referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Tematická a žánrová rozmanitosť prózy po roku 1945
Dátum pridania: 06.06.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 0alexia0
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 768
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 

1.Východný Európa
Sovietsky zväz, Československo, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Juhoslávia + NDR
 - socialistický realizmus – jediná metóda zobrazovania skutočnosti

Boris Leonidovič Pasternak - Doktor Živago
Alexander Isajevič Solženicyn - Jeden deň Ivana Denisoviča

2.Západná Európa
- jednoznačnosť tu už neexistuje, veľa smerov

rôznorodí literárni autori
Antoine De Saint-Exupéry - Malý princ, Južná pošta
John Steinbeck - Ovocie hnevu, Na východ od raja
George Orwell - Zvieracia farma

3.svetová vojna v próze – väčšina diel po r.1945 reaguje na vojnové udalosti
William Styron - Sophiina voľba
Norman Mailer -Nahí a mŕtvi
Joseph Heller - Hlava XXII


existencionalizmus -filozofický a umelecký smer, ktorý skúma otázky existencie človeka z hľadiska jeho individuality i z hľadiska spoločenských vzťahov.
- znaky:

1. bytie predchádza podstatu. Východiskovým bodom je subjektivita. (najprv musím fyzicky existovať, aby som potom mohol vnímať svet, aby som sa do neho začlenil)
2. svet je taký, ako ho jednotlivec prežíva. V literatúre sa to prejaví tak, že autori zobrazujú vlastné zážitky, nálady, pocity v „chaotickej dobe“. Pocity sú úzkosť, opustenosť, zúfalstvo... pesimistické...
3. slobodná voľba činu. Autori zachovávajú kult činu. Keď sa človek rozhodne pre čin, je za neho zodpovedný.
4. človek je absolútne slobodný (nie je to pravda, lebo človek je stále od niečoho závislý). Je ateistom, lebo ak by veril v Boha, bol by závislý.
5. vzťahy medzi ľuďmi. Sú nijaké, ale nevraživé. Nie sú priateľskeé, lebo ten druhý človek ma obmedzuje.

Jean Paul Sartre - Múr, Hnus
Albert Camus - Mor, Mýtus o Sizyfovi


postmoderna -vzniká v USA po 2.svetovej vojne, odmietavý postoj ku konzumnej spoločnosti. Odmieta víziu intelektuálnej a kultúrnej nadradenosti i nadradenosť racionality v procese poznania.

Jerome David Sallinger - Kto chytá v žite, Deväť poviedok
Umberto Eco - Meno ruže, Foucaultovo kyvadlo
Vladimir Vladimirovic Nabukov - Lolita


magický realizmus -smer, ktorý sa rozvinul v rámci postmodernej dobyv karibskej oblasti. V tajomnom svete diel magického realizmu sa prelína mýtické vesmírno s každodennosťou, tragédia s komickosťou, výmysels realitou, život so smrťou.

Gabriel Garcia Márquez – Sto rokov samoty


americká psychologická dráma
Tennessee Williams - Mačka na horúcej plechovej streche
Arthur Miller - Smrť obchodného cestujúceho


absurdná dráma - vznikla vo Francúzsku, nihilistická koncepcia človeka a života

Friedrich Dűrrenmatt - Návšteva starej dámy, Fyzici
Samuel Beckett - Čakanie na Godota
Václav Havel – Záhradní slávnost

neorealizmus

- umelecký smer rozvíjajúci sa v 40-tych a na začiatku 50-tych rokov, ktorý nie je možné presne charakterizovať. Rozvíja postupy, prostriedky a žánre kritického realizmu, prevláda sociálna tematika. Všíma si hlavne tienisté stránky talianskej malomeštiackej spoločnosti, kritizuje taliansky fašizmus a dostáva sa do konfliktu s pravicovo orientovanými silami, ktoré v ňom vidia pošpinenie Talianska pred svetom.

