referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Štvrtok, 18. apríla 2024
Téma č.12 Poviedka, novela
Dátum pridania: 21.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smutnucka231
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 943
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Téma č.12 Poviedka, novela
(rozdelenie)

Novela -
je prozaický epický literárny žáner (kratšieho alebo skôr) stredného rozsahu, ktorý sa od poviedky a románu odlišuje tým, že obsahuje pútavý príbeh osoby či skupiny osôb, ktorý podáva dramaticky a zovreto (bez zbytočných opisov a vedľajších epizód) a má prekvapivý (alebo aspoň výrazný) záver. Novela vznikla v Taliansku počas renesancie. Postavy sa v novele nevyvíjajú. Hoci hovoríme, že novela zobrazuje len jeden príbeh, nezobrazuje len jednu udalosť, ale súbor udalostí, a to dramatických, napínavých udalostí. Novela máva viac postáv a zložitejší dej ako poviedka.

Poviedka -
je epický žáner krátkeho a stredného rozsahu s jednoduchou fabulou a menšou intenzitou dramatickosti. Patrí medzi tzv. krátku prózu. Hlavnými rysmi sú jednoduchý dej a nemennosť charakteru hlavnej postavy. Hlavnými prvkami poviedky sú: časová a často aj miestna neurčenosť a minimálny výskyt hrdinov a fantastických motívov. Hlavné postavy sa nevyvíjajú. Väčšina poviedok končí pointou.


MARTIN KUKUČÍN - NEPREBUDENÝ

Hlavné postavy : Ondráš, tetka, Zuzka
Forma : poviedka

Hlavným hrdinom poviedky známeho slovenského spisovateľa Martina Kukučina je Ondráš Machuľa, ktorý je husiarom. Príroda ho neobdarila ani krásou ani rozumom. Autor ho v poviedke opisuje ako biedneho tvora božieho. Kto len naň pozrie, musí ho poľutovať. Keď kráča, ruky mu vopred celembajú. Ľudia na ňho pozerajú s útrpnosťou a chovajú sa k nemu ako k malému, slabému dieťaťu. No on sám sa za mrzáka nepovažuje, je spokojný sám so sebou. “

Ondráš Machuľa je odkázaný na milosť a pomoc iných, neschopný starať sa o seba, slúži dedine aspoň tým, že pasie husi. Jeho dojemná tragédia, ktorá vrcholí v desiatej a jedenástej časti poviedky, sa začína rozvíjať a okamihu, keď mu pekná Zuzka Bežanovie povie, že si ho vezme sa muža. Hoci má rada Janka Dúbravie. Ondráš uverí jej pochabým slovám a chystá sa na sobáš so Zuzkou, ktorá si dodatočne uvedomila, akú hlúposť urobila. V deň Zuzkinej svadby s Jankom Dúbravie sa Ondráš vyparádi, no jeho tetka ho zatvorí do komory, lebo chce predísť jeho žiaľu, keď sa dozvie pravdu.

V zúfalstve Ondráš vylomí dvere a ponáhľa sa za svojou nevestou na svadbu. No tam uvidí, ako jeho údajná nevesta tancuje s Jankom Dúbravie a je veselá a šťastná. Sklamaný vyšiel do dvora. Onedlho niekto skríkol, že horí. Vznikla panika a všetci sa rozutekali. Nastal veľký krik a zmätok. Chlapi zrazu zbadali niekoho v kôlni, poviazali ho o plot, lebo si mysleli, že on tento požiar spôsobil. Neskôr prišla k husárovi Ondrášovi Zuzka a vyslobodila ho z povrazov. Ondráš si pomyslel, že Zuzka sa preto vydala za Janka, lebo on na svadbu meškal. Hoci mu to Zuzka vysvetľovala , on si aj tak myslel svoje. V tom začala Bežanka kričať, že jej uhorí hus. Ondráš sa rozhodol hus zachrániť. Vbehol do horiacej kôlne zachrániť toto zviera. No spadla naňho horiaca povala... Na druhý deň , keď začali čistiť po požiari kôlňu od popola, našli niečo obhorené. Keď bol pohreb, v truhle ležal husár a aj tá obhorená hmota no nikde nemohli nájsť zváča...


JANKO JESENSKÝ – PANI RAFIKOVÁ
Forma : poviedka

Pani Rafiková je krátka poviedka plná momentov, v ktorých autor ukazuje, akí môžu byť ľudia zloprajní kvôli svojej nevedomosti , momentov plných lásky a prekvapenia.
Dielo Pani Rafiková opisuje prvý život v malom mestečku plný ukecaných babiek, ktoré vždy a všade roznášajú chýry, málokedy pravdivé. Láska je totiž silnejšia ako všetky chýry a dokáže zdolať nepriazeň osudu a všetkých ľudí, aj pani Rafikovú.
Konflikt príbehu vyvoláva pani podsudcová Rafiková, ktorá chce za každú cenu vydať svoju dcéru Milušku za advokáta. No tento muž je už zamilovaný do niekoho iného a pani Rafiková sa s tým nedokáže zmieriť . Láska tohto páru je mocnejšia ako pani a aj sama Miluška si nakoniec nájde tú svoju prvú lásku.

Hlavnou postavou diela je pani Rafiková. Je to staršia žena, ale plná života. Je cieľavedomá a vždy dosiahne to, čo si zaumieni. Má veľký sklon k núteniu ľudí do vecí, ktoré by inak vôbec nerobili. Niekto by ju možno považoval za zlú a panovačnú, ale ona veľmi nemôže za svoje vlastnosti. V prostredí, v ktorom žije je mnoho podobných ľudí ako ona. Je len taká, akou ju spravilo okolie. Nakoniec však aj ona pochopí, že nemôže a nesmie byť všetko podľa jej vôle. Dostane príučku a tá ju zmení. Nie je teda úplne nenapraviteľná a tak nie je ani vlastne zlá.

Janko Jesenský vo svojich poviedkach zobrazoval príhody zo života obyvateľov malomestského prostredia, aby odhalil myslenie, morálku a vrelý životný štýl. Hlavných predstaviteľov. V poviedke si autor zvolil za predmet svojho posmechu pani podsudcovú Rafikovú a ostatné dámy z jej spoločenského kruhu. Klebety a ohováranie, ktorými sa vyznačujú tieto ženské postavy, majú len zakrývať ich malomeštianstvo, zlomyseľnosť a sebectvo. Práve tieto klebety a ohováranie dávajú poviedke humor a vďaka tomu sa ľahko číta a dokáže zaujať. Mne sa poviedka páčila, má veľa zaujímavých momentov a vtipných príhod, s ktorými si každý dokáže vziať ponaučenie pre život.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.