referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Nedeľa, 22. mája 2022
Anton Bernolák, bernolákovci
Dátum pridania: 20.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Demek
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 547
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Anton Bernolák
1762-1813
Jeden z najvýznamnejších dejateľov slovenského osvietenstva, jazykovedec a uzákoniteľ prvého slovenského spisovného jazyka

Narodil sa 3.10.1762 v Slanici na Orave v zemianskej roľníckej rodine. Študoval na gymnáziu v Ružomberku a Bratislave, v seminári v Trnave a teológiu vo Viedni a od roku 1784 v Bratislave. Od roku 1787 bol kaplánom v Čeklísi (dnešné Bernolákovo), potom sedem rokov tajomníkom arcibiskupskej kancelárie v Trnave a od roku 1797 až do predčasnej smrti pôsobil ako farár v Nových Zámkoch.
Už vo Viedni zapôsobili naňho osvietenecké prúdy a upevnilo sa jeho slovanské a slovenské povedomie.
Západná časť Slovenska mala v 17. a 18.storočí významné hospodárske a politické postavenie. Bratislava sa stala od r.1536 hlavným mestom Uhorska a až do roku 1848 v nej zasadal uhorský snem. Trnava bola hospodárskym a kultúrnym centrom, najmä vďaka univerzite a tlačiarni. A keď roku 1784 cisár Jozef II. zriadil na Bratislavskom hrade jeden z troch generálnych seminárov, prišiel mladý Bernolák z Viedne dokončiť teologické štúdium do Bratislavy. V bratislavskom seminári študoval aj dejiny slovanských rečí a po dôkladnej príprave už roku 1787 vydal v latinčine návod k slovenskému pravopisu Dissertatio philologico-critica de literis Slavorum (Jazykovedno-kritická rozprava o slovenských písmenách) a pripojil k nemu aj návrh pravopisu Orthographia (Pravopis). Vo svojej rozprave sa držal zásady, že slovenská spisovná reč musí vychádzať z jazyka a výslovnosti ľudu, a za základ prijal západoslovenské nárečie. Svoj návrh podoprel roku 1790 vydaním obšírnej Slovenskej gramatiky (Grammatica slavica) a o rok na to Etymologia vocum slavicarum (Výklad o pôvode slovenských slov). Potom sa podujal na zostavenie podrobného slovníka, no jeho vydania sa nedožil. V rokoch 1825-27 vyšlo v Budíne zásluhou Juraja Palkoviča Bernolákovo najväčšie dielo – päťzväzkový Slovár slovenský, česko-latinsko-nemecko-uherský. Aj keď sa bernolákovčina nestala celonárodným spisovným jazykom, zohrala v histórií nášho národa významnú úlohu, lebo zvýraznila myšlienku svojbytnosti slovenskej národnosti. S ňou úzko súviselo založenie Slovenského učeného tovarišstva (1792), ktorého ústrednou postavou bol práve Bernolák. Bol to vlastne prvý celoslovenský kultúrny národný spolok so sídlom v Trnave, kde súčasne plnil aj funkciu vydavateľstva.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.