referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Moderné literárne smery a prúdy vo svetovej literatúre 20. storočia
Dátum pridania: 06.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alex05
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 401
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 
-obdobie po 2. svetovej vojne- hlboký zásah do myslenia ľudí. Vojnové udalosti ovplyvnili tematickú a estetickú podobu umenia, najmä literatúry. Svet sa rozdelil na 2 časti podľa odlišných ideológií: východný a západný blok, čo sa odráža aj v literatúre s vojnovou tematikou.

Východný – viac obrazov vojenských operácií, ale vládol jednotný umelecký smer metóda socialistického realizmu a pokusy o experimentovanie boli odsúdené ako úpadkové.
Západný – nadviazanie na predvojnové umel. avantgardy a smery, nastáva experimentovanie s novými smermi. Vznik nových prúdov a um. smerov – absurdné divadlo,
existencializmus, nový román = zobrazujú odcudzenie a zmechanizovanie človeka, kt. často neverí ani sám sebe (osudy ľudí, ich svedomie, strach, zrada, odvaha, spolupatričnosť).
- nastáva rozvoj národnostnej menšinovej literatúry (multikultúrny rozvoj) a na západe rozvoj černošskej a indiánskej literatúry.
- nastáva rozvoj – feministická literatúra


Americká literatúra

- predstavitelia reagovali na problémy spoločnosti, v kt. jednotlivec bol bezmocný, nemohol ovplyvniť chod udalostí, a tak mu ostala len vnútorná vzbura, skepsa a beznádej
- najviac pozornosti im venovali John Steinback, Jerome David Salinger.


John Steinback

-zdrojom tvorby bola kalifornská príroda(odtiaľ pochádzal) + život jednoduchých ľudí
Tvorba:
-Zlatý kalich
-O myšiach a ľuďoch:
-novela
-je o živote bezdomovcov, kt. putujú za prácou a snívajú o mieste, kt. by bolo ich domovom.
Ovocie hnevu:
-kritický realizmus
-napísal sociálny román
-autor zobrazuje 3 generácie rodiny Jordovcov – farmári z Oklahomy, kt. cestujú do Kalifornie, lebo počas hosp. krízy prišli o farmu a veria, že v Kalifornii nájdu raj na zemi. Namiesto raja nachádzajú biedu, ponižovanie a hlad – v dušiach ľudí dozrieva „ovocie hnevu“. Lyrické opisy – obrazy prírody, ale aj naturizmus tvrdého života, symboly, dialógy


Jerome David Salinger

-pochádza z New Yorku, zúčastnil sa 2. sv. vojny
-vo svojej tvorbe sa zaoberá problémami detí a mládeže
-jeho román Kto chytá v žite – mal neobyčajný úspech

Kto chytá v žite

–román, mal neobvyklý ohlas, vyšiel hneď po vojne a autor v ňom kritizuje spoločnosť, kt. sa zmenila z energickej na predčasne zostarnutú a unavenú.
-je to psychologický román, sú v ňom zachytené mravné a spoločenské problémy mladej generácie, kt. neznáša konvencie svojej spoločnosti, preto proti spoločnosti protestuje, avšak táto vzbura bola ohraničená.
-román má 26 kapitol označených číslom
-patrí do prúdu záchranárskych, spasiteľských diel. Za hl. postavou sa skrýva sám autor.
-motív putovania
-hl. postava Holden Caulfield – autor prostredníctvom neho prenikol do duše a zmýšľania mladého človeka. Je to 16 ročný chlapec, je nadaný, v škole neprospieva, pochádza z dobrej rodiny. Zrazu však spoznáva, že jeho najbližšia spoločnosť a školské prostredie je zlé, skazené, neúprimné. Hl. postava rozpráva svoj príbeh z odstupom 1 roka v sanatóriu, kde sa dostáva z psychickej krízy. Nechcel byť tuctovým chlapcom, mal svoje ideály, kt. chcel realizovať.
-dej sa odohráva za 3 dni pred Vianocami- čas keď sú si ľudia k sebe bližší.
-nevedel sa prispôsobiť pretvárke, chcel byť dospelý, ale nenávidel svet dospelých. Túžil po slobode, sexuálnych skúsenostiach. Holdenovi sa sníva, že stojí v žitnom poli na okraji priepasti a okolo behajú deti, kt. má zachrániť pred pádom do priepasti.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.