Alberto Moravia - Rimanka, Vrchárka

beatnici -
určité zoskupenie ľudí na konci 50tych rokov, ktorí spájal „životný pocit“ – sloboda, nezávislosť, individualizmus
organizujú sa zhromaždenia – hippeas

Lawrence Ferlingheti - Vychádzajúc zo San Francisca. Lunapark mysle
Allen Ginsberg - Vytie, Kadiš

rozhnevaní mladí muži

John Osborne - Obzri sa v hneve
John Braine – Miesto hore

predstavitelia nového románu
- nie je možné zobraziť skutočnosť v jednom diele. Odmietanie klasickej prózy, uprednostňujú formu a štýl pred obsahom. Racionálne písanie, bez fantázie. Postavy sa pohybujú v neznámom priestore. Záver románu je otvorený, neukončený.
Marguerite Durasová - Milenec


Kto chytá v žite
autor: Jerome David Sallinger
zaradenie: Svetová literatúra druhej polovice 20.st., Autori zobrazujúci mládež
-charakteristika diela:- psychologický román
- konfrontuje svet detských ideálov so svetom dospelých.
- jediný román (prvý a posledný) amerického spisovateľa podáva proces dospievania, nachádzania samého seba a hľadania miesta vo svete v 16-ročnom chlapcovi Holdenovi Caulfieldovi. Opisuje okamihy dozrievania od nevinnosti k poznaniu a sebauvedomovaniu. Dielo patrí medzi najznámejšie
generačné romány.

generačný román:

- žáner, ktorý sleduje vývoj hrdinu na pozadí doby, pod vplyvom prostredia, spoločnosti, rodiny, školy
a citových skúseností. Jeho hrdina má všetky znaky bežného človeka daného veku, čo čitateľom umožňuje
sa s hrdinom identifikovať. Postava môže svojím správaním, konaním a názormi vyjadrovať typický životný postoj a pocity svojich rovesníkov. Často ide o takzvané kultové diela.
- obsah diela:- šestnásťročný Holden Caulfield (hlavná postava), ktorý sa v súčastnosti nachádza v sanatóriu, s odstupom roka
rozpráva príbeh troch dní, od opustenia školy v Pencey po návrat domov, do New Yorku. Vhodili ho zo školy, chce si urobiť niekoľko dní voľna a počkať, kým rodičia dostanú zo školy oznámenie, o jeho neúspechu. Je práve pred Vianocami a on na svojej ceste stretáva rôzne postavy: spolužiakov, ich rodičov, prostitútku s jej pasákom, mníšky. S priateľkou Sally navštevuje divadelné predstavenia a klzisko. Vyhľadáva milovanú Phoebe (mladšia sestra) a prespáva u učiteľa, ktorý sa mu pri pokuse o telesné zblíženie znechutí. Chce odísť z mesta, preto prosí sestru o peniaze, ona však túži ísť s ním. Po úvahe sa nakoniec svojho plánu vzdáva a popoludnie strávi so sestrou na kolotočoch v Zoo. V núdzi a krízovej životnej situácii premýšľa o úteku pred zodpovednosťou do samoty, napokon však odmieta kapitulovať. Hoci chce chrániť ostatných, uvedomuje si, že nebezpečenstvo číha všade a každý sa musí so svojím životom vysporiadať sám. Celým príbehom sa prelína konfrontácia skutočného života s predstavami, hrdinov odpor k masám, hre – opakujúce sa úvahy o falošnosti sveta filmu, divadla v porovnaní so skutočným životom.
- názov knihy:- spojený s Holdenovou utkvelou predstavou o životnej náplni – chce pred pádom chrániť deti hrajúce sa v poli na okraji útesu.
- autor: Jerome David Sallinger
- americký prozaik, pochádza z obchodníckej rodiny, študoval na viacerých univerzitách. Aktívne sa zúčastnil 2.svetovej vojny,
po jej skončení sa venuje literatúre.
-diela: Kto chytá v žite, Deväť poviedok


