referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Expresionizmus v slovenskej literatúre a Živý bič od Mila Urbana
Dátum pridania: 08.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sandra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 371
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 15.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 25m 40s
Pomalé čítanie: 38m 30s
 
ÚVOD

Každý nám stále hovorí, aby sme sa vzdelávali, učili, aby sme čítali knihy-vraj budeme mať lepšiu vyjadrovaciu schopnosť a prehľad či rozhľad vo svete. Bez problémov by sa mohol k známym či neznámym výrokom pridať ešte jeden:“ Čím viac kníh prečítaš, toľkokrát ti vzrastie šanca stať sa človekom s veľkým Č.“
Čítať knihu však nie je veľká vec. Dôležité je vedieť ju pochopiť, alebo sa aspoň snažiť pochopiť podľa vlastných zmyslov a možností, čo danými literami chcel autor vyjadriť, pretože si myslím, že nikto, ani nejaký literárny kritik, presne nezistí, o čo tomu autorovi vlastne išlo – to sa však vzťahuje najmä na poéziu a lyrické časti prózy, pretože dej prozaického diela-ak nejaký má-pochopí každý. Často na myšlienky autora a v pravej podstate na jeho tvorbu vplýva doba, v ktorej žije a najmä literárny smer, do ktorého sa autor zaradil.
Tému seminárnej práce zo slovenského jazyka a literatúry som si vybrala z tém, ktoré nám nadiktovala naša učiteľka slovenčiny. Zdala sa mi pomerne ľahká, ale vtedy som dosť nevedela, o čo v podstate ide. Knihu od Mila Urbana Živý bič ako ukážku diela expresionizmu som si vybrala aj na základe toho, že naša pani učiteľka ju spomínala v súvislosti s touto témou ako prvú-a asi najdôležitejšiu zbierku-tohto obdobia. V 3. ročníku som sa neveľmi zaujímala o dielo Živý bič, ale keďže som si už tak vybrala, musela som na tom pracovať. Výsledky mojej práce sú zobrazené na nasledujúcich stranách.
1. EXPRESIONIZMUS


Literárny smer, ktorý sa vyvinul na začiatku 2O.storočia. V umeleckom diele, výpovedi zdôrazňuje subjektívnu, výrazovú stránku a usiluje sa o stupňovanie výrazu (umeleckou nadsádzkou).
V literatúre je často považovaný za revoltu proti realizmu a naturalizmu usilujúc sa poukázať na psychickú alebo duševnú skutočnosť viac ako na vonkajšie udalosti, ktoré na seba nadväzujú v logickom poradí.
Vo svetovej literatúre sa tento termín spája s dielami F. Kafku a J. Joycea.
Hoci tento smer, toto hnutie trvalo krátku časovú dobu v porovnaní s inými (napr. romantizmus), dalo podnet pre voľnú formu písania a produkcie v divadle.
1.1. Expresionizmus v slovenskej literatúre

Expresionizmus sa v slovenskej literatúre vyvíjal v období medzi dvoma svetovými vojnami. Vývin medzivojnovej prózy charakterizuje prelínanie viacerých smerových tendencií.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.