referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Dramatická tvorba na Slovensku
Dátum pridania: 26.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tinucha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 683
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Dramatická tvorba na Slovensku (MO_15)

V tomto období vznikajú na Slovensku prvé ochotnícke divadlá. Prvé založil v roku 1830 v Liptovskom Mikuláši Gašpar Fejerpataky Belopotocký. Prvá hra, ktorá sa tu hrala, bola Kocúrkovo od Jána Chalupku.

Ján Chalupka bol dramatik a zakladateľ dramatickej tvorby (zaviedol satirickú veselohru). Pôsobil ako farár v Brezne a na základe svojich skúseností napísal hru Kocúrkovo. Jeho ďalšie diela: Všetko naopak, Trasoritka (kritizuje tu malomeštiacku nadutosť a pánov, ktorí si myslia, že sú múdri a preto používajú aj cudzie jazyky), Trinásta hodina (dielo o hlásnikoch, ktorí museli rozprávať po maďarsky, aj keď im rozumelo len málo ľudí), Starý zaľúbenec, Bendeguze.

Kocúrkovo (Len aby sme v hanbe nezostali)

V tejto hre Chalupka odsudzuje malomeštiansku morálku, tiež sa vysmieva z pomerov v malom slovenskom meste. Všíma si všetky spoločenské vrstvy - každú vykreslil pomocou jednej osoby. Prostredníctvom humoru, satiry a irónie kritizuje pýchu, nadutosť, popanšťovanie, nevzdelanosť, malomeštiactvo a túžbu po majetku. Kriticky sa postavil aj k odnárodňovaniu. Všetkých malomeštiakov dal do ostrého protikladu s pravým Slovákom, aby zdôraznil ich zlé vlastnosti.

Dej prebieha v čase voľby nového rektora mesta. Na tento post kandiduje mladý učiteľ Sloboda. Je to predstaviteľ inteligencie - vzdelaný človek a vlastenec túžiaci po slobode ľudu. Prostredníctvom neho autor zobrazuje túžby vtedajšej inteligencie. Ďalšou postavou je Pán z Chudobníc pochádzajúci z Turca - zeman, ktorý je hlúpy, nadutý a veľmi si zakladá na jeho titule. Vydáva sa za Maďara, hoci ich jazyk vôbec neovláda. Podporuje kandidatúru Slobodu, pretože mal titul zeman a tiež pochádzal z Turca. Cez túto postavu autor charakterizuje zemanov ako triedu odsúdenú k zániku. Treťou dôležitou postavou je Pán (Majster) Tesnošil. Je to predstaviteľ malomeštiackej buržoázie, ktorý túži po peniazoch. Používa maďarské a nemecké slová, aby si iní mysleli, že je vzdelaný, ale v skutočnosti ich význam nepozná. Taktiež podporuje Slobodu, lebo v ňom vidí ženícha pre svoju dcéru Aničku. Učiteľa nakoniec do funkcie zvolia, ale ten si aj naďalej stojí za svojimi názormi. Potvrdí to tým, že sa ožení s múdrou a vzdelanou dcérou bývalého učiteľa.

Druhé dejstvo: Sloboda sa na prechádzke so svojimi študentmi stretáva so zbojníkmi. Tí hladných študentov nasýtia a obdarujú. Autor tu dáva do protikladu zbojníkov a malomeštiakov, ktorých opisuje ako hlúpych, obmedzených, nadutých, klebetných, závistlivých a nevzdelaných.

Hra je originálne písaná v češtine. Pri vykresľovaní postáv autor využíva humor, iróniu a satiru. Používa ľudový jazyk. Dielo je stále aktuálne vďaka tomu, že kriticky vykresľuje pomery medzi ľuďmi. Tematiku Kocúrkova autor využil aj v ďalších hrách, ale s nimi už nedosiahol taký úspech, pretože tu nevykresľoval charaktery, ale iba komické dialógy.

Starý zaľúbenec

Starý zaľúbenec sa približuje k dielam Moliéra. Vdovec sa chce po smrti svojej ženy oženiť s chovanicou. Tá sa ale svadbe vyhne a zoberie si maďarského tovariša. Autor tak zdôrazňuje, že Slováci môžu žiť rovnocenne s inými národmi.

Bendeguze

Satirický román písaný po nemecky (bola to veľká chyba autora, pretože román nemohli čítať široké vrstvy). Chalupka v ňom kritizuje historky o pôvode a historickom poslaní maďarského národa, tiež kritizuje Slovákov, ktorí sa pridali k Maďarom a zapreli svoj národ. V diele išli Slováci hľadať pravlasť Maďarov, ale cestou sa ukázalo, že celá výprava je nereálna.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.