referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Zobrazenie prírody a jej hodnôt v tvorbe slovenských autorov
Dátum pridania: 29.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: timea25
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 433
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Zobrazenie prírody v tvorbe slovenských autorov

P. O. Hviezdoslav

- bol predstaviteľom opisného realizmu v slovenskej literatúre. K hlavným motívom jeho básní patria: človek a vesmír, človek a Boh, zmysel života, národ, ľud, práca, kritika spoločnosti, filozofické otázky, oravská príroda, vlastné duševné a životné krízy.

Hájnikova žena

- je najznámejšou a najkrajšou skladbou Hviezdoslava. Je to lyricko-epická básnická skladba, skladá sa z 15 kapitol. Jej dej sa odohráva v prostredí krásnej oravskej prírody.

Hlavné postavy deja sú hájnik Michal Čajka, jeho žena Hanka a šlachtic Artuš Villáni.

Hviezdoslav v Hájnikovej žene postavil proti sebe dva svety - ľudový a panský. Hanka a Michal sú predstaviteľmi ľudu. Básnik stojí na ich strane, vyzdvihuje morálnu čistotu ľudu, jeho pracovitosť, čestnosť a priamosť. V postave Artuša Villániho odsúdil morálku pánov, ich príživníctvo a pýchu.

Hlavným kompozičným prostriedkom skladby je kontrast - kontrast medzi svetom chalúp a kaštieľov, medzi morálkou ľudu a šlachty. Dej často prerušuje úvahami, v ktorých sa zamýšľa nad rozdielmi medzi svetom pánov a ľudu. Úvod i záver skladby je oslavou prírody. Známe sú najmä úvodné verše skladby, ktoré majú názov Pozdrav. V Pozdrave vyjadruje Hviezdoslav svoj obdiv prírode, ktorá človeka uzdravuje, oživuje, pomáha mu zabudnúť na žiaľ a obnovuje jeho nádeje.

Dej:

Po smrti starého hájnika sa jeho syn Michal Čajka vyberie do kaštieľa, aby poprosil majiteľa panstva Villániho o miesto po otcovi. Pán sním súhlasí, Michal sa ožení a so svojou ženou Hankou sa nasťahujú do hájovne. Mladí zaľúbenci žijú uprostred krásnej prírody šťastne a spokojne. Do ich života však zasiahne Artuš Villáni, syn starého Villániho. Artušovi sa zapáči Hanka a začne ju prenasledovať. Hanka ho však odmieta, a preto si Artuš vymyslí podlý plán. Usporiada poľovačku, aby si bol istý, že Michal nebude doma, a vyberie sa za Hankou do hájovne. Hanka ho v sebaobrane zabije. Michal zoberie vinu na seba a prinúti Hanku odprisahať, že nikomu neprezradí pravdu. Michala uväznia a čaká ho súd. Hanka sa vráti k rodičom, ale aj oni sa od nej odvrátia. Otec jej neustále vyhadzuje Michalovu vinu na oči. Hanka sa napokon od žiaľu a výčitiek svedomia pomätie. Odíde z domu a túla sa po okolí.

Po roku príde deň posledného vyjednávania. Keď obhajca prednesie Michalovu obhajobu, zrazu vstúpi do sály Hanka. Prizná sa, že Artuša zabila ona, nie Michal. Súd ich oboch oslobodí a Michal si odvádza svoju pomätenú ženu.
Raz v noci po silnej búrke zachráni Michal život starému pánovi Villámu. Villáni im odpustí a Michal s Hankou sa znovu vrátia do hájovne. Hanke sa po čase narodí syn a ona vyzdravie. V lese i v hájovni opäť zavládne pokoj a mier.

Martin Kukučín

- bol tiež predstavitelom opisného realizmu v slovenskej literatúre. Bol majstrom realistickej poviedky. Vo svojich poviedkach sa sústredil najmä na povahy a osudy dedinských ľudí. Mnohé z poviedok predstavujú vrchol realizmu v slovenskej literatúre.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.