Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Otec Goroit

O spisovateľovi:
Honoré de Balzac: vlastným menom Honoré Balssa (* 20. máj 1799, Tours - † 18. august 1850, Paríž), bol francúzsky spisovateľ, písal z prostredia francúzskej spoločnosti, je zakladateľom realistického románu. Predstaviteľ realizmu a romantizmu.

Postavy:
Jean Joachim Goriot - bývalý cestovinár, trpezlivý, činorodý, neúnavný, rýchly v podnikaní, predvídavý, obetavý k svojím dcéram, sporivý.

Grófka Anastasie de Restaud - staršia Goriotova dcéra, svojho otca pozná len keď potrebuje hmotne pomôcť, sebecká.

Barónka Delphine de Nucingen - mladšia Goriotova dcéra, márnivá, mala rada peniaze, otca milovala viac ako Anastasie, závidela jej, bola milenkou Eugena de Rastignaca.

Eugen de Rastignac - pochádzal z chudobnej rodiny, študent práv, tuži po majetku a spoločenskom postavení.

Pán Vautrin - štyridsiatnik, ochotný, vo všetkom sa vyznal, bývalý trestanec, pracoval na galejach, jeho pravé meno je Jacques Collin.

Obsah diela:
Po smrti svojej manželky, otec Goriot prenesie všetku svoju lásku na jeho dve dcéry, Anastasiu a Delphine. Aby im zabezpečil budúcnosť, vydá ich za bohatých mužov. Anastasie dostane za muža grófa, Delphine sa ujde bankár. Otec Goriot sa usadí v chudobnom penzióne, aby bol čo najbližšie k svojim dcéram. Ony, vedomé si veľkej otcovskej lásky, začnú ju vypočítavo zneužívať a ťahajú z neho peniaze, až kým nevyjde na mizinu. Vôbec im na ňom nezáleží, dokonca ho prinútia predať i vlastný dom a netrápi ich že kvôli nim býva v penzióne pani Vanquerovej.
Ale otec im neprestajne dôveruje, za ne by dal aj ruku do ohňa. Otec Goriot sa v penzióne zoznámi so študentom Rastignacom

Eugenom z vidieku a stanú sa priateľmi. Ten sa vďaka svojej majetnej sesternici dostane medzi francúzsku smotánku, kde stretáva Delphine, ktorá sa stáva jeho milenkou. Medzitým, kým si obe sestry užívaju, otec Goriot vážne ochorie. Vie, že smrť sa blíži, a zatúži naposledy vidieť svoje dcéry. Ony ho nechajú však zomrieť osamote, osud ich otca je im ľahostajný. Anastasie dobehla neskoro, bol už mŕtvy a ona všetky svoje zlé činy voči otcovi oľutovala. Na pohreb príde iba sluha a verný priateľ Rastignac. Bol z toho veľmi smutný a rozhodol sa, že sa za to grófkam pomstí. na náhrobný kameň dal napísať: „Tu odpočíva pán Goriot, otec grófky de Restand a barónky de Nuncigen, pochovaný na trovy dvoch študentov."

Nakoniec sa Rastignac vyhráža celej parížskej spoločnosti a ide odvážne v ústrety svojim cieľom.
Konflikt: Nastáva. keď si Rastignac uvedomí že na dobré postavenie treba mať predovšetkým peniaze a nie len šľachtický pôvod. Ide o boj medzi spravodlivosťou, morálkou a túžbou po vysokom postavení, po peniazoch.
Vlastná analýza: Toto dielo hodnotím ako vynikajúce, oplatí sa prečítať. Bola to moja prvá kniha z obdobia realizmu, a páčil sa mi spôsob akým bola napísaná. Prekvapili ma detailne opisy postáv a prostredí, ale pri čítaní knihy som si uvedomila že tieto opisy sú dobre na väčšiu predstavivosť, čo si myslím že mi iné knihy ešte neposkytli. Román je veľmi dojímavý a vyvolal vo mne rozličné pocity. Páči sa mi autorov štýl a určite si prečítam ešte niektoré vynikajúce diela.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk