referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Nedeľa, 24. októbra 2021
Bernolákovské polemiky v skratke
Dátum pridania: 07.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katka253111
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 416
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

BERNOLÁKOVSKÉ POLEMIKY
– primárny obsah bernolákovských polemík: otázka jazyka a prozódie + ešte osobné spory medzi Fándlym a Bajzom.

bernolákovské polemiky = diskusia, ktorá sa rozprúdila okolo Dúvernej zmluvy po prvých 2 stránkach.

BERNOLÁKOVSKÉ POLEMIKY: prvé dve stránky Dúvernej zmluvy vyvolali vlnu odporu na jednej strane, ale aj vlnu záujmu na strane druhej.
– Jozef KLUCH - písal posudok na Fándlyho Dúvernú zmluvu, vyčíta mu až nekresťanskú nenávisť voči mníchom, označil jeho jazyk za "sedliacky, kuchynský", hovorí, že "nech sa hanbí toto storočie za takého autora a za takéto hanebné, nehodné dielo".
– (potom dáva Fándly do 3. stránky premeny a predsavzatia -- len neviem, či to je súčasť bernolákovských polemík, ale dačo také tam spomínala, ale týmto bodom som si neni istá)
– potom jeden z mníchov radu sv. Kataríny píše vulgárny pamflet: Odporné zmlúvaní medzi rozumným mníchom a sprostým diablom - vymenil atribúty postáv, vyčíta Fándlymu, že kritiku cirkvi vložil do úst diabla, taktiež mu vyčíta historické chyby v dejinách cirkvi, ktorých sa vo svojom diele dopustil. Práve pod vplyvom tejto kritiky mení Fándly v 4. stránke postavy.
– Fándly -- bráni sa: Odporné zmlúvaní – odpoveď rozumného mnícha.
– do týchto sporov sa potom zapojí Jozef Ignác Bajza, ktorý píše polemický spis Antifándly – kritizuje tu Fándlyho, vyčíta mu použitie jazyka (bernolákovčinu) + jeho postoj k žobravým mníchom (akoby Bajza nemal taký istý postoj :o) ), jeho kritika ďalej nadobúda osobnejší ráz, vysmieva sa z Fándlyho chudobného pôvodu (nahácky farár = "nahý"), vysmieva sa z jeho mena – Fándly = FANDEL (z nem. panvica), jeho jazyk nazýva "škvrčaním".
– Fándly - Zahanbený posmívač Antifándly
– mladí kňazi z generálneho seminára v BA (rodiaca sa inteligencia) sa postavili na Fándlyho stranu, píšu mu list, v ktorom mu hovoria, že sa im páči jeho jazyk, že stoja na jeho strane a odmietajú bajzovčinu.
– spory ukončuje až Anton Bernolák, keď píše spis Toto maličke písmo... , v ktorom kritizuje Bajzu za to, že osobne uráža Fándlyho. Bernolák sa postavil sa na Fándlyho stranu, chváli jeho jazyk.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.