referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Richard II.
Dátum pridania: 12.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 046
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Richard II.

Autor: William Shakespeare

Postavy
: Kráľ Richard II., Edmund – vojvoda z Yorku, John z Gauntu – vojvoda z Lancestra, Henry Bolingbroke – Gauntov syn, Vojvoda z Aumerlu – Yorkov syn, Thomas Mowbray – vojvoda z Norfolku, Gróf zo Salisbury, Gróf z Berkley, Sir John Bushy, Sir William Bagot, Sir Henry Green – Richardovi obľúbenci, Gróf z Northumberlandu, Harry Percy – jeho syn, Lord Ross, Lord Willoughby, Biskup z Carlislu, Sir Stephen Scroop, Lord Fitzwater, Vojvoda zo Surrey, Opát z Westminstera, Sir Pierce z Extonu, Dvorský maršal, Waleský veliteľ, Kráľovná Isabel – Richardova druhá manželka, Vojvodkyňa z Gloucestera, Vojvodkyňa z Yorku

Miesto deja: Anglicko a Wales

Prvé dejstvo
Pred kráľa Richarda prichádzajú šľachtici Mowbray a Bolingbroke. Jeden druhého obviňujú z vlastizrady, vraždy, sprisahania. Hoci sa ich kráľ aj John Gaunt snažia upokojiť, nič nepomôže. Ich hnev vyvrcholí až do súboja, pretože ani jeden nechce ustúpiť. Nakoniec sa stretnú na zápasišti. Ich svedkovia sú členovia kráľovej družiny a kráľ. Moment pred začatím súboju Richard zasiahol. Razom vyriešil ich spor. Mowbrayho poslal do vyhnanstva. Bolingbroka poslal do cudziny. Mohol sa vrátiť až po šiestich zimách. Gaunt bol zronený. Zo synovho odchodu ochorel. Dal si zavolať kráľa. Richard sa bál o svojho strýka.

Druhé dejstvo
Kráľ Richard prichádza za strýkom Gauntom. Ten sa mu snaží dohovoriť, poradiť. Richard ho však nepočúva. Starý Gaunt zomiera. Richard rozpredáva jeho majetok, aby mal prostriedky na vojnu s Írskom. Hneď odchádza. Northumberland, Willoughby a Ross sa dozvedajú, že Bolingbroke sa vrátil naspäť do Anglicka aj s vojskom, a že chcel získať naspäť svoje práva. Všetci traja sa rozhodli, že sa pridajú k nemu. Kráľovná sa bojí o Richarda. V krajine nastane chaos. Vojvoda z Yorku jej oznámi správy o vzbúrencoch. Vydá rozkaz zhromaždiť vojsko. Presvedčí kráľovnú, aby s ním odišla. Bolingbroke postupuje ďalej. Stretáva sa so svojím strýkom, ktorý ho považuje za zradcu. Nakoniec však svojmu synovcovi poskytne ubytovanie. Nevie si rady. Bolingbroke plánuje ísť na Bristolský hrad, kde sa skrývajú Richardovi obľúbenci, Green a Bagot. Dostávame sa do Walesu. Waleský veliteľ uvažuje, či zostane. Všetko naznačuje, že Richard je mŕtvy.

Tretie dejstvo
Bolingbroke chytil Bushyho a Greena. Nechal ich popraviť. Kráľ má ešte svojich priateľov. Je však na pochybách. Bolingbroke má stále väčšiu moc. Od Scroopa sa Richard dozvedá, že vojvoda z Yorku sa tiež pridal na Bolinbrokovu stranu. Jeho bratranec Aumerle mu radí, aby sa vzchopil a šiel na Flintský hrad, aby sa tam na chvíľu ukryl. K Bolingbrokovi prichádza Harry Percy, aby mu oznámil, že kráľovská stráž ho nepustí dnu. Až teraz sa Bolingbroke dozvedá, že Richard je na hrade. Pošle k nemu Northumberlanda ako posla. Na cimburie vystúpi sám Richard s vernými po boku. Bolingbroke od neho žiada, aby mu vrátil majetok a práva. Potom pred ním pokľakne. Richard dá na Aumerleho radu a so všetkým súhlasí. Potom sa Richard a Bolingbroke stretnú. Bolingbroke pred kráľom pokľakne. Richard si myslí, že jeho súper chce byť kráľ. Všetko sa má vyriešiť v Londýne. O všetkom sa kráľovná dozvedá od záhradníka. Rozhodne sa, že podstúpi cestu do Londýna.

Štvrté dejstvo
Bolingbroke predvedie Bagota a pýta sa ho na smrť vojvodu z Gloucestra. Bagot mu povie, že všetko zosnoval Aumerle. Ten reagoval a Bagota vyzval na súboj. Fitzwater podporil Bagota a tiež vyzval Aumerleho na súboj. Ten dostal ešte zopár ďalších výziev. Nakoniec to všetko ukončil Bolingbroke. Od biskupa sa dozvedel, že jeho nepriateľ Mowbray je mŕtvy. Prišiel za ním vojvoda z Yorku a oznámil mu, že Richard sa zrieka svojho trónu. Bolingbroke chcel, aby mu korunu dal sám Richard. York ho priviedol a Richard zachvátený smútkom mu predal trón. Chcel od nového kráľa ešte jednu službu. Chcel odísť z jeho dohľadu. Bolingbroke ho dal odviesť do Toweru. Potom určil deň korunovácie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.