referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Zhrnutie orientálnej, gréckej a antickej literatúry
Dátum pridania: 14.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: letas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 833
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Literatúra

Orientálna literatúra : a) Sumerská, b) Akkadská, c) Staroegyptská

Epos o Gilgamešovi : Epická báseň o hrdinovi Gilgamešovi zachovaná na 12 hlinených tabuľkách, napísaných v akkadčtine. Bola objavená v knižnici kráľa Aššurbanpala. Hrdinský epos o prísnom kráľovi mesta Uruk - Gilgamešovi. Obyvatelia mesta prosia bohov o pomoc, aby im pomohli pred kráľovou krutosťou, a tak bohovia vytvoria polodivého človeka Enkidua, obdareného neobyčajnou silou. Enkidu prichádza do Uruku, víťazne zápasí z Gilgamešom a spriatelí sa s ním. Obaja sa spoločne vypravia do libanonských hôr, aby zničili krutého obra Chuvavu. S pomocou boha slnka Chuvavu premôžu. Po návrate do Uruku ku Gilgamešovi vzplanie láskou bohyňa Ištar. Gilgameš ju odmietne a za trest prichádza na zem nebeský býk. Gilgameš s Enkiduom ho zabijú, Enkidu urazí bohyňu, tým privolá jej kliatbu a zomiera. Po jeho smrti Gilgameš hľadá tajomstvo večného života. Záverečná časť eposu obsahuje rozhovor medzi Gilgamešom a Enkiduovou dušou, vyvolanou z podsvetia, v ktorom sa Gilgameš dozvedá o pochmúrnom živote po smrti.

Hebrejská literatúra : Biblia (1. tisícročie p.n.l), delí sa na dve časti : Starý a Nový zákon.
Starý zákon bol pôvodne a je až dodnes svätou knihou židovského náboženstva. Vznikal v priebehu viacerých storočí pred narodením Krista. Kresťania ho prevzali ako prvú časť svojej Biblie. Nový zákon je špecificky kresťanská zbierka biblických kníh. Novozákonné knihy vznikli v 1. storočí n.l.

Starý zákon predstavuje 46 kníh a sú trojakého druhu:
a) historické (dejepisné)- päť kníh Mojžišových (Genezis, Exodus,Levicitus, Numeri a Deuteronomium.), Kniha Jozue, Kniha sudcov, Kniha Rút
b) poučné a básnické - Jób, Žalmy, Kniha prísloví…
c) prorocké- Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel a iné

Nový zákon sa delí na 27 kníh
a) historické (dejepisné) štyri evanjeliá - (podľa sv. Matúša, Marka, Lukáša a Jána) a Skutky apoštolov
b) poučné - listy apoštolov
c) prorocké - zjavenie sv. Jána - Apokalypsa

Antická literatúra: zahŕňa starovekú a grécku a rímsku literatúru

Grécka literatúra
Najlepšie grécke diela : Homérove a Hesiodove básne. Homér (9. stor p.n.l.) - dve veľdiela gréckeho písomníctva - eposy Ilias a Odysea

Ilias - obsahuje takmer 16000 hexametrových veršov (hexameter - šesťstopý verš), dejovo sa dotýka posledných 51 dní desaťročnej vojny s početnými retrospektívami.Opisuje vojnu medzi Trójou a Spartou, ktorú vyvolal syn trójskeho kráľa Priama Paris, ktorý uniesol krásnu ženu spartského kráľa Menelaa.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.