referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Honoré de balzac: Sesternica beta
Dátum pridania: 10.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majka21692
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 216
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Honoré de balzac: Sesternica beta

Postavy:

- Lisbeth Fischerová (sesternica Beta) - bola to žiarlivá a neprajná stará dievka chcela sa pomstiť rodine Hulotových
- Hortenzia Hulotová - mladá, krásna a niekedy aj hlúpa
- Barónka - Adelina Hulotová - matka Hortenzie, aj keď už bola staršia, bola vždy krásna
- Barón - Hektor Hulot d´Ervy - štátny radca, veľmi utrácal peniaze na svoje milenky, ktoré ho aj tak opustili
- Gróf Steinbock Wenseclas - poľské knieža, bol to umelec, vyrábal súsošia, ktoré každého očarili, lenže mal 1 chybu že bol veľmi lenivý
- Celestín Crevel - bývalý voňavkár a budúci starosta Paríža
- Valéria Marneffová - vyzerala tak nevinne a milo, ale šlo jej len o peniaze
- Viktorin Hulot - syn Adeliny, advokát a manžel Celestíny
- Celestína Crevelová - Dcéra Crevela a manželka Viktorina Hulota

Dej:

Ústrednou postavou tohto románu francúzskej spoločnosti druhej polovice 19. storočia je Lisbetta, sestrenica krásnej Adelini Hulotovej. Obe pochádzajú z vidieka, ale dostali sa do Paríža práve vďaka Adeline, do ktorej sa zamiloval o 20 rokov starší barón Hektor Hulot d'Ervy a oženil sa s ňou. Adelina vzala svoju chudobnú a nie príliš peknú sestrenicu so sebou, aby pre ňu tiež našli vhodného manžela. Lenže Beta nápadníkov odháňala a nakoniec zostala starou pannou. Adelinu nenávidela už od svojho detstva, keď za ňu musela pracovať a chodila oblečená ako chudobné dievča, pričom ona, Adelina, bola naopak hučkaná ako anjelik rodiny, obliekaná ako panička a na prácu nemusela ani myslieť.

Keď Beta videla, ako sú manželia Hulotovi spolu šťastný a v akom blahobyte žijú, jej nenávisť k Adeline sa ešte viac prehlbovala. Dokonca toľko, že začala nenávidieť i jej dcéru Hortenziu, ktorá bola ešte krajšia ako jej matka.
Najviac Lisbette vadilo, že musí žiť v zapadnutej štvrti ako nejaká slúžka, v zatuchnutom byte so starým nábytkom.

Beta si jedného dňa vzala pod svoju opateru poľského umelca grófa Wenseclasa Steinbocka, aby mu nahradila matku a mohla niekomu dávať svoju lásku starej panny. Správala sa k nemu niekedy kruto, ale len preto, aby pracoval a tvoril, pretože vedela, že nemá veľmi silnú vôľu. V rodine Hulotových Beta tvrdila, že je Wenseclas jej tajným milencom a že ju zbožňuje. Z rozprávania a zhodou náhod sa mladá Hortenzia Hulotová do Wenseclasa zamilovala a túžila sa s ním spoznať. Stalo sa tak v jednom starožitníckom obchode a bola to láska na prvý pohľad. Mladí milenci sa schádzali najprv tajne, ale Lisbetta ich vzťah odhalila. Bola to ďalšia rana pre jej žiarlivú a závistlivú dušu, naviac keď sa ti dvaja spolu čoskoro nato vzali.

Lisbetta sa rozhodla pomstiť celej rodine Hulotových za všetko to utrpenie, čo jej spôsobili - jak sa ona sama domnievala.
Barón Hulot bol svojej žene Adeline verný prvých 10 rokov manželstva, keď spolu boli skutočne šťastný, ale potom si začal hľadať mladé ženy, aby boli jeho milenkami. Dlho si vydržoval mladú herečku Jósefu a neskôr, keď ho opustila kvôli inému milencovi, prebral Jenny Cadinovú svojmu priateľovi Crevelovi, budúcemu starostovi Paríža. Ten sa, rovnako ako Beta, rozhodol Hulotovi pomstiť.

Jenny stála Hulota veľa peňazí, až sa kvôli nej zadlžil. Zariadil jej prepychový byt, šatník, finančne ju zabezpečil - a ona ho opustila kvôli mužovi, ktorý jej navrhol manželstvo a rozprávkové bohatstvo. Hulot trpel, ale nie dlho. Chcel spoznať mladú počestnú ženu, ktorá by nebola skazená parížskou spoločnosťou, a ako sa domnieval, objavil presne takú v dome, kde bývala sestrenica Beta. Bola to mladá paní Valéria Marneffová, ktorá sa mala stáť jeho ďalšou milenkou. V tej dobe sa s ňou Lisbetta začínala bližšie priateliť, a tak spolu obe ženy prišli na to, jak sa rodine Hulotových pomstiť.

Valéria Hulota úplne finančne vyčerpala, bol zadlžený, mal zastavenú mzdu, nikto už mu nechcel požičať. Naviac sa jeho milenka tajne schádzala s Crevelom a neskôr i s mladým Wenseclasom Steinbockom, manželom Hortenzie Hulotovej. Keď to zistila Hortenzia, utiekla od neho i s jeho malým synom ku svojej matke. Adelina kôli svojmu manželovi nemala ani čo do úst dať a tak jej pomáhali jej deti a Hulotov brat maršal Hulot. Keď Hulot zistil, že u Valérii už nemá šancu, utiekol od rodiny a najprv tam kam šiel bolo k jeho prvej milenke Josefhe. Tá mu pomohla ukryť sa ale neskôr sa Hulot úplne stratil a nikto nevedel kde je. Adelina kôli nemu ochorela a skoro aj zomrela, pretože nevedela, čo je s jej Hektorom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.