Alberto Moravia
- autor:- prozaik a dramatik, pochádzal zo zámožnej židovskej rodiny. V detstve sa mu nedostalo systematického vzdelania, lebo mal tuberkulózu kostí a musel sa niekoľko rokov liečiť v sanatóriách. Učil sa ako samouk. Pred fašizmom utiekol ako zahraničný žurnalista do Mexika a do USA. Po vojne sa pre nekonformné názory dostal do sporu s cirkvou.
- diela:- Vrchárka, Rimanka


dielo: Vrchárka
- hrdinkou je rímska obchodníčka Cesira, ktorá rozpráva o svojom osude. Po bombardovaní Ríma uteká na vidiek do hôr, kde chce spolu so svojou dcérou Rossetou prečkať prechod frontu. Útek z domova prináša Cesire veľké trápenie, lebo príde o všetky úspory, jej priatelia hynú v boji proti Nemcom. Matku i dcéru znásilnia marockí vojaci, ktorí prišli s oslobodzovacou armádou. Z Rosetty sa stane ľahká žena a matka upadne do zúfalstva. V poslednej kapitole sa Rosetta zmení a to prinavráti k životu i Cesiru.

John Steinbeck
- autor: americký prozaik a dramatik, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Pochádzal z Kalifornie, kde strávil i väčšinu života. Študoval biológiu, pracoval v rôznych zamestnaniach. So stratenou generáciou súvisí voľne – vplyvom európanstva.
Bol spisovateľom veľkého porozumenia pre psychológiu človeka z okraja ľudskej spoločnosti. Hrdinami jeho próz sú zbedačovaní farmári, sezónni poľnohospodársky robotníci, mexickí tuláci. Jeho kritický postoj k ponižovaniu ľudskej dôstojnosti bol výrazom jeho úcty k životu. Polemizoval s tradičnými náboženskými normami, zaoberal sa konfliktom dobra a zla v človeku.

diela: Ovocie hnevu
- román, získal zaň Pulitzerovu cenu (každoročné ocenenie pre spisovateľov a novinárov)
- román o rodine chudobných nájomníkov pôdy, ktorá počas hospodárskej krízy stratí domov a rozhodne sa odísť za prácou do Kalifornie. Vyčerpávajúca cesta sa negatívne podpíše na jej súdržnosti. Ocitnú sa v utečeneckom tábore. Prácu nenachádzajú, lebo aj v Kalifornii je bieda a štrajky. Po prežitých útrapách putujú ďalej za vidinou zárobku pri zbere bavlny. Dcére sa narodí mŕtve dieťa. Povodeň ich nakoniec vyženie z vagóna, kde našli útočisko a preto putujú ďalej.

O myšiach a ľuďoch
Na východ od raja


Siedmy kríž
Autor:Anna Seghersová
zaradenie:Svetová literatúra druhej polovice 20.st

charakteristika diela:- protifašistický román, autorkino najpreslávenejšie dielo,
román v siedmych kapitolách sa odohráva počas siedmych dní na jeseň 1937

obsah:Z koncentračného tábora Westhoven v hesenskom Porýní ujde sedem väzňov. Veliteľ tábora dá postaviť 7 krížov na ktorých majú utečencov obesiť. Šesť väzňov postupne chytia. Siedmy kríž však zostáva prázdny ako symbol, že fašizmus nie je neporaziteľný. Gregorovi Heislerovi , hlavnému hrdinovi sa podarí na strastiplnej a nebezpečnej ceste Porýním na siedmy deň prekročiť hranice na dostať sa do Holandska. Zachráni sa teda.

- osou deja je opis Heislerovho dramatického úteku, jeho zranenie, skrývanie sa na známych miestach, pomôžu mu aj rôzne stretnutia s ľuďmi,podnetom na román bola správa o skutočnej udalosti, rozprávanie plynie v pokojnom epickom prúde a jeho pátos prehlbuje viacnásobná symbolika s využitím biblických motívov (napr. kríž, číslo 7)

autor: nemecká prozaička a publicitska, ľavicová antifašistka židovského pôvodu, prenasledovaná fašizmom, bola aj uväznená, potom emigrovala do Francúzska, vojnu prežila v Mexiku, po vojne sa vrátila do Nemecka, zomrela v Berlíne

Druhovia, Odmena

Romantický charakter hrdinu na pozadí dobovej drámy
-hlavný hrdina sa búri proti spoločenskému konformizmu, morálnemu pokrytectvu a duchovnej prázdote sveta
-hlavný hrdina má svoje ideály ale kvôli dobe ostávajú neuskutočnené, nevzdáva sa, bojuje proti dobe
-hl.hrdina v dielach - Kto chytá v žite
- Vrchárka
- Siedmy kríž

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.