referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Próza po roku 1945
Dátum pridania: 15.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: laury
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 420
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 

Próza po roku 1945

Po roku 1948 jediný oficiálny umelecký smer bol socialistický realizmus. Všetky moderné avantgardné smery boli považované za nesprávne. Diela museli plniť ideologické ciele komunistickej strany. Najčastejšie témy boli SNP, II. svetová vojna, budovanie socializmu, združstevňovanie, boj proti imperializmu, sovjetský zväz. Diela vznikli podľa jednej šablóny a boli schematické. Po roku 1956 v literatúre prebiehala zmena. Spisovatelia mali väčšiu slobodu, prenikali do literatúry aj niektoré moderné smery. Toto uvoľnenie trvalo do roku 1969. Mnohí sa odmlčali a emigrovali.

Vladimír Mináč
(1922 – 1996)
Bol hlavným predstaviteľom socialistickej literatúry. Písal poviedky a romány. Jeho obľúbená téma bola II. svetová vojna, SNP, budovanie socializmu. Jeho hlavným dielom je trilógia Generácia.
1, Živí a mŕtvi – opíše priebeh SNP.
2, Dlhý čas čakania – tu sa môžeme oboznámiť s hlavnými hrdinami, ako napr. kapitán Labuda, Marek Uhrín, Janko Krap.
3, Zvony zvonia na deň

Rudolf Jašík
(1919 – 1960)
Svojou tvorbou sa nadviazal na tradíciu lyrizovanej prózy. Do literatúry vstúpil románom Na brehu priezračnej rieky. Po jeho smrti vyšiel román Mŕtvi nespievajú. Jeho hlavným dielom je román Námestie svätej Alžbety. Dej sa odohráva v Nitre počas II. svetovej vojny. Hlavní hrdinovia sú Igor a Eva. Igor má 18 rokov, otca stratil a jeho matka je veľmi chorá. Igor sa živí rôznymi príležitostnými prácami. Eva je židovka. Jej otec Samko rozváža uhlie. Eva a Igor sa majú radi, a stretávajú sa na Námestí svätej Alžbety. Eva nosí hviezdu. Holič Ján Flórik predá svoje holičstvo a stane sa gardistom. Jeho cieľom je získať majetok židov. Do mesta prídu Nemci a spíšu zoznam tých židov, ktorí nenosia hviezdy. Jedným z udávačov je Žltý Dodo, ktorý za každého udaného žida dostane sto korún. Obuvník Maguš poradí Igorovi, aby Evu prekrstili a potom sa oženili. Farár súhlasí, keď dostane 20 tisíc korún. Evin otec Samko im nevie dať peniaze, lebo potrebuje si kúpiť koňa od Maxiho. Maxi dá peniaze Igorovi, ale farár už nesúhlasí. Zomrie Igorova matka. Na pohrebe židov napadnú gardisti. Odvezú ich do budovy školy a na druhý deň ich odvezú na stanicu. Jeden z nich privolá k sebe malého chlapca a dá mu pomaranč a čokoládu. Keď sa chlapec obráti, aby sa vrátil k matke zastrelila ho. Eva a dvaja mládenci chcú odniesť mŕtveho chlapca k matke, ale zastrelia aj ich. Haso je zhrozený z toho, čo videl na stanici. Flórik sľúbi Hilderovcom, že ich v noci prevedie cez hranice. Prikáže im, aby zobrali so sebou peniaze, kožušiny, šperky a lopatu. Za mestom ich zabije a zakope. Nasťahuje sa do vily Helderovcov. Po Evinom pohrebe Samko a jeho žena spáchajú samovraždu. Do polievky dajú jed. Najprv zomrie ich syn Róbert, a potom aj rodičia. Igor sa chce pomstiť Flórikovi. V noci ho zabije pri vile železnou tyčou. Hodí ho do rieky a nakloní sa, aby skočil do rieky, ale príde Maguš a odvedie ho preč.

Alfonz Bednár
(1914 – 1989)
Bol prvým prozaikom, ktorý zbavil prózu prvku schematizmu. Má 40 rokov keď vyšiel jeho prvý román Sklený vrch. Zároveň to je jeho najznámejšie dielo. Román má denníkovú formu, ktorú píše hlavná postava Ema Klaasová. Dielo sa odohráva v troch časových pásmach počas povstania, v roku 1947 a v 50-tych rokoch. Denník nájde manžel Emy a začne ho čítať. V denníku Ema opíše svoj vzťah k trom mužom: partizánovi Milanovi Kaališovi, Zoltánovi Ballovi a manželovi Ing. Solanovi. Ema najkrajšie chvíle prežila v Tichej Doline. Jej matka zomrela a otec bol Nemec, ktorý udal svoju dcéru Gestapu. Eme sa podarilo újsť do Tichej Doliny, kde žila do konca vojny. Tu sa oboznámila s Milanom Kaališom, s ktorým sa cítila veľmi dobre. Neskoršie sa museli rozlúčiť, lebo sa Milan stal partizánom. Ema dlho čakala na Milana, bola tehotná, ale Milan ju presvedčil, aby si dala vziať dieťa. Ema už potom nemohla mať deti. Po skončení vojny hľadala Milana, ale on bol nezvestný. Po vojne Emu udali ako dcéru nacistu, a dostala sa do tábora. Tu sa oboznámila zo Zoltánom Ballom, ktorý si ju vybral ako slúžku pre svojho brata. Neskôr sa zasnúbili, hoci ich vzťah nebol dobrý. Rozišli sa a Ema sa vrátila do Tichej Doliny. Do chaty prišli traja mladí lyžiari. Jeden z nich bol Jožo Solan. Ema strávila s ním veľa času a neskôr sa zosobášili. Odsťahujú sa na stavbu hydrocentrály, kde Ema pracuje ako účtovníčka. Dozvedela sa, že Milana Kaališa zabili Nemci pri potoku v Tichej Doline. Na stavbe bolo veľa problémov, Solana obvinili zo sabotáže. Ema a Solan sa rozhodli, že odcestujú do Tichej Doliny. Ema sa veľmi tešila, chcela všetko povedať svojmu mužovi. V deň odchodu išla ešte nakúpiť, ale vstúpila na drôt s vysokým napätím a o dva dni zomrela v nemocnici.
Ďalšie známe diela sú: Hodiny a minúty (kniha noviel) a Hromový zub.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Próza po roku 1945 SOŠ 2.9950 928 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.