referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Ján Botto - Smrť Jánošíkova (Obsah)
Dátum pridania: 29.09.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kubomi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 619
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

Ján Botto - Smrť Jánošíkova

Prvý spev: Autor opisuje Kráľovu hoľu. Na nej horí ohník a okolo sedia dvanásti sokoli a Jánošík. Opisuje ich detailne. Jánošík a jeho družina zbíjali, brali peniaze pánom a rozdávali ich ľuďom. Zrazu autor vraví, že na Kráľovej holi nehorí ohník už ako voľakedy. Okolo neho sedia už len dvanásti chlapci a smutne hľadia do ohníka. Ohník pomaly dohorieva. Chlapci smutne hovoria, že už sa minuli tie krásne časy a prichádzajú zlé. Prichádza dolapenie Jánošíka.

Druhý spev: Autor hovorí ako Jánošík sedel v krčme a napadli ho vojaci. Boli v presile, ale on sa nezľakol a začal s nimi bojovať. Jánošík uteká kade ľahšie, no zrazu mu baba hodila pod nohy hrach a on sa pošmykol. Vojaci ho už už chytajú, no on sa im vytrhne. Nakoniec vojaci presekli Jánošíkovi opasok a stratil svoju zázračnú moc. Vojaci sa ho pýtajú, kde ukryl poklad, on im to nepovie a tak ho odvedú do väzenia.

Tretí spev: V noci za Jánošíkom príde jeho milá do väzenia a podá mu kvety. Poslednýkrát sa rozlúčia a Anička od žiaľu skočí do Dunaja.

Štvrtý spev: Jánošík sníva o slobode, mladosti a jeho duša je pokojná. Nad ránom mu strážnik oznamuje, že sa má prichystať k odchodu.

Piaty spev: Znova sa roztvoria dvere a strážnik si po neho prichádza. Jánošík hovorí o slobode, ktorú mal a stratil a o tyranoch a pýta sa, skade berú právo brať život. Vraví, že pre slobodu zomrie rád.

Šiesty spev: Jánošíka vedú na popravu. Kňaz sa chce za neho pomodliť, on však káže modliť sa za ľud, ktorý tu po ňom ostane a musí naďalej znášať krivdy a neprávosti.

Siedmy spev: Poprava Jánošíka. Autor popravu neopisuje, ale zdôrazňuje to, že Jánošík síce príde o život, jeho myšlienky však žijú ďalej.

Osmy spev: Obraz Slovenska po Jánošíkovej smrti je veľmi smutný a skoro bez nádeje na lepšiu budúcnosť.

Deviaty spev: Ľud nechce veriť, že Jánošík zomrel. Myslia si, že sa dostal do neskutočného sveta. V bájnej ríši rozprávok sa stáva nesmrteľným. Stretáva sa s vílou - jeho milou a vezme si ju za ženu. Náš ľud vidí Jánošíka ako hrdinu, ktorý povstal z ľudu, bil krivdu a bojoval proti feudálom.

Čitateľský zážitok: Dielo sa mi páčilo, aj keď niektoré časti sa trochu ťažšie čítali. Básnik v tomto diele vykreslil ťažký život slovenského ľudu tej doby. Opisuje Jánošíka a jeho družinu ako hrdinov, ktorí robia to, čo obyčajní ľudia nie sú schopní vykonať. Brať bohatým a rozdávať chudobným. Nahlas rozprávať o krivdách a súženiach. Poddaní v nich vidia svoju nádej, a preto si ich priam glorifikujú. V posledných spevoch, keď Jánošík zomiera, nechcú sa s jeho smrťou zmieriť, a preto sa v ich ponímaní stáva Jánošík nesmrteľným. Z dostupných zdrojov som sa dozvedel, že Bottovo dielo Smrť Jánošíková je jedným z najkrajších lyrických diel, ktoré sa stalo základom pre mnohé divadelné hry, operu, výtvarné práce a romány.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.