referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Malý princ - obsah diela
Dátum pridania: 28.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dominiklelak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 471
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.75 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

V čase, keď bol pilot ešte šesťročným chlapcom, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského, ako žerie zviera. Tento obrázok ho inšpiroval a nakreslil zatvoreného hada so slonom. Ukázal svoj výtvor dospelým, ale tí ho nepochopili. Preto ho nakreslil ešte raz, ale had bol otvorený. Ani tentoraz ho dospelí nepochopili, tak sa vzdal svojej maliarskej kariéry a začal sa venovať letectvu. Už ako dospelému mužovi sa mu počas letu pokazilo lietadlo a musel pristáť na púšti v Afrike.

Pilot prespal a na druhý deň sa pri ňom objavil malý chlapec – Malý princ. Chcel aby mu nakreslil ovečku. Chlapcovi sa však ovečka nepáčila, tak mu pilot nakreslil debničku a povedal, že je v nej ovečka akú chce. Chlapec sa veľmi potešil. Malý princ pilotovi povedal, že jeho domovom je malý asteroid. Na ňom má pyšnú ružu so štyrmi tŕňmi a nechce aby mu ju jeho nová ovečka zjedla.

Povedal mu o svojich dvoch činných a jednej vyhasnutej sopke, ktoré každý deň vymetá. Rozprával mu o svojej ceste cez šesť asteroidov, na ktorých žili kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár a zemepisec, až sa dostal na Zem. Dostal sa na púšť do Afriky. Stretol hada a kvetinu, ktorých sa pýtal na ľudí. Vyšiel na, oproti jeho sopkám, vysoké vrchy, zakričal a počul ozvenu. Dostal sa do záhrady plnej kvetín, ako mal on na svojej planéte. Začal ľutovať svoju ružu, ktorá si myslí, že je sama na svete. Onedlho stretol líšku a skrotil si ju. Keď dopovedal časť o výhybkárovi a obchodníkovi, pilot nakreslil chlapčekovej ovečke náhubok, aby nezjedla jeho ružu. Potom sa vydali pilot aj Malý princ hľadať studňu, pretože boli veľmi smädní.

Po dlhšom hľadaní ju našli a napili sa. Malý princ ostal pri studni, ale pilot sa vrátil opraviť lietadlo. Na druhý deň, keď sa pilot vracal zbadal, že sa Malý princ rozpráva s hadom. Rýchlo ho odohnal. Vzal chlapca na ruky, on však chcel ísť sám. Pilot zastal a zrazu zbadal žltý záblesk tesne vedľa nohy Malého princa. Bol to ten istý had a Malého princa uštipol. Chlapec začal pomaly a ticho padať. Malý princ zomrel.

O šesť rokov po tom pilot premýšľal, čo sa stalo s malým princom. Robil si starosti, či jeho ružu nezjedla ovečka. Či náhodou nevybuchli jeho sopky. Vedel však, že pre žiadneho dospelého to nie je také dôležité ako pre neho.

 
Zdroje: Literárna rukoväť
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.