referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Jar Adely Ostrolúckej-rozbor
Dátum pridania: 07.12.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: romans
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 524
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Ľudo Zúbek
Jar Adely Ostrolúckej


Obsah:

Príbeh sa začína v Žitňanoch,kde žila Evka Jonášová,dcéra miestneho učiteľa,ktorému rada pomáhala.
Jedného dňa keď sa Ostrolúckovci,vracali do Zemianskeho podhradia,pokazil sa im pred dedinou bahor na koči.Pa Jonáš im ponúkol,že možu ostať dokým im kolár neopraví koč.Ostrolúckovci prišli traja,pán a pani Ostrolúckovci a ich dcéra Adelka.Bolo to vzdelané dievča zo strednej šľachty.Ovládala sedem jazykov,no neovládala dobre materinský,slovenčinu.Adelkini rodičia navrhli aby ju doučovala,tak s nimi na druhý deň išla. Zanedlho sa s nich stali dobré kamarátky.Adelka sa vyznala v západnej literatúre ale v slovenskej mala značné medzery tak si vzájomne vymieňali znalosti. Jedného sňa prišiel do Zemianskeho Podhradia Ľudovít Štúr za svojou rodinou kaplánom Štúrom.Tam sa prvý krát stretli Adelka s Ľudovítom. Najprv na neho nemala dobrý názor, no neskôr sa zblížili viac, ako vyplýva z konca knihy, pôvodný Adelkin zámer bol pomsta za to, čo urobil Márii
Pospíšilovej, no neskôr zistila, že je iný ako ostatní muži. Neskôr sa Ostrolúckovci presunuli do Pešti, aj tam ich prišiel navštíviť Štúr, no tentokrát prišiel hlavne kvôli Adelke. Bolo obdobie plesov a na jednom z nich v Grassalkovichovskom paláci sa Štúr s Adelkou veľmi zblížil, vyznal jej lásku, ale zároveň ju aj upozoril, lebo tušil že revolúcia sa bliži, že ho vlasť bude potrebovať celého.V 1848 až 49 sa veľa zmenilo, začala sa revolúcia, najprv vo Viedni, no neskôr sa rozšírila aj do Prešporku,následne bolo na sneme zrušené poddanstvo a tak sa Ostrolúckovci vrátili na Ostrú lúku. Evka a Adelka sa nevideli štyri roky počas ktorých si písali a Adelka ju aj pozývala ale Evka to zo zdvorilosti odmietla ,najmä kvôli vývinu vzťahu Adelkinho otca so Štúrom, až keď jej napísala Adelkina mama, kde uviedla že Adelka je chorľavá, nakoniec prišla.Adelka jej o niekoľko dní všetko porozprávala, povedala pravdu aké mala naozaj zámery v začiatkoch jej zaľúbenosti do Štúra, až po to, ako sa kvôli danej okolnsti na bále rozišli. „Adelka ochorela ešte väčšmi a Evka v nádeji ,že jej to pomôže zavolala ku Adelke Štúra. Nakoniec Adelka 18.3.1953, hlavne kvôli nenaplnenej láske ku Štúrovi zomrela a pochovali ju na Ostrú lúčku. Na to o tri roky zomrel aj Štúr.Postavy:


Eva Jonášová:
Dcéra rechtora v Žitňaoch, bola vzdelaná vedela po maďarsky a nemecky, rodičia ju dali študovať do Trenčína na nemeckú školu, aby sa zdokonalila v nemčine a samozrejme po slovensky, veď aj pomáhala svojmu otcovi učiť starých aj mladých základom čítania a písania.Bola obrovskou obdivovateľkou Ľudovíta Štúra, bola stálou odberateľkou novín Slovenské národné noviny.Často, lebo bola Adelkinou kamarátkou, zatierala pocit, ktorý jej nebadane ale isto sršal zo srdca, bola do Štúra v najutajenejších hlbinách svojej duše zaľúbená, no sama si to nepripúšťala, to štastie dopriala Adelke.
Bolo to skromné vzdelané dievča, ktoré sa neskôr po Štúrovej smrti zamilovalo do tlačiara novín, ktorý predtým pracoval pre Štúra, Lajčiaka. Zaujímala sa o slovenskú literatúru o ktorej nekôr rozprávala aj Adelke. Iste však môžeme povedať, že vž ivote Adely Ostrolúckej zohrala významnu rolu vďaka jej milej povahe a dôveryhodnosti, ktorú Adelka ku nej pociťovla, bolo to dievča čo malo v sebe niečo viac ako iné.
Och, keby si vedela, „To si len namýšľaš, Adelka. Si veľmi precitlivená“(Evka).

