referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Falesánske pobrežie
Dátum pridania: 02.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 389
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
Falesánske pobrežie

Autor: Robert Louis Stevenson
Postavy: Wiltshire, Uma, Case, Randall, misionár

Je to príbeh o pobyte pána Wiltshira na ostrove Falesa. Vyslala ho sem firma, pre ktorú pracoval. Mal zastúpiť nejakého obchodníka, ktorý z ostrova utiekol. Boli už blízko ostrova, keď mu kapitán ukázal jeho nový dom. Spomenul aj nejakého Adamsa. Aj on žil na ostrove. Potom mu vraj preskočilo a nakoniec zomrel. Keď to kapitán Wiltshirovi dopovedal, uvideli, ako k nim pláva ďalšia malá loďka. Bol na nej chlap menom Case a nejaký černoch. Wiltshirovi sa zdal byť Case správny chlap. Hneď ako vyšli na breh sa Wiltshirovi zapáčilo akési dievča. Volala sa Uma. Case dohodol svadbu medzi ňou a Wiltshirom. Potom ho Case odviedol za Randallom. Jeho dom bol špinavý. Wiltshirovi sa zdvíhal žalúdok. Počas ich rozhovoru prišla do domu nejaká starena. Bola to Umina matka. Súhlasila so sobášom, a potom vykonala nad zaťovou rukou akýsi rituál. O pár hodín na to sa konala svadba. Wiltshire aj so svojou manželkou šli do svojho nového domu.

Uma svojím správaním pripomínala hravé dieťa. Wiltshire ju mal ešte radšej. Za pár dní sa mu podarilo otvoriť obchod. Domorodci však akosi nejavili záujem. Dokonca sa nahrnuli k jeho domu a dlho ho pozorovali. Za Wiltshirom prišiel aj akýsi francúzsky kňaz. Hovoril niečo o jede a Adamsovi. Keď sa teda naskytla príležitosť, spýtal sa Wiltshire na celú vec Casa. Ten mu povedal, že keď Adams zomrel, chcel ho ten kňaz pochovať. Randall neznáša katolíkov. Takže sa s tým kňazom pobil. Randall je totiž baptista. Case to všetko rozprával ako smiešnu príhodu. Nanajvýš to Wiltshirovi pripadalo trochu čudné. Zákazníci sa však do jeho obchodu nehrnuli. Stalo sa, že sa Wiltshire prechádzal a náhodou sa dostal do akéhosi kanackého kostola. Nejaký kanak tam horlivo kázal. Keď zbadal Wiltshira, skoro spadol z kazateľnice. Wiltshire okamžite utiekol. Keď k nemu ešte stále nechodili zákazníci, myslel si, že je to tabu. Rozhodol sa zájsť na Casom, aby mu pomohol všetko objasniť. Zašli teda spolu za náčelníkmi. Case sa s nimi ako-tak dohovoril. Rozhovor sa začal však uberať zlým smerom. Radšej teda odišli.

Wiltshire sa dozvedel, že sa ho domorodci boja a nebude mať nijakú kopru. Ani Case sa už s Wiltshirom nechcel stretávať. Rozišli sa teda v zlom. Nasledujúce dni musel Wiltshire ťažko pracovať. Získaval kopru z kokosovníkov, ktoré patrili Uminej matke. Od Umi sa Wiltshire dozvedel, že Case vie, prečo sa domorodci stránia jeho aj jeho domu a obchodu. Bolo to kvôli Ume. Rozpovedala mu, že ju a jej matku nemajú domorodci príliš v láske. Wiltshire si vybral Umu pred koprou. Mal ju rád a bolo mu jedno, či je alebo nie ja tabu. Nahneval ho však Case. Chcel mu to nejako oplatiť. Uma Wiltshirovi porozprávala všetko o sebe. Bol už podvečer, keď Uma zrazu vykríkla. Zbadala totiž loď, ktorá viezla misionára. Wiltshire hneď vedel, čo urobí. Šiel misionárovi naproti. Ho však neuvidel. Case šiel tiež za misionárom. Wiltshire sa rozbehol za Casom a dal mu pár poriadnych rán. Case sa odvliekol naspäť domov. Wiltshire privítal misionára. Hneď mu povedal, čo si o misionároch myslí, a potom ho požiadal o dve láskavosti. Misionár ich poprosil o večeru. Uma sa aj s Wiltshirom pustili do roboty. O chvíľu bola večera hotová. Wiltshire si právoplatne vzal Umu. Misionára to dojalo. Rozpovedal im príbeh o Adamsovi. Taktiež o ďalších dvoch mužoch. Všetko bolo boli Casovi konkurenti. On sa ich šikovne zbavil. Získal si na svoju stranu aj kanackého pastora s veľkým vplyvom. Našťastie si dal pastor od misionára poradiť. Porozprával im aj ostatné. Nakoniec však už misionár musel odísť. Od toho okamihu ich už začal navštevovať aj ten druhý mních na ostrove. Pravdaže tajne.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.