referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
William Shakespeare - Kráľ Ján
Dátum pridania: 23.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yaya18
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 522
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Humanizmus a renesancia

Literárny smer humanizmus a renesancia vznikol v Taliansku v 14. stor. V popredí bol človek, jeho záujmy, láska k prírode a prežívanie života. Humanizmus znamená ľudský, renesancia – obroda a znovuzrodenie. Cieľom bola obroda človeka v duchu antických ideálov

Znaky:
- vzory a námety sa čerpali z Antiky
- prejavuje sa láska ku kráse a prírode
- racionalizmus, senzualizmus, individualizmus
- prejav úcty k rozumu
- v popredí je zmyslové poznanie sveta
- zdôrazňoval sa význam jednotlivca
- napodobňovali sa diela antickej literatúry

William Shakespeare

William Shakespeare, najznámejší anglický dramatik a básnik, sa narodil v roku 1564 v mestečku Stratford on Avon, ako tretie dieťa Johna Shakespeara a Márie Ardenovej. Mal sedem súrodencov, ale dvaja starší zomreli počas moru.

Študoval na King´s New School vo svojom rodisku. Počas štúdia získal vedomosti z latinčiny a gréčtiny. Čo robil po skončení štúdia sa presne nevie, ale s určitosťou možno povedať, že v roku 1582 sa ako 18 ročný oženil s 26 ročnou Annou Hathawayovou. V roku 1583 sa im narodila prvá dcéra Susanna a v roku 1585 sa im narodili dvojčatá Hamnet a Judith. Neskôr odišiel do Londýna. Nie je známe prečo, no povráva sa, že chcel viac zarobiť alebo musel zdupkať, lebo ho prichytili pri pytliačení na jelene a zajace. V Londýne sa stal hercom a pomáhal prepisovať staré hry. O jeho prácu sa začal zaujímať gróf zo Southamptonu, 20 ročný bohatý šľachtic. Povzbudzoval ho pri písaní a zoznámil so vzdelanými ľuďmi, ktorých zaujímalo umenie. Vtedy stretol ženu, do ktorej sa zaľúbil. Ich vzťah netrval dlho, lebo bola vydatá. Vtedy napísal zbierku Sonety, ktoré opisovali radosť a utrpenie ich krátkeho vzťahu. William sa stal známym pisateľom hier a vlastnil divadlo Globe Theater na južnom berhu Temže. Ľudia jeho hry milovali a previdelne navštevovali jeho divadlo, aby si opakovane mohli pozriet obľúbené hry. Takto zarobil dosť peňazí a kúpil dom v rodnom Stratforde, kde sa aj s rodinou presťahoval. V roku 1613 počas predstavenia hry Henrich VIII. jeho divadlo úplne vyhorelo. Po tomto roku už žiadnu novú hru nenapísal.

V roku 1616 ako 52 ročný zomrel. Povráva sa, že príčinou jeho smrti bol veľmi veselý večierok s nadmerným jedením a pitím so svojimi priateľmi.
O Shakespearovej popularite svedčí aj skutočnosť, že uverejňovali pod jeho menom aj hry a básne, ktoré napísali iní autori, akoby samo meno zaručovalo úspech.
Medzi jeho najznámejšie diela patria: Romeo a Júlia (1594), Skrotenie zlej ženy (1594), Kráľ Ján (1596), Sen noci svätojánskej (1600), Hamlet (1601), Othelo (1604), Kráľ Lear (1606), Sonety (1609), atď.
No najviac ma z nich zaujala historická hra kráľ Ján, a preto som si ju vybrala ako tému seminárnej práce.

Námet:
Predlohou bola anonymná hra Stratisplná vláda. Hra Kráľ Ján má lem o 300 riadkov menej a 2 riadky majú úplne rovnaké.

Téma:
Boj o trón a územie Anglicka.

Idea:
Výzva k jednote národa v čase ohrozenia

Charakteristika postáv
:

Kráľ Ján
Záleží mu na ľuďoch, aj keď sa niekedy povyšoval slovami ,,Po bohu ja som tým najvyšším pánom... a žiadna ruka pozemská či svetská - mi toto právo rušiť nebude!“. Bol proti kresťanstvu a preto ho nazvali kacírom. Bol náladový- najprv Hubertovi prikázal zabiť Artúra, no potom tvrdil, že nič také neprikázal.

Ľavoboček
Bol starším synom Sira Róberta Flaulconbrigea. Bol obetavý a ponechal majetok svojmu mladšiemu bratovi. ,,Čo človek získa, to má!“ na všetky problémy mal riešenie.

Hubert
Bol to dobrý človek. Mal rád kráľa Jána, chcel vyhovieť jeho žiadosti, a preto sa správal ako človek bez srdca. Mal Artúrovi vypáliť oči. No nakoniec sa zachoval hrdinsky, keď Artúrovi nič neurobil.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.