Adela Ostrolúcká:
Jej otec bol radca kráľovskej súdnej tabuly v Pešti, rodina Ostrolúckovcov patrila do strednej šľachty, cez leto bývali v Zemienskom Podhradí ale normálne na Ostrej Lúčke blízko Zvolena.Mala ako každá urodzená trochu povýšenecké názory na svet v tom zmysle, že videla rozdiel medzi poddaným a ňou. Mala veľmi rada hudbu, najmä Beethovena, taktiež mala rada západnú literatúru, hlavne ľúbostné romány.Vravelo sa o nej, že je najkrajšie dievča široko daľeko, no môj názor je že to sa muselo ,,vravieť" o každej urodzenej, no ona nepochybne pekná bola. Mala čierne vlasy a bielu pleť, ako vtedy bolo zvykom a obliekala sa vždy moderne ako sa na urodzenú patrí.

Rada sa zabávala, ale až do spoznaia Štúra nevedala čo to láska skutočne znamená. Nešťasntý rozchod s ním jej napokon spôsobil chorobu a neskôr smrť, dokonca aj na smrteľnej posteli opakovala jeho meno. Bola to láska neopätovaná láska čo jej posledné roky života znechutila.
„Och, keby si vedela, Evka, aký ja mám pokazený život“(Adelka)

Ľudovít Štúr:

Na jeho prvom mieste bola vždy vlasť .Jeho hlavným cieľom v živote bolo oslobodenie vlasti od poddanstva a tažkej roboty na poliach .Bojoval za ich sociálne a národné právo.Po odmietnutí Márii Pospíšilovej kvôli vlasti nehľadal žiadne vťahy. Zazlieval svojím spoločníkom za to že sa oženili.Človek to bol nesmierne inteligentný vyznal sa vo všetkých odboroch mal veľa prečítaneho poznal Beethovena, napríklad od profesora hudby, jeho slovo slabika či slovo zneli úplne inak ako v ústach iného človeka, keď prednášal celá sála zmĺkla aj keď niektorým jeho myšlienkam najmä maďari nerozumeli, vždy boli počas prednesu ticho. Redigoval Slovenské národné noviny, kde ako jediný rozprával, teda písal ľudu o veciach, ktoré by sa inak nedozvedel. Ku Adelke cítil to čo necítil ani ku Márii, ten cit bol o mnoho väčší.....tri roky na to ako Adelka zomrela, skonal aj on. Bol to človek ktorý žil pre vlasť, pre Slovákov pre Adelku.....tento človek bol najväčší Slovák aký sa kedy narodil, na vlasti mu záležalo viac ako na sebe,tento človek nežil zbytočne.
„Krajina, ktorá má vo svojom lone viaceré národnosti, nemôže preukazovať materinskú lásku len jednej z nich a od ostatných sa macošsky odvracať“(Štúr)Obdobie:

Príbeh sa odohráva v rušnom období polovice 19 st.,počas ktorej mali poddaní zlé postavenie a ťažko sa im žilo.Keď prišla zlá úroda ľudia aj z toho mála čo mali, museli dať zemepánovi, museli robiť na na cudzom a zadarmo, bolo jasné , že sa blíži k revolúcii, no aj keď skončila a poddanstvo bolo zrušené, stále bol rozdiel medzi poddaným a šľachticom. V tejto dobe bolo napríklad zaauživané, že dievčatá by mali byť vydaté do svojich 25 rokov, napríklad Evka aj jej sestra sa vydali mladé. Bolo to obdobie najväčsích zmien v socialno-národnostnom postavení národa, uhorského ľudu ktoré bolo potlačované zo strany maďarov.Môj Názor:

Podľa mňa je tento príbeh naozaj očarujúci, nie v jeho smerovaní či obsahu, ale v jeho jednoduchosti, aj keď musím uznať, že niektoré časti boli také nie zlé len ...ťažšie pochopiteľné, ale čo sa týka stránky obsahoidnej bol to, teda aj je výborný historický román. Najvaäčšmi ma zaujali Štúrove inteligetné hlášky a podobne .Mojou jasne najobľúbenejšou časťou boli časti s tante Lórou lebo sa mi páči akým spôsobom sa pozerá alebo lepšie povedané vníma tento svet.Môj názor je, že čítať ako sa vyvíja láska Adelky a Štúra je veľmi pekná chvíľa. Posledné slova sú ....Je to výborný príbeh!

O Autorovi:
Autorom tohto teda Jar Adely Ostrolúckej je Ľudo Zúbek.Táto kniha prvý krát vyšla v roku 1957.Bol to vzdelaný autor ktorý študoval na Obchodnej akadémii v Bratislave. Dostal ocenenie Fraňa Kráľa. Prekladal knihy najmä z češtiny a maďarčiny. Najväčší jeho prínos bol v žánry historický román ako je aj Jar Adely Ostrolúckej. Je to úžasná kniha z vynikajúcim návrhom krásnej,úprimnej ale bohužiaľ nenaplnenej lásky Adelky a Štúra. Ľudo Zúbek taktiež ako Ľudovít Štúr tiež patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti Slovenska
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.