referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Lucy Maud Montgomeryová - Anna zo Zeleného domu
Dátum pridania: 25.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: eja101
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 520
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Marilla a Matej Cuthbertovci bývali v jednej dedinke Avonlea na ostrove princa Eduarda. Ich život bol obyčajný. Matej sa staral o statok a Marilla sa zase starala o domácnosť. Matej bol starý a pomaly nevládal starať sa o polia a tak si vzali zo sirotinca chlapca, lenže nastal omyl a namiesto chlapca prišla do Zeleného domu malá Anna Shirleyová, ktorá bola oblečená v sivých, škaredých šatách. Najprv ju chceli vrátiť naspäť do sirotinca ale Matejovi a Marille tak prirástla k srdcu, že si ju nakoniec nechali. O Anninu výchovu sa starala Marilla, bola na ňu dosť prísna a náročná. Ale vyplatilo sa to, lebo z Anny vyrástla ambiciózna, šikovná a múdra mladá dáma.

Matej bol Anne na počiatku bližší. Keďže Anna mala veľmi podrezaný jazyk a Matej ju dokázal donekonečna počúvať. Anna začala svoje vzdelávanie v neďeľnej škole. Od septembra súperila v normalnej škole s Gilbertom Blythom. Keď sa konali skúšky na prvom mieste sa vždy umiestnil Gilbert s Annou. Takto súperili aj v kráľovskej akadémii.
Anna bola veľmi zaujímavá osôbka, bola to sirota ktorá aj napriek neprajnému osudu toho dokázala veľa. Mala kompexy z jej ryšavých vlasov ale časom sa s tým zmierila. Dokonca raz si ich pokúšala zafarbiť, ale nevyšlo to podľa jej predstáv. 

Anna mala bujnú fantáziu a práve tá jej pomáhala prekonať komplexy a starosti. Anna vždy túžila stať sa učiteľkou a spisovateľkou. Nakoniec sa jej to podarilo...

Gilbert Blythe - Chlapec od susedov, ktorý Annu urazil, keď ju nazval ryšavkou. Ona mu to dlho nemohla odpusťiť ale nakoniec mu odpustila. Bol jej veľkým konkurentom ako počas školy v Avonlea tak aj na kráľovskej akadémii. Raz Anne ponúkol priateľstvo ale tá ho odmietla. Na konci prvej knihy však priateľstvo prijala. Stali sa z nich dobrí priatelia neskôr manželia ale to až v ďalších knihách.

Marilla Cuthbertová - Marilla bola osoba, ktorá Annu mala rada a bola na ňu patrične hrdá ale nikdy to nedala najavo až vtedy, keď Matej náhle zomrel. Marila viedla Anninu výchovu a najmä jej patrí vďaka za to, že z Anny vyrástla mladá, ctižiadostivá, múdra dáma.

Matej Cuthbert - Matej bol Anne bližší ako Marilla. Dával najavo ako je na Annu pyšný a hrdý. Anna ho mala veľmi rada, on ju zase rád počúval. Keď Matej náhle zomrel Anna bola veľmi nešťastná a dosť veľa času zo smútku za Matejom preplakala.

Anna nikdy nemala ľahký život a to ani po ukončení štúdia, po vydantí za Gilberta. Ten totiž narukoval na vojnu a Anna ho išla hľadať. Našla ho. Ale to až v ďalších knihách o Anne Shirleyovej.
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Lucy Maud Montgomeryová - Anna zo Zeleného domu 2.9769 1241 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.