referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Pondelok, 29. mája 2023
Moderná prozaická tvorba
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bogi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 323
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Moderná prozaická tvorba

Ladislav Ballek

Palánska trilógia:

Pomocník (román)

- podtitul: Kniha o Palánku
- Odohráva sa v povojnových rokoch, keď Štefan Riečan dostane mäsiarstvo v meste Palánk. Šikovný pomocník bývalého majiteľa zostane v dome, volá sa Volent Lančavič. Žena a dcéra Riečana sa hanbia za neho, radšej si užívajú život nakupovaním, chodievaním na večierky. Mäsiarstvo vďaka Volentovi dobre funguje. Riečanka ponižovala svojho muža, stala sa milenkou Volenta. Keď Štefan to zistil, odíde späť za matkou a bratom. Jeho žena, Eva mu napíše list, aby sa už nevracal, pošle mu aj veci a niekoľko peňazí.

Riečanka našla nového, mladého pomocníka. Volent oľutoval svoje činy, chcel aby majster sa vrátil do Palánku. Dcéra Riečana, Eva mladšia smútila za otcom, znenávidela matku a stala sa Volentovou milenkou. Jej matka odišla do Čiech s bohatým milencom. Eva a Volent sa zosobášia, lebo čakajú dieťa. Volent sa zaplietol do čierneho obchodu, za čo ho odsúdili na 8 rokov. Nakoniec Štefan sa vráti do Palánku, aby sa staral o svoju dcéru a o dve vnučky.

Južná pošta (zbierka próz)
- má autobiografické prvky na postave chlapca, ktorý je Ján Jurkovič
- opisuje colnícku rodinu v mestečku Palánk a formovanie osobnosti v dvojjazyčnom prostredí
- záver: detstvo je najurčujúcim obdobím života

Agáty (román)
- príbeh sa začína potom, ako oslobodí Palánk sovietsky zväz a prichádzajú noví občania

Vincent Šikula

Majstri (román)
- dej sa odohráva počas II. sv. vojny, v dedinke Okoličné, kde žije rodinka tesárov

Tesári: starý Guldán má 3 synov: Jakub, Ondrej a Imro, pracujú ako skupina tesárov. Onedlho Jakub a Ondrej spoznajú 2 dievčatá, do ktorých sa zaľúbia a rozmýšľajú nad svadbou. Starý Guldán so svadbou nesúhlasil, chcel udržať tesársku partiu po kope. Tretí syn Imro ostáva neutrálny. Nakoniec rodina sa rozišla v zlom. Starý Guldán zároveň si uvedomoval, že skôr či neskôr by k tomu určite došlo, a tak nakoniec súhlasí s rozchodom.

Dvaja: Po roku Imro oznámil otcovi, že sa chce oženiť s Vilmou. Otec o svadbe nechcel ani počuť, Imro však ho uistil, že bývať budú v dome Guldánovcov. Po tomto už otec so svadbou súhlasil. Vilmin starý otec zomrel a oznámila, že musí držať smútok najmenej rok. Niekoľko mesiacov pred svadbou dostali Guldánovci významnú prácu. Problém bol v tom, že stavba sa časovo kryla s Imrovou svadbou. Vilmina matka svadbu odkladať nechcela nakoniec ju presvedčil Starý Guldán.

Veža: Guldánovci na stavbe nového kostola v Cerovej pracujú všetci štyria. Jeden Cerovčan pozval ich na návštevu. Guldánovci sa tu zoznámili so Štefkou, starému Guldánovi sa zapáči. Imro so Štefkou si padnú do oka, ale v Imrovi sa ozvalo svedomie (bol zasnúbený s Vilmou).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.