referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Frankchardský poklad
Dátum pridania: 02.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 302
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Frankchardský poklad

Autor: Robert Louis Stevenson
Postavy: doktor Desprez, pani Desprezová, Jean-Marie, Kazimír

V jednom malom meste vo Francúzsku práve ležal na smrteľnej posteli šarlatán, mastičkár. Bol na tom veľmi zle. Chceli k nemu zavolať doktora, ale ten bol preč. Zavolali teda bývalého doktora Despreza. Ten sa o chorého postaral. Nedával mu však priveľkú nádej. V izbe okrem chorého, doktora a Pani Tentaillionovej bol aj malý chlapec. Veľmi doktora Despreza zaujal, ale nechcel sa s ním rozprávať. Ten mastičkár bol chlapcov pán. Chlapec sa volal Jean–Marie a svojho pána nemal rád.
Na druhý deň, pokiaľ ešte celá dedina spala, Desprez na svojej rannej prechádzke stretol chlapca. Zadumaný sedel na múriku. Desprez sa s chlapcom nejaký čas rozprával. Za ten okamih si Jeana-Marie obľúbil. Aj chlapec sa potešil novému priateľovi. Desprez sa domov vracal s pocitom, že našiel spriaznenú dušu.

Doktorova manželka pani Desprezová bola milá a poriadna domáca pani. Rozmaznávala doktora, ale nie príliš. V jedno nádherné popoludnie po obede navrhol Desprez svojej manželke adopciu. Opísal jej chlapca, ktorého chcel prijať za svojho syna. Pani Desprezová začala ihneď protestovať. Jej manžel jej však pripomenul ich pobyt v Paríži. Pani Desprezová sa dala do úzadia. Bála sa, že jej manžel sa v chlapcovi sklame. Ten ju ubezpečil, že Jean-Marie bude najskôr iba ich paholok. Pani Desprezová súhlasila, ale nechala si svoj tichý protest pre seba. Bola šťastná, keď bol jej manžel šťastný. Krátko na to zomrel aj mastičkár. Doktor Desprez predostrel chlapcovi svoju ponuku. Jean-Marie ňou bol nadšený a hneď prijal. Zbalil si svojich päť slivák a odišiel s doktorom do jeho domu. Madam ho vrúcne privítala. Na doktora to bolo až priveľmi a trochu jej vynadal. Aj chlapca to zaskočilo. Pani Desprezová ho potom odviedla do jeho izby. Ako čas plynul, medzi madam a Jean-Mariem sa vytvorila náklonnosť. Desprez sa ho zase snažil vychovávať a učiť. Chlapcovi to nešlo tak rýchlo, akoby si doktor prial, čo ho občas vyviedlo z miery. Jean-Marie sa vzorne staral o koňa aj o voz, a pritom bol pozorným žiakom. Hltal každé slovo svojho učiteľa a o všetkom si myslel, že je pravdivé. Aj keď si doktorove názory niekedy odporovali, nepochyboval o nich. Pozorovali spolu prírodu, rozprávali sa o nej. Desprez hovoril chlapcovi o mnohých strastiach života. Rozpovedal mu aj o Paríži. Doktor mal veľký majetok a skoro celý ho premrhal pri hazardných hrách. Poučil chlapca o škodlivosti peňazí vo veľkom množstve. Povedal mu nech urobí čokoľvek, ak by sa doktor dostal znovu do podobnej situácie. Chlapcove otázky trochu Despreza rozrušili.

Jean-Marie občas chodieval do malej jaskyne, z ktorej bol nádherný výhľad. Jedného dňa sa Jean-Marie a Desprez vybrali na malý výlet za poznaním. Mali namierené k Frankchardskej pustovni. Doktor tam šiel zbierať bylinky a podklady pre svoju knihu, ktorá sa asi nikdy nedočká konca. Cestou doktor rozprával o zaujímavej histórii toho miesta. Gretz bol predtým opevneným mestom. Mnoho bojov z neho spravilo takú malú dedinu. Vo Frankchardskej pustovni sa raz usídlil nejaký pútnik. Postupom prichádzali ďalší a ďalší. Zhromaždili mnoho cenných vecí, ktoré ľudia teraz nazývajú Franchardským pokladom. Veľa ľudí ho hľadalo, ale nikto nenašiel nič zaujímavé. Keď dorazili na miesto určenia, doktor sa pustil do zbierania. Jean-Marie zatiaľ odpočíval pod stromom. Zrazu začul krik. Keďže tam nikto nebol, pomyslel si, že doktora asi uštipla zmija. Utekal mu na pomoc. Desprezovi sa našťastie nič nestalo. Teda nič zlé. Pri hľadaní rastlín narazil na dieru. Keď do nej siahol, vybral niečo staré a cenné. Bol to akýsi tanier. Postupne takto povyberal celý frankchardský poklad. Keď ho naložili do koča, šli do dediny. Doktor odtiaľ poslal telegram svojmu švagrovi Kazimírovi. Potom ten objav zapil v miestnom hostinci. Jean-Marie si všimol, ako sa jeho pán zmenil. Tohto sa obával.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.