referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Ramzes - Chrám miliónov rokov
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 987
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Ramzes – Chrám miliónov rokov

Autor: Christian Jacq
Postavy: Ramzes, Nefertari, Tuja, Ameni, Setau, Aša, Dolente, Sary, Šenar

Po Setchiho smrti vládne v Egypte smútok. Ramzes má nastúpiť na jeho miesto. Mnohí si myslia, že to bol omyl, a že Ramzes privedie Egypt do záhuby. Šenar a Menelaos pomaly začali uskutočňovať svoje plány. Ramzes a Nefertari mali spolu dievčatko, ale to zomrelo. Iset už porodila krásneho syna, ktorý sa volal Cha. Nastali dni pokoja. Šenar však pomaly znásoboval svojich prívržencov. Dolente a Sary o Ramzesovi šírili zlé reči. Boli takí presvedčiví, že dokonca pridali do svojich sietí lží aj krásavicu Iset. Nakoniec sa Iset rozhodla, že pošle Ramzesovi list a v ňom mu vysvetlí sprisahanie jeho sestry. List poslala po poslovi, ale toho zastavil Šenar. List sa k Ramzesovi nedostal. Pomaly sa blížilo uloženie Setchiho do hrobky a Ramzesova korunovácia. Menelaos bol už nedočkavý. Rozhodol sa na Ramzesa zaútočiť. Jeden Grék mal zabiť Serramannu. No ten sa tváril, že spí. Grék sa naňho vrhol, ale bodol do slameného panáka. Serramanna sa naňho vrhol a zlomil mu väzy. Ďalší traja Gréci dali otrávené mäso Zabijakovi a Strážcovi. Tí zahrali, že mäso zjedli a otrávili sa. Boli to ostražití strážcovia. Traja Gréci zoskočili z miesta a pobrali so do spálne budúceho kráľa. Obrovský lev na nich skočil a so Strážcom ich všetkých troch zabili. Tejto noci sa nepodaril atentát na Ramzesa. Ramzes bol pravdaže o tom informovaný. Menelaos zúril nad neúspešnosťou akcie a Šenar nad jeho neschopnosťou. Nastal deň Ramzesovej korunovácie. Odviedli ho do chrámu a tam ho obliekli do jednoduchých šiat. Na opasok mu jeden z bohov priviazal býčí chvost ako symbol moci. Ramzes musel prisľúbiť Sutechovi, že bude dodržiavať zákon Maat. Pred všetkými mu dali na hlavu dve koruny ako symbol Dolného a Horného Egypta. Niekoľko formuliek vyslovila aj jeho matka Tuja. Nefertari sa stala oficiálne veľkou kráľovskou manželkou. Kráľovský pár musel privítať toľkých ľudí. Každý z nich mal veľa úloh. Nefertari sa už niekoľko dní nevidela s Ramzesom. Začala trochu pochybovať o svojom poslaní. Tuja ju upokojila pomáhala jej cennými radami. Ramzes a Nefertari sa znovu stretli. Znovu sa spojili. Vychutnávali každé spoločné chvíle.

Ramzesovi sa v hlave začali rodiť nové odvážne plány. V takej peknej chvíli dobehol za Ramzesom posol. Menelaos sa vrátil na svoje lode a vzal so sebou rukojemníkov, ktorých zabije, ak sa k nemu Helena nevráti. Tá trávila posledné dni s Nefertari a Tujou. Ramzes vedel, že Menelaos nebude chcieť vyjednávať.. Rozhodol sa v noci zaútočiť na Menelaove lode a oslobodiť rukojemníkov. Tí by boli voľní a Helena by sa nemusela obetovať. V tom mu mal pomôcť priateľ Setau a jeho hady. Všetko bolo pripravené. Pomaly a potichu sa začali približovať, keď tu lode zdvihli kotvy a začali plávať preč. Ramzesa to zarazilo. Na palube lode po Menelaovom boku stála smutná Helena. Lode vyplávali na šíre more za dohľadu faraóna a niekoľkých Egypťanov. Z Menelaovej lode sa spustil čln so všetkými rukojemníkmi. Keď už boli v bezpečí, Helena vypila fiolu, čo si skryla. Spáchala samovraždu. Ramzes sa zdôveril so svojim plánom Nefertari. Rozhodli sa počkať na znamenie. Ramzes chcel postaviť nové hlavné mesto Pi-Ramzes. Blížil sa čas záplav. Faraón robil potrebné obrady. Nastali záplavy. Boli veľmi výdatné. V čase keď už mala klesať hladina záplav, sa ich hladina ešte zvýšila. Ľudia to pokladali za Ramzesov zázrak. Neskôr sa ešte zjavil modrý vták fénix, ktorý sa objavuje raz za 15. storočí. Začala sa nová éra. Ramzes zosadil niektorých starých hodnostárov a na ich miesto vymenoval mnohých nových. Šenar znechutený okolitými udalosťami bol brata prosiť o miesto ministra zahraničných vecí. Ramzes súhlasil a chystal sa uskutočniť svoj sen. Výstavbou nového hlavného mesta poveril Hebreja Mojžiša. Taktiež vymenoval nového veľkňaza Amonovho chrámu a jeho bývalý vojenský tréner Bachen, ktorý bol kňazom, bol vymenovaný za štvrtého proroka. Bol poverený dokončením Karnaku, Luksoru a výstavbou Chrámu miliónov rokov, ktorý mal ochraňovať kráľa, jeho rodinu a verných.

V tomto čase sa Chetiti, ktorí naoko prisahali poslušnosť faraónovi, začali zbrojiť. Chetitský špión Raia sa miešal medzi egyptský ľud ako obchodník s vázami. Vďaka tomu sa skontaktoval aj so Šenarom. Chetiti nechávali šifrované správy vždy v označenej váze. Šenar, ktorý spriadal temné plány proti mladšiemu bratovi Ramzesovi, uzatvoril spojenectvo s hlavným nepriateľom Egypta, Chetitmi. So svojimi plánmi sa nikomu nezdôveril. Nefertari prezradila Ramzesovi, že je tehotná. V Achnatonovom slnečnom meste sa čoraz viac začal objavovať líbyjský mág Ofir so svetlovláskou Litou. Ofir hlásal vieru v jedného boha Atona a Lita verila, že je nástupkyňou na trón. Dúfala, že raz a to čoskoro zosadí Ramzesa z trónu a ona bude vládnuť obidvom krajinám. Ofir začal spriadať siete svojich prívržencov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.