referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Jean Baptiste Poquelin Moliére - Lakomec
Dátum pridania: 23.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: PunkPrincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 879
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Jean Baptiste Poquelin Moliére

Lakomec

Autor: žil v rokoch 1622 až 1673. Celý život zasvätil divadlu ako autor, herec, režisér a riaditeľ divadelnej spoločnosti. Na javisku aj zomrel po predstavení svojej poslednej hry Zdravý Nemocný. Ako dramatik sa pridŕžal dvoch vzorov: domácej frašky a talianskej komédie. Napísal 33 komédií, z ktorých vyše polovica tvorí dodnes základ komediálneho repertoára všetkých divadiel. K vrcholom jeho tvorby patria: Misantrop a Lakomec.

Téma: Sebectvo jedného človeka, pre ktorého sú peniaze dôležitejšie ako láska vlastnej rodiny.

Idea: Čo dokážu peniaze spraviť z človeka.

Útvar: Komédia

Postavy:
Harpagon – Kleantov a Elizin otec, zaľúbený do Marianny
Kleant – Harpagonov syn, Marianin milý
Eliza – Harpagonova dcéra, Valérova milá
Valér – Anzelmov syn a Elizin milý
Mariana – Kleantova milá a Harpagonova vyvolená
Anzelm – Valérov a Marianin otec
Frozína – dohadzovačka
Majster Šimon – sprostredkovateľ
Jakub – Harpagonov kuchár a kočiš
Šidlo – Kleantov sluha
Pani Klaudia – Harpagonova slúžka
Ovsík , Trieska – Harpagonovi lokaji
Policajný Komisár a jeho pisár

Obsah: Harpagon je lakomý a veľmi pokrytecký človek. Jeho deti Eliza a Kleant sú celkom iní ako on. Všetci ľudia, ktorí Harpagona poznajú, mu nepovedia inak ako držgroš. Je taký chamtivý, že truhlicu s peniazmi si zakope do záhrady, aby mu ju náhodou niekto neukradol. Pravidelne chodí truhlicu kontrolovať. Peniaze má radšej ako vlastné deti. Bojí sa, aby od neho nežiadali peniaze. Najradšej by ich zosobášil tak, aby svadbu zaplatil niekto iný. Elizu sľúbi bohatému Anzelmovi, ktorý je ochotný si ju zobrať aj bez vena. Eliza však ľúbi Valéra. Anzelm veľmi dobre pozná Elizinho otca, uvedomuje si jeho lakomstvo, chtivosť a neláskavé zaobchádzanie s vlastnými deťmi. Valér sa rozhodne dať k Harpagonovi do služby, aby sa mohol votrieť do jeho priazne. Začne Harpagonovi lichotiť, na všetko mu prikyvuje.

Kleant zahorí láskou ku chudobnej dievčine Mariane. Zdôveruje sa s tým sestre Elize. Uvedomuje si, že lakomý otec nebude s jeho svadbou súhlasiť. Dokonca ho chce oženiť s vdovou, ktorá je oveľa staršia ako on. Aby však veci neboli tak jednoduché, starý Harpagon sa chce oženiť tiež, za svoju nevestu si vybral Marianu, ktorú ľúbi Kleant. Dozvedel sa o nej, že je veľmi skromná a nenáročná. V svojej lakomosti si vyrátal, že to bude dobrá nevesta pre neho, lebo ho nebude stáť veľa peňazí. Vo všetkom mu pomáha dohadzovačka Frozína, ktorá je taktiež veľmi chamtivá a zlá. Hargapon si všimne, že ako si Kleant a Mariana dobre rozumejú a chce vedieť, čo si myslí o svojej budúcej macoche. Ten aby neprezradil svoje city povie, že sa mu veľmi nepozdáva.

Obaja súrodenci za pomoci Šidla, Kleantovho sluhu, uvažujú o tom, ako sobáš prekaziť. Kleant si chce zobrať pôžičku, zisťuje však, že za ňu musí zaplatiť veľké úroky. V rozhovore so sprostredkovateľom zisťuje, že prepožičavateľom je jeho vlastný otec. Hneď sa rozhodne ísť za otcom a povie mu, čo si o tom všetkom myslí. Po prudkej hádke otec syna vyháňa z domu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.