referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Exilová literatúra
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bogi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 911
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Exilová literatúra

Ladislav Mňačko

Smrť sa volá Engelchen (román)

- dej sa odohráva v Ploštine počas II. sv. vojny, autobiografické črty
- Voloďa dostane guľku do chrbta a v nemocnici stará sa o neho sestrička Eliška, do ktorej sa zaľúbi. Eliške rozpráva svoje zážitky z vojny. Dôvod, prečo začal spomínať na to, bola návšteva Marty (milenka), ktorá prišla sa s ním rozlúčiť, lebo odchádza do Kanady. Ďalšia udalosť bolo zabitie dvoch Nemcov. Nemecká jednotka sa nachádzala v blízkosti partizánov, ktorí ich obkľúčili a Nemci sa nakoniec vzdali. Nikolaj poslal Voloďu na akciu do Zlína. Tu spoznáva veliteľa Nemcov, Engelchena.

Pri skúmaní novej zbrane sa Nikolajovi stane nehoda, nakoniec sa zastrelí. Partizáni navštívia Ploštinu, dedinu však nájdu vypálenú: Nemci upálili všetkých chlapov. Partizánov začnú prenasledovať Nemci. Celý príbeh sa končí tým, že partizáni sa rozlúčili a rozpŕchli. Voloďa sa v nemocnici dozvie, že Marta spáchla samovraždu. Vtedy pochopil, že ani nešla do Kanady. Voloďovi sa opäť vrátil cit do nôh, už mohol chodiť. Vybral sa hľadať muža, ktorý spôsobil vypálenie Ploštiny - Engelchena.

Ako chutí moc (román)

- autor poukázal na totalitný režim a na jeho chyby
- dielom nás sprevádza novinár Frank, ktorý je na pohrebe svojho najlepšieho priateľa. Frank si spomína akým človekom bol: nikomu neveril a všetci priatelia ho opustili. Prišiel na to ako chutí sláva a peniaze, ale na to nie, že v živote sú aj dôležitejšie hodnoty

Súdruh Münchausen (satirický román)

- symboly: Súdruh = socializmus , Münchausen = západ
- odohráva sa v časoch totalitných procesov; hrdinom je reportér, ktorý prichádza do socialistickej krajiny, kde každý každého udáva, má spoznať stránky tohto režimu.

Dominik Tatarka

Farská republika (román)

- zobrazil obdobie klérofašistického štátu s vedením Tisa
- Tomáš Menkina bol profesorom v gymnáziu. Jeho štúdiá platil strýko z Ameriky, John, ktorí sa po vypuknutí vojny vrátil do vlasti. V jeho dome však býval gardista. Tomáš žiakov v škole musel vychovávať v duchu, ktorý mal málo spoločného s kresťanskou morálkou. Kvôli tomu odišiel zo školy a stal sa robotníkom. Raz, keď cestoval vlakom so svojou milou Darinou Intribusovou, žandári u neho našli kufre s letákmi. Kufre patrili komunistovi Lyčkovi, ktorému sa podarilo ujsť, ale Tomáša zatkli na rok do väzenia.

Po prepustení sa sklamal vo vlastnej matke, pretože sa posťažovala kňazovi Tisovi, že jeho syn je komunistom. Jeho strýko stal sa krčmárom a bohatol vďaka gardistom. Tomáš býval v hostinci strýka, kde jeho matka pracovala ako kuchárka. Cítil sa tam zle, zdalo sa mu, že už ďalej nevydrží bývať pod jednou strechou s ním. Príbeh sa končí tým, že Tomáš dostal povolávací rozkaz do vojny.

Panna zázračnica (novela)

- odohráva sa počas II. sv.vojny, prvky nadrealizmu a surrealizmu
- prelínajú sa v nej dva svety: reálny a imaginárny, hlavná postava je Anabella, ktorá je múza umelcov
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.