referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Harry Potter a fénixov rád
Dátum pridania: 16.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 10 373
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 28.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 48m 10s
Pomalé čítanie: 72m 15s
 
Harry Potter a fénixov rád

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry, Hermiona, Ron, Weasleyovci, Snape, Dumbledore, Sirius, Voldemort, Draco Malfoy, Hagrid, Umbridgeová

Harry trávil nudné leto na Privátnej ceste. Listy od jeho priateľov a Siriusa boli záhadné a neurčité. Každý deň počúval správy. Čakal, či sa v nich nebude hovoriť o niečom nezvyčajnom. Bolo to horúce leto. Harry prechodil uličky krížom – krážom. Jedného dňa tiež takto počúval správy. Ležal vonku pod oknom. Zrazu začul veľké prasknutie. Rýchlo sa zodvihol a vytasil prútik. Tresol sa však pod obločnicu. Skôr než sa trochu spamätal, ho už strýko Vernon držal pod krkom. Hrozil sa mu. Strýko Vernon ho obviňoval, že čaruje mimo školu. Harry sa bránil. Znovu sa poškriepili. Harry sa konečne vytrhol zo strýkovho zovretia. Nahnevaný odišiel preč. Bol si istý, že bola v jeho blízkosti čarovná bytosť.
Prišiel do parku. Sadol si na hojdačku, ktorú jeho bratranec s bandou nestihli ešte zničiť. Dudley sa stal majstrom v boxe. Tete Petúnii tvrdil, že ide k priateľom na čaj, ale v skutočnosti sa flákal. Harry si ani nevšimol, že sa zotmelo. Cez park prešiel aj Dudley s bandou. Harry ich nenápadne nasledoval. Keď sa rozlúčili, pridal sa Harry k Dudleymu. Kráčali vedľa seba a podpichovali sa. Zrazu keď prechádzali uličkou bez lámp, akoby niekto zakryl hviezdy a mesiac. Vzduch bol studený. Harry tento pocit poznal. Dudley pišťal. Harry mu hovoril, aby bol ticho. No Dudley neposlúchol a ešte Harryho udrel. Harrymu vypadol prútik. Chvíľu ho hľadal po zemi. Harry zvolal lumos. Prútik zažiaril neďaleko Harryho. Harry ho vzal a vtedy uvidel dementora. Nemohol tomu uveriť. Dementor sa blížil k nemu. Harry najskôr vyčaroval slabého patronusa. Ten na chvíľu dementora zadržal, no potom sa rozplynul. Harry si nevedel spomenúť na nijakú šťastnú myšlienku. Aj jeho ďalší patronus bol veľmi slabý. Zrazu si spomenul na Ronovu a Hermioninu tvár. Z konca prútika vyletel nádherný jeleň. Parožím dementora odhodil.

Harry s jeleňom zamierili k Dudleymu. Dementor sa nad ním skláňal a chystal sa ho pobozkať. Jeleň dementorov rozprášil, a potom sa rozplynul. Harry si kľakol k Dudleymu. Znovu to bolo ako pred príchodom dementorov. Zrazu pribehla pani Figgová. Harry si chcel schovať prútik. Reakcia pani Figgovej ho prekvapila. Kázala mu, nechal prútik vonku. Odviedla ho domov. Cestou nadávala na Mundungusa Fletchera. Harry jej kládol mnoho otázok. Dozvedel sa, že pani Figgová je šmukel. Jej rodičia boli čarodejníci, no ona nevie čarovať. Taktiež sa Harry dozvedel, že ho sledovali. Pani Figgová ich nechala pred dverami. Zazvonili. Teta Petúnia otvorila. Dudley sa vyvracal na rohožku. Teta Petúnia zavolala stýka Vernona. Starali sa iba o Dudleyho. Harry mal príležitosť odísť do svojej izby. Nohu mal na prvom schode, keď ho zavolal strýko Vernon. Teta Petúnia sa pýtala syna, kto mu to spravil. Ukázal na Harryho. Strýko Vernon sa rozkričal. Harry si ho nevšímal, pretože priletela sova.

Harry si pergamen pozorne prečítal. Bolo to z ministerstva mágie. Oznamovali, že Harry je vylúčený z Rokfortu, prídu mu zničiť prútik a bude mať disciplinárne konanie. Harry bol ako obarený. Harryho pochytil hnev. Začal sa so strýkom hádať. Prišla ďalšia sova. Bola od pána Weasleyho. Písal, že Dumbledore to urovnáva na ministerstve. Harry mal znovu nádej. Povedal Dursleyovcom ako sa to stalo. Povedal, že to boli dementori. Na počudovanie všetkých im teta Petúnia povedala, že dementori sú strážcovia v čarodejníckom väzení Azkaban. Všetkých to zarazilo. Priletela ďalšia sova. Bola z ministerstva. Písali, že Harry je len dočasne vylúčený, prútik mu nezničia. Potešil sa. Znovu na seba Harry a strýko Vernon začali kričať. Harry chcel od Dursleyovcov odísť. Prišiel ďalší list. Tentoraz bol od Siriusa. Kázal mu, aby ostal na Privátnej ceste číslo 4. Harry nakoniec poslúchol. Dokonca sa s Dursleyovcami rozprával o lordovi Voldemortovi. Keď to strýko Vernon pochopil, vyhodil Harryho na ulicu. Prerušila ich ďalšia sova. Niesla vrešťadlo. Nie však pre Harryho, ale pre tetu Petúniu. Tá ho neotvorila a vrešťadlo vybuchlo. Harry odkazu nerozumel. Nakoniec to všetko uzavrela teta Petúnia. Harry ostal u Dursleyovcov.

Keď sa vrátil do izby, napísal krátke listy Hermione, Ronovi a Siriusovi. Musel počkať na Hedvigu, ktorá bola na love. Hneď keď sa vrátila, ju Harry poslal s listami. Harry nasledujúce dni takmer nevychádzal von z izby. Asi o štyri dni večer Dursleyovci odišli preč. Harry ostal doma sám. Bola už tma, keď niekoho začul v dome. Myslel si, že sú to zlodeji. Potom tú myšlienku zavrhol. V zámku na dverách jeho izby šťuklo. Harry s prútikom v ruke vstal a vyšiel z izby. Dolu na chodbe bolo niekoľko ľudí. Zrazu začul známy hlas, a potom hneď druhý. Prvý patril Divookému Moodymu a druhý bol Lupinov. Aj ostatní ľudia boli čarodejníci. Všetci zišli dolu do kuchyne. Chvíľu sa rozprávali. Všetci prišli po Harryho. Lupin každého predstavil. Mohli vyraziť až na signál. Harry spoznal Tonksovú. Pomohla mu pobaliť sa. Potom vyšli von. Moody podal inštrukcie o lete. Najskôr prišli červené iskry, a potom zelené. Let prebehol pokojne. Pristáli na nejakom námestí. Harry sa musel naučiť nejaký text. Moody niečo spravil a pred nimi sa objavil dom. Bol skrytý medzi 11 a 13. Všetci vošli dnu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.