel poštár s telegramom pre ocka, ocko bol doma, tak to hneď prevzal. A v ňom bolo, že stará mama umrela. Danuška bola veľmi smutná. No nemala nikoho len ocka a preto sa raz rozhodla že sa stratí. Išla na povalu a tam ostala. A keď ju boli hľadať, tak chlapcom bolo dlho a hádzali kamienky. Piťo hodil do okienka na povalu jeden kamienok. Na to sa zobudila a prešla okolo okienka a deti si ju všimli. Keď ju našli boli radi že ju majú.

A nakoniec prišla aj jej mama z Ostravy. Jej rodičia sa dali zas dokopy a bolo to tak ako pretím a s celou triedou boli na prehliadke v železiarňach a každí si vybral to svoje povolanie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.