referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Nedeľa, 5. decembra 2021
Obraz II. svetovej vojny v tvorbe slovenských autorov
Dátum pridania: 29.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: timea25
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 352
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 

Obraz II. svetovej vojny v tvorbe slovenských autorov

Rudolf Jašík

- charakteristickým znakom jeho diel je lyrickosť a baladický tón - z prvkov lyriky využíval najmä metafory, obraznú reč, personifikácie, prirovnania a rytmický spád viet. Vo svojich románoch a novelách spracoval najmä dve témy - život ľudí na Kysuciach a obdobie druhej svetovej vojny.

Námestie svätej Alžbety

- v roku 1955 začal Jašík písať kroniku mesta Nitry. Pri tejto práci sa mu dostal do rúk dokumentárny materiál z čias II. svetovej vojny, ktorý mu poskytol látku pre tento román. V baladickom románe Námestie svätej Alžbety opisuje tragickú lásku dvoch mladých ľudí. Román je obžalobou krutosti a neľudskosti a odsúdením rasovej diskriminácie. Láska Igora a Evy symbolizuje nezničiteľné hodnoty života. Román sa skladá z 15 kapitol so samostatnými názvami. V románe sú okrem dialogických častí aj úvahy a lyrické opisy. Jašík aj v tomto diele využíva prvky lyriky, napr. kontrast, metafory, personifikácie, prirovnania a prívlastky.

Dej románu sa odohráva v roku 1941 v Nitre, v čase, keď sa aj na Slovensku šíri fašizmus a rasová nenávisť. Na predmestí Nitry, na Námestí svätej Alžbety, bývajú najmä chudobní, menej majetní obyvatelia, medzi nimi aj mnoho Židov. Tu bývajú aj hlavné postavy románu - Igor, Eva, Samko, Maxi, holič Flórik, obuvník Maguš a Žltý Dodo.

Igor Hamar
- je osemnásťročný chudobný chlapec. Živí sa rôznymi príležitostnými prácami. Jeho otec zomrel a jeho matka je tažko chorá, má rakovinu.

Eva Weimannová
- je Židovka. Jej otec Samko rozváža spolu so spoločníkom Maxim uhlie. Samko šetrí, aby mohol odkúpiť od Maxiho kone, pretože sa chce osamostatniť.

Igor a Eva sa majú radi. Stretávajú sa po večeroch vo veži kostola svätej Alžbety. V tom čase vyjde nariadenie, že každý Žid musí nosiť žltú Dávidovu hviezdu. Igor Eve nechce dovoliť, aby nosila hviezdu. Nevie pochopiť, prečo by sa Židia mali značkovať. Ani samotní Židia nechápu, aké nebezpečenstvo na nich čaká.   

Maxi
- pochopí, aký tragický koniec čaká všetkych Židov. Strach z budúcnosti sa snaží prekonať vzburou a čiernym humorom. Šesťcípu hviezdu si prišije nie na hruď, ale na chrbát. Predtým nechodil nikdy do mestského parku, ale teraz tam začne chodiť, práve preto, lebo je tam nápis ,,Psom a Židom je vstup do parku zakázaný!,,

Samko
- neberie vážne Maxiho reči, stará sa iba o rodinu a o prácu, je pedantný, vždy upravený, aj šesťcípu hviezdu si prišije podľa príkazu.

Holič Flórik
- keď vidí, ako bohatnú gardisti - arizátori, predá svoje holičstvo a stane sa gardistom. Jeho cieľom je získať židovský majetok a kúpiť si krásny salón na hlavnej ulici. Dá si ušiť čiernu gardistickú uniformu. Pracuje na sekretariáte ako politický referent strany HSĽS. Je stále sebavedomejší, nevadí mu, že mnohí sa z neho a z jeho uniformy vysmievajú. Zoznámi sa s ďalšími gardistami, napr. s Hasom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.