referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Pondelok, 27. mája 2024
Ernest Hamingway - Starec a more
Dátum pridania: 17.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: masoo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 387
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Starec a more je krátky román alebo dlhá novela a zároveň posledné dielo spisovateľa Ernesta Hemingwaya. Uprostred mohutného Golfského prúdu v jednom z najkrajších miest sveta – Havany sa nám pred očami objavuje obraz starého, osamelého rybára Santiaga, na starej, zničenej loďke. Je odhodlaný popasovať sa so silami prírody, s oceánom aj s nenásytnými žralokmi. A hlavne je odhodlaný nevzdať sa. Vo svojom diele vykresľuje tiež neobyčajné priateľstvo medzi rybou a rybárom , ktoré je veľmi trpké, pretože končí smrťou.

Hlavnou myšlienkou diela je sila jednotlivca , ktorú ukazuje starec Santiago vo svojom nekonečnom boji s rybou. Hlavnou myšlienkou príbehu je tiež sila a odvaha bojovať proti osudu , mnohokrát nepríjemnejšom ako si človek zaslúži. Ako Hemingway poukazuje , človek dokáže zvíťaziť sám nad sebou, zvíťaziť pevnou vôľou a neochvejnou vytrvalosťou. Napriek tomu, že starec prehráva materiálne , neprehráva duchovne. Utrpí síce veľkú porážku, ale zároveň zvíťazí.

Hlavnou postavou je už od prvej stránky diela starec Santiago. Je to starý, no o to lepší rybár, ktorý aj keď sa mu nedarí, je neustále odhodlaný bojovať. Bojovať, až kým nedosiahne to, čo bolo jeho údelom pre život na zemi. Bojovať a možno zvíťaziť nad prírodou a svojou starobou. Tým že sa nikdy nevzdáva dokazuje pravú ľudskú hodnotu. Aj keď ho mnohí považujú za smoliara, on si to nepripúšťa, pretože okrem jeho priateľa chlapca Manolína mu na názore iných nezáleží. Starec dokáže byť veľmi priateľský, láskavý a dokáže lásku aj opätovať. Chce sám sebe ukázať, že ešte nie je taký starý, aby nemohol loviť a svojou tvrdohlavosťou a neústupnosťou pôsobí sebe aj blízkym problémy. Tie sa však musia odpustiť, keďže je to človek veľký múdrosťou a aj svojou láskou a obdivuhodnou odhodlanosťou.

Autor v tomto diele použil citát , ktorý je zároveň hlavnou myšlienkou...” Človeka možno zahubiť , ale nie poraziť! ”
Za pozornosť ďakujem.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.