referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Téma č. 18 Historické Diela
Dátum pridania: 21.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smutnucka231
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 908
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Téma č. 18 Historické Diela

Historické dielo: súvisí s vývojom historického poznania a bádania, je konečným produktom celého historického poznávacieho procesu. Dielo, v ktorom sa vyskytujú historické udalosti, osobnosti apod.
• neologizmy – nové slová
• archaizmy - zastaralé (už sa nepoužívajú)
• historizmy (stratili opodstatnenie, lebo predmety a deje, ktoré pomenúvali sa už nevyužívajú)

LADISLAV NÁDAŠI JÉGE – ADAM ŠANGALA

-histor. román zo 17. stor., ktorý zachytáva atmosféru z čias protináboženských a protitureckých bojov
-dej je situovaný do stredovekých hradov a miest (Beckov)
-vystupujú tu aj historické postavy (Gabriel Betlen – vodca protihabsburského povstania)

DEJ: dej sa začína na Orave, kde sa mladý Adam po obesení otca rozhodol vybrať do sveta. Adam sa zaplietol do bitky v ktorej zbil šľachtica. Zo strachu sa dal zverbovať do vojska a Adama poslali na Beckov. Adam sa zoznamuje s Betkou. Na hrade sa Adam priznáva k svojmu činu a nechtiac spôsobuje, že manželka pána potratí. Adama zatvárajú do žaláru avšak na slobodu mu pomôže hradný farár a spolu utekajú preč. V meste sa Adam zamestnáva u Pohákovcov a získava si dôveru Betky. Konôpku zatknú a Adam mu na oplátku pomáha, ako on pomohol jemu. Po piatich rokov manželstva sa Betka zdôveri o Adamovom čine priateľke a Adama odúdia na smrť sťatím.
-dielo má rámcovú kompozíciu (román sa začína smrťou Adamovho otca a končí smrťou samotného Adama)

PIERRE CORNEILLE - CID

Námet: Je čerpaný z renesancie – zo španielskej rytierskej povesti, ktorú vo svojom diele Cidova mladosť spísal de Gastro.

Láska medzi Donom Rodrigom (Cid) a krásnou Ximénou sa má čoskoro spečatiť sobášom. No ich ceste za šťastím zabránia ich otcovia, ktorí sa veľmi pohádajú. Rodrigov otec žiada svojho syna, aby pomstil jeho urážku a tak zachoval česť rodiny. Rodrigo je nútený zabiť Ximéninho otca, no pritom riskuje , že stratí svoju veľkú lásku. Nakoniec však hlas rozumu zvíťazí nad srdcom a tak Dona Goméza zabije.

Keď sa Xiména dozvie túto zdrvujúcu správu, je rozhodnutá pomstiť otcovu smrť. Rodrigo však medzitým odchádza do vojny. Domov sa vracia so slávou a od kráľa získava meno (titul) Cid. To však Xiména neznesie a vyžiada si súboj medzi jej nápadníkom Donom Sanchom a Rodrigom, lebo pomstu nechce vykonať vlastnými rukami. Víťazovi súboja sľúbila, že sa stane jeho manželkou. Cid porazí svojho protivníka, no necháva mu život i lásku Ximény, na ktorú podľa neho nemá právo a nezaslúži si ju. Z boja sa teda ku Ximéne vracia Don Sancho s úmyslom vziať si ju. Pritom jej povie, že Cid je mŕtvy. Xiména je nešťastná a je odhodlaná prenechať majetok Sanchovi a navždy oplakávať smrť otca i milenca. Tým sa však prezradí, že Rodriga miluje.
Koniec je šťastný: dvaja zaľúbenci sa opäť pomeria. Kráľ vymyslí vynikajúci plán: keďže Xiména ešte dostatočne neoplakala otcovu smrť, Rodrigo odíde na rok do vojny a potom sa zoberú.

FRIEDRICH SCHILLER – VILIAM TELL

-zobrazuje boj švajčiarskeho ľudu proti Habsbudgovcom v 14. st.
-legendárny Viliam Tell nevzdá úctu vystavenému klobúku symbolizujúcemu nadvládu Nemcov. Miestodržiteľ ho zato nútil zostretiľ jablko z hlavy vlastného syna. Príkaz splnil, syna nezranil, ale namiesto slobody ho uvrhli do väzenia. Tell z neho ušiel, zabil tyrana Gesslera a ľud pod jeho vedením v národnom povstaní vyhnal tyranov a vydobyl si slobodu

ĽUDO ZÚBEK – JAR ADELY OSTROLÚCKEJ

Hlavná myšlienka: Autor chcel podrobnejšie vyjadriť vzťah Adely Ostrolúckej a Ľudovíta Štúra.
OBSAH: Dej románu je písaný formou rozprávania Evy Jonášovej. Tá bola spoločníčkou dcéry bohatého zemana Ostrolúckeho, Adelky. Boli rovesníčky a preto si od prvej chvíle dobre rozumeli. Adelka, ako dievča z vyššej spoločnosti, slabo ovládala slovenčinu,jazyk prostého ľudu,hoci jej predkovia boli Slováci.Adelkin otec navrhol,aby Evka doučovala Adelu slovenčinu počas pobytu v Zemianskom Podhradí. V tom čase bol v Zemianskom Podhradí kaplánom Štúrov brat Samuel, cez ktorého sa dievčatá zoznámili so samotným Ľudovítom Štúrom. Svojím správaním a vedomosťami si získal nielen dievčatá, ale aj celú rodinu Ostrolúckych. Stal sa u nich častým hosťom. Podarilo sa mu prebudiť u Adelky záujem o Slovákov a vôbec o Slovanov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.