referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Karolína
Sobota, 3. júna 2023
4. maturitná téma: Humanizmus a renesancia v literárnom kontexte – Shakespeare, Cervantes
Dátum pridania: 23.12.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Julie45X
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 711
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
4. Humanizmus a renesancia v literárnom kontexte – Shakespeare, Cervantes

Poznámky: Humanizmus a renesancia – lit. kontext a znaky, Shakespeare, Cervantes, znaky, diela: Don Quijote, Hamlet

Humanizmus (14. – 17. stor.) je umelecký smer, ktorý kladie dôraz na človeka, jeho blaho, potreby a záujmy, je to aktívny prístup k životu sústreďujúci sa na ľudské riešenia. V literatúre nastáva po stredovekej literatúre. Renesancia v umení predstavuje návrat k antike.

Základnými znakmi humanizmu a renesancie sú:

1. zameranie na človeka,
2. individualizmus,
3. senzualizmus,
4. inšpirácia v antike,
5. racionalizmus.

William Shakespeare bol predstaviteľom anglickej humanistickej drámy. Písal hlavne tragédie, komédie, historické hry a romance, ktoré boli preložené do mnohých jazykov sveta. Jeho diela sa rozdeľujú do troch hlavných období:
1. rané obdobie (Sen noci svätojánskej)
2. stredné obdobie (Othello)
3. neskoré obdobie (Zimná rozprávka).
Medzi jeho najznámejšie komédie patria Veselé paničky z Windsoru, Oko za oko, Mnoho kriku pre nič, Kupec benátsky a Skrotenie zlej ženy. Z tragédií sú najobľúbenejšie Rómeo a Júlia, Macbeth, Hamlet, Othello a Kráľ Lear. Jeho najznámejšími historickými hrami sú Kráľ Ján, Richard II. a Henrich IV. – VIII. Z romancí spomenieme Búrku a Zimnú rozprávku.

Hamlet je jedna zo Shakespearových najznámejších tragédií. Je to príbeh o intrigách a živote vo vysokej spoločnosti, v centre príbehu stojí Hamlet, Princ dánsky, ktorý sa snaží pomstiť smrť svojho otca, ktorého zabil Hamletov strýko. Aby dokázal jeho vinu, zinscenuje predstavenie, po ktorom ho jeho strýko Claudius pošle preč zo zámku a pokúsi sa ho zabiť, čo sa mu ale nepodarí. Hamletova milá Ofélia sa pomiatne a utopí, keď zistí, že Hamlet dal omylom zabiť jej otca, Hamlet sa len od hrobárov dozvie, že pochovávajú práve ju. V závere zomierajú traja ľudia, pretože Claudius sa opäť pokúsi Hamleta zabiť, a to pomocou Oféliinho brata Laerta, ktorý má otrávený meč, a pomocou otráveného vína. Laertes Hamleta bodne, ale potom si nechtiac vymenia zbrane a Hamlet bodne Laerta. Kráľovná Gertrúda, Hamletova matka, pije otrávené víno.

Miguel Cervantes de Saavedra bol predstaviteľom tzv. zlatého veku španielskej literatúry. V mladosti bol aktívne činný v armáde, istý čas bol v zajatí v Alžírsku.
Jeho najvýznamnejším a najznámejším dielom je pikareskný román Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha. Je to satira na rytierske romány, do literatúry uviedol komicky vyjadrený rozpor medzi skutočnosťou a ilúziou. Román dodržiava znaky rytierskych eposov, dokonca je prítomný aj zásah nadprirodzených síl, napríklad v scéne s veternými mlynmi.
Don Quijote je vysoký, chudý rytier s hrdzavým brnením nesúci sa na zdochýnajúcom koni. Je postavou s veľmi zložitou povahou, kombináciou blázna a nadmieru múdreho človeka. Tieto jeho navonok protikladné vlastnosti sa v románe prelínajú a vzájomne dopĺňajú. Jeho myseľ sa vďaka čítaniu rytierskych románov pomätie. Napriek tomu musíme obdivovať jeho životnú energiu a ušľachtilé ľudské vlastnosti. Je rojko, ktorý mravnosťou vysoko prevyšuje svoje okolie, bojujúcim za nastolenie pravdy a spravodlivosti aj za cenu ponižujúcich porážok a trpkých neúspechov. Sám seba nazýva Rytierom smutnej postavy a práve tieto slová ho v celej jeho podstate vystihujú.
Tento rytier podnikne tri výpravy, ktorých cieľom je konať dobro a naprávať krivdy. Dostáva sa do rôznych situácií, napríklad do boja s veterným mlynom alebo do rozporu so sedliakmi, ktorí nechcú akceptovať, že jeho láska Dulcinea, v skutočnosti slúžka, je najkrajšia žena na svete. V závere diela sa don Quijote zmieruje so svojím osudom, ale stráca svoj životný cieľ a s tým aj chuť žiť. Onedlho po návrate domov prvýkrát po dlhom čase plne vníma realitu a umiera.

Slovenský jazyk: Lexikológia.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.