referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Ernest Hemingway : Starec a more
Dátum pridania: 16.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kacenko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 247
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 3.03 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Ernest Hemingway : Starec a more

Jednoduchý a stručný obsah tejto novely:

Starec menom Santiago chytal ryby v Golfskom prúde sám. Už osemdesiaty štvrtý deň vychádzal na more, ale nič nechytil. Prvých štyridsať dní s ním chodil chlapec Manolín, ale tomu to neskôr zakázali rodičia. Ale i tak pomáhal starcovi nosiť náčinie na bárku. Na osemdesiaty piaty deň, keď starec dúfal, že konečne čosi chytí sa už skoro ráno chystal na more. Keď sa už dlhšie plavil, konečne sa mu naplo lano.

Zistil, že sa mu chytila obrovská ryba. Keď sa chytila na háčik, dlho za sebou ťahala bárku na severovýchod. Nastalo ráno a ryba trhla lanom a zobudila starca. Santiago si dodal sily tuniakom. Keď si dodal sily lano sa začalo dvíhať. Na druhý deň mal Santiago ešte menej síl. V tretí deň večer sa ryba vynorila. Starcovi sa mu ju po súboji nakoniec podarilo skoliť a priviazal si ju o bok bárky.

Pri plavbe domov ju napadlo viac viac žralokov ale starec ju už nedokázal ubrániť. Kým doplával do prístavu ostala z ryby len kostra, chvost a hlava. Santiago sa dostal do chatrče a zaspal. Spal tuho a keď sa zobudil sedel pri ňom chlapec. Manolin mu doniesol kávu a rybu. Starec opäť zaspal a snívalo sa mu o levoch...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.