referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Ženy vo francúzskom realizme
Dátum pridania: 10.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rovensko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 482
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
V mojej práci budem vychádzať zo ženských postáv v dielach Madame Bovary od Gustava Flauberta, Červený a čierny od Stendhala a Otec Goriot od Honoré de Balzaca.
Čo sa týka všeobecnej charakteristiky týchto žien, treba spomenúť, že všetky sú ovplyvnené svojím prostredím, ani jedna nepredstavuje romantickú hrdinku s ideálnymi vlastnosťami. No toto neplatí len pre ich osobnosti , ich konanie je tiež podmienené vplyvmi okolia a prostredia. Teraz by som vám ich rada priblížila trochu bližšie.

· Madame de Rênal
Jedná sa o hrdinku diela Červený a čierny. Madame de Rênal je ženou starostu dedinky Verriéres. Je to veľmi počestná a šľachetná žena. Jej deti prichádza učiť mladý klerik, ktorý si zaumieni, že pani de Rênal zvedie. I keď tá dlho odoláva, napokon mu podľahne. Vnútorne ju táto situácia veľmi trápi, ale je úplne pohltená láskou k mladému mužovi. Ten ju napokon opúšťa a odchádza. V Paríži sa spoznáva s inou ženou, s ktorou sa neskôr i zasnúbi. Pani de Rênal je svojím spovedníkom prinútená napísať jej o svojom pomere s jej snúbencom. Vzťah sa rozpadne a keď mladý muž madame z pomsty postrelí, tá cíti, že ho ešte stále neprestala ľúbiť. Od žiaľu skonáva v náručí svojich detí. · Ema Bovary
Emu Bovary by sme mohli nazvať aj opakom pani de Rênal. Pochádza z chudobnej roľníckej rodiny. Po tom, ako sa vydá za miestneho lekára a spolu s ním navštívi bál v Paríži Ema zatúži po živote šľachty., dedinské prostredie ju deprimuje a stále viac a viac sa vzďaľuje od svojho manžela, ku ktorému si postupne vypestuje pohŕdanie až nenávisť. Ten je znepokojený stavom svojej ženy a pretože ju ľúbi, chce jej pomôcť a tak navrhne presťahovať sa. V novom domove si Ema nájde milencov, mladého klerika, ktorý neskôr dedinu opúšťa a zámožného pacienta svojho manžela, ktorý sa do nej zaľúbi. Keď ju tento opustí, od žiaľu veľmi ochorie, no chorobu prežije. Pri návšteve divadla v neďalekom meste stretáva klerika, ktorý tam teraz pôsobí a dohodne si s ním stretnutie. Neskôr, pod zámienkou navštevovania hodín klavíra sa s ním pravidelne stretáva. Nastáva však problematické obdobie – Pani Bovaryová je zvyknutá míňať nehorázne sumy za svoje luxusné výstrelky. Stále viac a viac sa zadlžuje až napokon, neschopná všetko prezradiť všetko manželovi požije jed a spácha samovrždu.

· Dcéry otca Goriota
Dcéry otca Goriota sú typickým príkladom nesprávnej výchovy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.