referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Slovenská medzivojnová dráma
Dátum pridania: 12.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tinucha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 206
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Slovenská medzivojnová dráma - poprevratová dramatická tvorba sa rozvíjala pomalšie ako ostatné slovesné druhy (príčinou bolo málo slovenských hercov, režisérov, dramaturgov i slov. divadelných hier), len ojedinele vznikali nové hry a aj tie boli len málo aktuálne, v roku 1919 - bolo založené Slovenské národné divadlo v Bratislave.

Vedenie SND však uprednostňovalo spevoherné žánre - opereta a opera, činohra bola v úzadí. Časom sa však pomery pre činohru začali zlepšovať, operu a činohru nám pomohli založiť českí umelci – my sme nemali ani umelecké školy, ani umelecky vzdelanú inteligenciu, hrali sa predovšetkým české hry, no už r. 1920 – po slovensky hry Tajovského (Hriech a V službe), M. Kukučína (Bacúchovie dvor), M. Rázusa (Hana – dôsledky vojny na mravný život).
Prví slovenskí herci boli prijatí r 1921 – Andrej Bagar, Janko Borodáč – obaja neskôr slávni režiséri, Oľga Borodáčová, Hana Meličková, r. 1929 – divadlo v Košiciach (Východoslovenské národné divadlo), r. 1941 v Nitre (Slovenské ľudové divadlo), slovenská dramatická tvorba sa v medzivojnovom období začína len rozvíjať, prekvitalo ochotnícke divadlo.

Na Slovensku pokračovalo po prevrate v dramatickej tvorbe len málo autorov. Do rozvoja dramatickej literatúry zasiahol dramatik Ivan Stodola (lekár, svojou tvorbou nadviazal na realistické tradície slov. li., so svetom divadla sa dostal do kontaktu, keď pracoval v Liptovskom Mikuláši, kde pracoval v ochotníckom divadle, na jeho tvorbu vplýva aj svet. dram. lit.)- písal jednoaktovky - Myš, Voľby, Daňové pokonávanie. Všetky tieto hry uvádzali ochotnícke krúžky. Takisto písal aj veselohry: Náš pán minister (prvá úspešná divadelná hra - satira na slov. meštiactvo), Čaj u pána senátora (satira na meštiactvo vo všetkých podobách - v honbe za titulom, vysokým postavením, kariérou. - Baltazár Slivka, obchodník s truhlami, jeho žena, ktorá túži po peniazoch - chce, aby Baltazár kandidoval za nejakú politickú stranu - spolu s ďalšími je pozvaný na čaj k senátorovi. Všetci mešťania teda chodia do kurzu spol. správania. Fraška vrcholí u senátora, keď všetci zistia, že ovládajú len pár konverzačných tém, napr. počasie, obliekanie), Posledná symfónia, Cigánča, Veľkomožní páni, Stodola satiru stupňoval (začína žartom -> hraný humor -> ostré slovo), napísal aj politické satiry: Mravci a cvrčkovia, Keď jubilant plače, Komédia, kniha spomienok na roky strávené vo väzbe - Smutné časy, smutný dom. Písal aj historické drámy z dejín slovenského národa: Marína Havranová Kráľ Svätopluk, Básnik a smrť.

Jožko Púčik a jeho kariéra (je bezpochyby jeho najznámejšou satirickou hrou. Sám ju označil ako " satiru na falošne chápaný humanizmus ". Hlavnou postavou je Jožko Púčik, drobný, svedomitý úradník, ktorý sa takmer stáva obeťou bezcharakterného správcu Rohatého. Pre falošné ľudomilstvo buržoázie Jožko Púčik predstavuje hrdinu len dovtedy, kým pasívne prijíma obvinenie za nespáchaný čin - krádež peňazí. V tragickej komike príbehu sa skrýva ostrý výsmech buržoáznych spoločenských inštitúcií - naivný, všetko hodnotí cez seba, tak, ako by sa zachoval on, dobrák, vidí, že pravda nemá žiadnu cenu, čestnosť a statočnosť nemá miesto v buržoáznej spoločnosti).

Zvláštne miesto v tvorbe patrí dráme Bačova žena - tragédia. Námet tejto hry poslúžil na film Varuj, je najlepšou drámou autora. Premiéra sa konala v októbri 1928.
Hra mala úspech na domácich aj zahraničných javiskách. Dej je shakespearovský, ale štruktúra je slovenská, bačovská. Odohráva sa na salaši v Demänovskej doline. Hlavný je príbeh slovenskej ženy Evy Muranicovej rodenej Hadvižiak. Eva Muranicová bola manželkou Ondreja Muranicu, ktorý išiel za prácou do Ameriky, aby pre svoju ženu a syna Ondríka zabezpečil lepší život. Ondrej však v Amerike zomrel a ona sa vydala za dobrého a čestného muža Miška, ktorý je bačom na salaši pod Krčahovou. Je to dobrý manžel, stará sa aj o Evinho syna z prvého manželstva. Donesie mu maškrtu z trhu z mesta, presne tak ako svojmu vlastného synovi Miškovi, ktorého má s Evou. Evina svokra nemôže zniesť to, že sa Eva vydala, hoci mŕtvolu muža nevidela. Neverí, že jej syn umrel. Tvrdí, že ona by to materinským srdcom cítila, keby jej syn bol mŕtvy. Miško príde s prekvapujúcou správou. Starí páni predali panstvo, kam patrí aj salaš, a kúpi ho akýsi „Amerikán“. Ukáže sa, že je to Ondrej, Evin prvý manžel – ten naruší pokoj v ich rodine.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Slovenská medzivojnová dráma GYM 2.9648 1078 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.