referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Anne - Laure Bondouxová: Princeta a kapitán
Dátum pridania: 19.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 23silwa23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 911
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 

Autorka: Anne - Laure Bondouxová
Dielo: Princeta a kapitán
Vydavateľstvo: Perfect
Rok vydania: 2005

Hlavné postavy + charakteristika:

Princeta Malva - bola nútená robiť veci, ktoré nechcela, lebo bola dedička trónu. Túžila byť normálnym dievčaťom. Bola odvážna, veselá, ale niekedy sa správala aj detinsky a rozmaznane.

Kapitán Orfeus - bol odmala vychovávaný otcom. Celý život si myslel, že ma hroznú chorobu a preto bol zatrpknutý. Až pred svojou smrťou mu otec povedal, že je úplne zdravý a tak sa Orfeus mohol plaviť.

Vedľajšie postavy: komorná Filoména, koronádor - kráľ, koronáda - kráľovná, Archont - učiteľ, Bagandžo a Peppo, Finopicco, Babilas, Lei

Hl. myšlienka: Autorka chcela vyjadriť, aké dôležité je priateľstvo. Lebo keby priatelia nedržali spolu, asi by neprežili.

Dej:

Princeta Malva je dedičkou trónu Galnície. Jej rodičia ju chcú vydať za 33-ročného princa z Adenmarku. Princeta nemá na výber a spolu so svojou komornou ujde. Ako čierne pasažierky stroskotajú na lodi, lebo Archont, ktorý im mal pomôcť, ich zradil. V mori Malvu zranila nejaká morská potvora a upadla do bezvedomia, ale rybár ich zachránil, zavolal čarodejnicu a tá Malvu vyliečila. Potom putovali na mulici do Elgolie - čarovnej krajiny, o ktorej im povedal starý námorník Bulo. Lenže cestou stretli Amovedov, obávaných bojovníkov. No našťastie ich zachránili Bajgurovia, ktorí proti Amovedom bojovali. Ale Amovedi na nich opäť zaútočili a Malva s Filomenou sa museli rozdeliť. Malva šla dalej do elgolie a Filomena ostala s bajgurami. Malvu zase našli Amovedia uniesli ju do háremu v Terimgajovom paláci.
Tam väznil mladé dievčatá. Boli tam veľmi prísne podmienky a Malve sa otvorila rana, no musela to tajiť, inak by ju dal Temirgaj bez ľútosti mučiť. Stretla tam novú priateľku Lei a tá jej nohu vyliečila. Každý deň sa konali ,,kúpele". Dievčatá sa mali ponoriť do vody a vydržať čo najdlhšie. Tú, ktorá sa vynorila prvá, si Temirgaj vzal so sebou a nik nevedel, čo s ňou bude. Nakoniec došlo aj na Malvu. No nevzal si ju Temirgaj, ale jeho hosť Archont, ktorý chcel Malvu zabiť. Keď s ňou šiel do izby, Malva mu ušla. Nakoniec ju chytili a zavreli do mučiacej klietky, ktorá pomaly lámala kosti.

Zatiaľ čo bola Malva na cestách, jej rodičia poslali lod Errabundu, aby ju zachránila. Práve, keď visela Malva v klietke, za kríkmi sa zakrádali: Orfeus, Lei, Babilas a dvojčatá a rozmýšľali, ako ju zachrániť. Nakoniec ju Babilas vytiahol z klietky. Lei ušla s nimi a Malve uzdravila polámané kosti. Jednej noci prišla búrka a prežili iba Malva, Orfeus, Babilas, Lei, kuchár Finopicco, starý pes Al a dvojčence Bagandžo a Peppo. Jediným problémom bola zničená loď a to, že prešli cez veľkú barieru bez toho, aby o tom vedeli.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.