referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Štvrtok, 29. septembra 2022
Od romantizmu k začiatkom realizmu
Dátum pridania: 02.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 830
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 12m 40s
Pomalé čítanie: 19m 0s
 
Od romantizmu k začiatkom realizmu

Slovenská literatúra v porevolučných a matičných rokov(1850-1875)
Spoločenská situácia
- Máj 1848-Žiadosti Slovenského národa v Liptovskom Mikuláši
- Vznikli na podnet Štúra, Hurbana a Hodžu a obsahovali politické a národné požiadavky:
o Uplatnenie slovenčiny v úradoch a školách a samostatné slovenské okolie v rámci Slovenska.(autonómia Slovenska v Uhorsku)
o Uhorská vláda požiadavky neprijala a vydala zatykač na Hurbana, Štúra a Hodžu.
- September 1848 po vypuknutí revolúcie bola vo Viedni založená 1. SNR, ktorá organizovala dobrovoľníkov do povstania proti uhorskej vláde. Povstalci verili, že Viedeň splní ich národné požiadavky Ţ nestalo sa tak. - Po porážke revolúcie v roku 1849 nastolila Viedeň bachov absolutizmus. Nastáva cenzúra, prísny tlačový zákon a maďarizácia Ţ bránili rozvoju národného života v oblasti politického života sa na slovenskú vytvorila paradoxná situácia. V dôsledku nedoriešenia národnej otázky v revolúcií 1848/1849 sa predstavitelia SNH ocitli na strane Viedne. Tá po víťazstve rýchlo zabudla na ich spoluprácu Ţ hľadala dohovor vládnucimi kruhmi v Pešti. Vodcov povstanie Štúra, Hurbana, Hodžu dala pod policajný dozor.
- 1851 sa stretli v Bratislave popredný zástupcovia štúrovcov a bernolákovcov(Štúr, Hurban, Hodža, Palárik, Hattala) a urobili dohodu o zavedení jednotnej podoby spisovného jazyka. - 1852 hodžovsko - hattalovská úprava(3. Kodifikácia), na podnet Hodžu
- jazyk upravili takmer do dnešnej podoby. - 1852 Martin Hattala - Krátka mluvnica slovenská
o zaviedol di, ti, ni, li, ia, ie, iu, y, ä Ţ na etymologickom pravopise. - 1852 riešenie jazykovej otázky – Viedenské – Slovenské noviny za podpory J. Kollára začali presadzovať tzv. Staroslovenčinu to je upravená slovakizovaná čeština alebo upravená čeština ako úradný jazyk Slovákov. - 1859 – pád bachovho absolutizmu Ţ situácia na Slovensku sa začala zlepšovať. - 1860 – októbrový diplom – panovník zriadil v Uhorsku opäť snem, čím prakticky zrušil centralizáciu(Viedeň) a do rúk uhorského snemu vložil všetky vnútorné otázky Ţ oživenie idey jednotného uhorského národa(maďarizácia nemaďarských národov)
- obnovila sa platnosť uhorskej ústavy z pred roka 1848. - 1861 – začali vychádzať politické noviny Pešťbudínske vedomosti redaktor- Janko Francisci-Rimavský. o Sa stali organizátorom celonárodného zhromaždenia na ktorom bol prijatý dokument. Memorandum národa slovenského. - Prijaté v Turčianskom sv.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Od romantizmu k začiatkom realizmu SOŠ 2.9717 3241 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.