referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Obraz zemanov v slovenskej literatúre
Dátum pridania: 17.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 015
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 16
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 26m 40s
Pomalé čítanie: 40m 0s
 
Pavol Országh Hviezdoslav

Hájnikova žena

Je to lyricko-epická skladba (veľké množstvo úvah, obrazy Oravskej prírody, ľudia spätý práve s touto prírodou), skladá sa z 15 kapitol, ktoré sú vsadené do lyrického rámca. Na začiatku je lyrická báseň Pozdrav, ktorou sa prihovára horám a lesom a na konci je lyrická báseň na rozlúčku Zbohom. Dejová línia sa rozvíja dynamicky ako v dráme, bez odbočení. Autor ju spomaľuje úvahovými a opisnými úvodmi kapitol a piesňovými vložkami. Kapitoly VI., XII. a XIV. sú piesňové.

Hlavným kompozičným prostriedkom je kontrast v niekoľkých úrovniach: spoločenská, situačná a mravná úroveň. Dej je gradovaný tromi príchodmi Artuša, vrcholí jeho smrťou a súdom. Záchrana koča starého grófa Villániho už nedosahuje ten istý stupeň dramatickosti.

Postavy

Michal Čajka, syn starého hájnika Čajku, ktorý mnoho rokov pracoval u grófa Villániho. Michal musí po smrti otca opustiť horáreň a slúžiť u gazdov. Neskôr požiada o miesto po svojom otcovi a dosiahne ho. Je priamy, nepoklonkuje, je úctivý, ako sa na človeka z ľudu patrí. Má dosť sebadôvery pred pánmi i seberovnými. Bol na vojne, vedel si medzi rovesníkmi získať povesť. Bol šanovlivý, opravil a zariadil horáreň, aby mala kam jeho žena prísť. Zaľúbil sa do Hanky, ktorú mu rodičia nechceli dať. Kvôli nej sa chce usadiť, aby sa o ňu mohol postarať. Hanku má úprimne rád, je šťastný, že ju získal, berie na seba vinu. Má prudkú povahu sa zamračí a hnevá. Ako hájnik si príkladne plná povinnosti, kontroluje drevorubačov, s jedným sa i pobije, ale i napriek tomu sa nevydrží dlho hnevať. Vrchnosť rešpektuje, Artuš Villáni ho udrie po tvári no Michal však nereaguje.

Hanka Čajková, dcéra bohatých a dobrých rodičov. Je krásna a mala množstvo pytačov, všetkých však odmietla pretože čakala na Michala kým bol na vojne. Rada sa pekne upraví a oblečie, je veselá ako každá dobrá gazdiná. Aj napriek tomu že je z bohatého rodu je naučená robiť. Michala má rada už od prvej chvíle a Artuš je jej svojim nadbiehaním protivný. Je taká dôverčivá, že na chvíľu uverí, že nie je zlým pánom. Hanka zatají pred Michalom dve návštevy mladého pána, bojí sa jeho hnevu. Nepristúpi na návrhy mladého pána, urazí sa, keď jej hodí do krčiažka peniaze. Nechce pána vedome zabiť. Bráni sa pred jeho dotieravosťou. Z výčitiek po hroznom čine sa zblázni, k rozumu prichádza keď sa jej narodí dieťa. Je nežnou a starostlivou matkou.

Artuš Villáni, mladý pán a budúci dedič, odlišuje sa spôsobmi, oblečením, správaním i morálkou od ľudových postáv. Tak ako sú tie nositeľmi dobrých vlastností svojej spoločenskej vrstvy, Artuš je nositeľom väčšiny zlých vlastností. Upúta oblečením – kolpák na hlave, mentieka, purpurové nohavice, biele rukavice, jemný bičík. Má čierneho koňa Havrana. Páčia sa mu pekné ženy, nie je zvyknutý na odmietnutia, neznáša prehru, odmietanie ho ešte viac rozdráždi. Aj k mužom sa správa veľkopansky. Hanka ho v sebaobrane zabije.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.