Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Epos o Gilgamešovi

Epos o Gilgamešovi Autor: anonymný

Hlavné postavy a ich charakteristika: Gilgameš- poloboh, prísny, ale spravodlivý urucký kráľ, Enkidu- Gilgamešov priateľ, divoch, Utanapištim- jediný nesmrteľný človek na svete, lebo prežil potopu, Chumbaba(Chuvava)- obor, pán všetkého zla a trápenia na svete, žije v cédrovom lese, Šavaš- boh Slnka

Dej: Kráľ Gilgameš vládne v meste Uruk. Obyvateľov núti ťažko pracovať na mestských hradbách. Obyvatelia požiadajú bohov o pomoc. Bohovia stvoria Enkidua, divocha ktorý je obdarený neobyčajnou silou a žije v stepi, spáva na holej zemi. Prichádza do Uruku, víťazne zápasí s Gilgamešom s ktorým sa spriatelí. Vydajú sa zabiť krutého obra Chuvavu a vyrúbať jeho cédrový les. S pomocou boha Slnka Šavaša sa im to podarí. Do Gilgameša sa zaľúbi bohyňa Ištar, ktorá je však odmietnutá a chystá sa pomstiť. Na zem prichádza nebeský býk. Gilgameš s Enkiduom ho spoločne zabijú. Enkidu urazí bohyňu a tým privolá na seba kliatbu a umiera. Po jeho smrti je Gilgameš veľmi nešťastný a vydá sa hľadať nesmrteľnosť. Na púšti stretne Utanapištima, jediného nesmrteľného človeka na zemi.

Ten mu zadá úlohu vydržať bdieť šesť dní a sedem nocí a potom získa nesmrteľnosť. To sa mu nepodarí splniť, ale má ešte možnosť vyloviť zo dna oceána rastlinku nesmrteľnosti. Podarí sa mu to, ale zožerie mu ju had. Záverečná časť eposu obsahuje rozhovor medzi Gilgamešom a Enkiduovou dušou, vyvolanou z podsvetia, v ktorom sa Gilgameš dozvedá o pochmúrnom živote po smrti. Gilgameš nakoniec ochopí, že každý musí zomrieť a vráti sa do Uruku ako dobrý a spravodlivý kráľ.

Gilgameš sa stal nesmrteľným svojimi slávnymi činmi.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk