referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Slovenská dráma medzi svetovými vojnami
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bogi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 977
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Slovenská dráma medzi svetovými vojnami

Vznikli 3 profesionálne divadlá:
- Slovenské národné divadlo v Bratislave
- Východoslovenské národné divadlo v Košiciach
- Slovenské ľudové divadlo v Nitre

Formovanie slov. profesionálneho divadelníctva bol pomalý a zložitý : málo hercov, dramaturgov, režisérov a divadelných hier. Všetky tieto okolnosti zapríčinili, že rozvoj drámy sa zaostával za poéziou a prózou.

- herci: Andrej Bagar, Ján Borodáč, Jozef Kello, Oľga Borodáčová-Országhová, Hana Meličková
- režisér: Ján Jamnický

Ivan Stodola

Náš pán minister (komédia)
- zobrazoval slovenské malomeštiactvo

Čaj u pána senátora
- snobstvo, karierizmus
- Baltazár Slivka je remeselníkom. Jeho žena túži po peniazoch, preto chce, aby svoj muž sa stal politikom. Sú pozvaný na čaj ku senátorovi. Prihlásia sa na kurz správania sa. Najväčším prekvapením u senátora Potkana bolo to, že všetci pozvaní chodili na kurz k tomu istému učiteľovi. O politike nič nevedia okrem naučených fráz.

Bačova žena
1.dejstvo: sa odohráva v biednej a čistej izbe
2.dejstvo: v kaštieli
3.dejstvo: v noci medzi vysokými vrchmi

Eva je ženou baču Miša. Jej prvý manžel odišiel pred rokmi do Ameriky. V bani kde pracoval, došlo k výbuchu a Eva dostala oznámenie, že jej manžel zomrel. Eva má dvoch synov: Ondríka a Miška.

Rodina žije v chudobe, ale v šťastí. Do svätojurského panstva sa vracia Ondrej (Evin ,,mŕtvy manžel“) a zakúpi celý majetok, ktorý dá prepísať na Evino meno. Zavolá Miša, a aby sa ho zbavil, navrhuje mu, že mu zaplatí cestu do Ameriky, vybaví prácu a ešte pridá aj šek na 15 000 dolárov. Mišo súhlasí, ak pôjde s Evou. Ondrej situáciu rieši kruto: vyháňa Miša z panstva a zbavuje ho miesta baču. Eva sa vyberie za ním do kaštieľa a prosí ho o zmilovanie. Ondrej sa jej vyhráža, že jej zoberie syna a žiada ju, aby sa k nemu vrátila.

Porozpráva jej, že pri výbuchu stratil pamäť a vrátila sa mu až po rokoch pri železničnom nešťastí. Prvou loďou sa vybral domov, chcel prekvapiť Evu, takže za svoje našetrené peniaze si kúpil celé panstvo. Eva nevie, čo má robiť. Nechce majetok, len svojich synov. Miša zožiera žiarlivosť, preto sa rozhodne odísť do Ameriky so synom Miškom. Eva si zúfa. Ondrej mu oznámi, že jej druhý syn je u neho. Medzi chlapmi sa strhne bitka. Eva spácha samovraždu - prekole sa nožom. Jej posledné slová: ,,Teraz ma už obaja máte!”

Július Barč-Ivan

3000 ľudí (hra)
- jeho prvé dielo, opisuje konflikt medzi robotníkom a majiteľom

Mastný hrniec (komédia)
- opisuje pomery v klérofašistickej republike
- žena profesora Babíka je zaťažená na peniaze. Keď jedného dňa dôjde k omylu a Svetozára vyhlásia za ministra financií, je konečne šťastná. Ministrom financií sa v skutočnosti stal Svetozárov brat Miloš z Tvrdošína.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.